Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył Magdalenie Sobkowiak-Czarneckiej nominację na stanowisko sekretarza stanu w MON-ie. Jednocześnie podpisał zarządzenie, w wyniku którego uporządkowano i doprecyzowano zasady funkcjonowania Departamentu Funduszy Zagranicznych, który już wcześniej działał w strukturze resortu jako jedna z jego komórek organizacyjnych.
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka jako pełnomocnik rządu ds. SAFE odpowiadała za koordynację prac związanych z unijnym instrumentem finansowania obronności, w tym przygotowanie i wdrażanie mechanizmów umożliwiających pozyskiwanie środków z UE na modernizację i wzmocnienie bezpieczeństwa państwa. W praktyce obejmowało to współpracę z instytucjami unijnymi oraz koordynację działań w zakresie instrumentu SAFE. W nowej roli w Ministerstwie Obrony Narodowej będzie odpowiadać za obszar finansowania zewnętrznego obronności oraz współpracę międzynarodową, a także za koordynację wykorzystania funduszy unijnych i mechanizmów takich jak SAFE w ramach resortu.
– W najbliższych miesiącach skupię się przede wszystkim na dalszej rozbudowie i transformacji Sił Zbrojnych RP, ich wyposażeniu, ale też na promocji polskiego przemysłu zbrojeniowego, żebyśmy produkowali nie tylko na własne potrzeby, ale też stali się potęgą, o ile chodzi o eksport. Jestem zaszczycona, iż mogę dołączyć do tak wspaniałej drużyny – mówiła Sobkowiak-Czarnecka po odebraniu nominacji na sekretarza stanu w MON-ie.














