Elektryki dla wsi
WuLing HongGuang (五菱宏光) MINI-EV wciąż utrzymuje pozycję numer jeden w kategorii najtańszego w Chinach samochodu elektrycznego. W okresie od 22 maja do 30 czerwca br. najtańsza jego wersja kosztować będzie 29800 RMB (ok. 16500 PLN).
Jest to wynik obniżenia regularnej ceny tego auta o 13000 RMB (ok. 7300 PLN). Po co obniżka, skoro MINI-EV sprzedaje się jak ciepłe bułeczki i od wielu miesięcy jest liderem sprzedaży na chińskim rynku „elektryków”? Otóż obniżenie ceny samochodu to element kampanii mającej na celu pozyskanie nabywców z terenów wiejskich.
Tu WuLing konkuruje z autami innych producentów, takich jak:
- BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司),
- ZheJiang Geely Automobile Co., Ltd. (浙江吉利汽车有限公司),
- Cherry Automobile Co., Ltd. (樱桃汽车有限公司),
- ChangAn Automobile Co., Ltd. (长安汽车股份有限公司) i innych.
HongGuang MINI-EV to niewielkie auto o zasięgu DO 300 km na jednym ładowaniu. Występuje w wersji dwu- i cztero-osobowej. Jedna z wersji tego auta, to miniciężarówka o ładowności do 400 kilogramów. MINI-EV produkowany jest od lipca 2020 roku przez spółkę joint venture SAIC-GM-WuLing Automobile Co., Ltd. (上汽通用五菱汽车股份有限公司), której udziałowcami są ShangHai Motor Group (SAIC), General Motors i WuLing Automobile.
W okresie od lipca 2020 do stycznia 2023 roku spółka sprzedała 1,11 mln samochodów HongGuang MINI-EV.
Inicjatorem kampanii zachęcającej mieszkańców wsi i małych miasteczek do nabywania samochodów elektrycznych jest Ministerstwo Handlu (商务部), które prowadzić ją będzie od czerwca do końca grudnia br.
Źródło:
Promocja!
Trzy instytucje, czyli:
- Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych,
- Ministerstwo Finansów oraz
- Państwowy Urząd Podatkowy,
poinformowały wspólnie, iż polityka ulg podatkowych i zwolnień od opłat administracyjnych od zakupu pojazdów NEV będzie kontynuowana i optymalizowana. Postanowiono, iż pojazdy o napędzie elektrycznym, hybrydowy, czy wodorowym, zakupione pomiędzy 1 stycznia 2024 r. a 31 grudnia 2025 r. są zwolnione z podatku od ich zakupu w kwocie nie większej niż 30 tys. RMB (ok. 17 tys. PLN). Nabywcy aut NEV, którzy dokonają zakupu między 1 stycznia 2026 r. a 31 grudnia 2027 r. uzyskają ulgę podatkową w wysokości do 15 tys. RMB (ok. 8,5 tys. PLN).
Wyżej wspomniany komunikat oznacza, iż przedłużono do końca 2027 roku (na kolejne 4 lata) zasady preferencyjne nabywania samochodów „nowej energii”. Miały one przestać obowiązywać z końcem bieżącego roku.
Cel jest prosty: wsparcie rozwoju przemysłu ekologicznych pojazdów nowej energii, a zarazem promowanie konsumpcji. Przy okazji Chiny utrzymają pozycję największego na świecie producenta aut elektrycznych i robią kolejny niewielki krok na drodze walki z emisją CO2.
Źródło:
Geely na zakupach w Europie
Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd. (浙江吉利控股集团有限公司) kontynuuje ekspansję w Europie. Spółka posiada już większościowe udziały w Volvo, Lotus, Smart i London Taxi Company. Teraz przyszedł czas na zwiększenie udziałów z 7,6% do 18% w Aston Martin Lagond Holdings. Geely nabyło nowy pakiet akcji za kwotę 234 mln GBP (ok. 1,22 mld PLN) i stało się trzecim największym udziałowcem brytyjskiego producenta luksusowych samochodów, którymi jeździć zwykł James Bond.
Jak w przypadku poprzednich inwestycji w europejskie firmy motoryzacyjne, tak i tu głównym czynnikiem skłaniającym Geely do wykupu akcji były problemy finansowe firmy Aston Martin.
Biorąc pod uwagę losy tych marek, którymi zainteresowali się Chińczycy z Szanghaju, Aston Martin może dzięki nowemu udziałowcowi wyjść na prostą.
Ciekawe, czy ten „czar” Geely zadziała też na polską Izerę…
Źródło:
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: [email protected]
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com