Przed południem tatrzańscy ratownicy zostali wezwani do Dolinki pod Kołem, gdzie turystka spadła z dużej wysokości w wyniku poślizgnięcia na szlaku pomiędzy Zawratem i Świnicą.
Kobieta doznała urazów, w tym głowy i została przetransportowana śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.
Zobacz również:
Dwa wypadki w Tatrach. Trudne warunki na szlakach
Chwilę później pomocy potrzebował turysta, schodzący z Zadniego Granata. Wpadł on w głęboki, mokry śnieg, stracił równowagę i zranił się rakiem w podudzie.
Ratownicy ostrzegają, iż w Tatrach panują w tej chwili trudne, wiosenne warunki. W wyższych partiach gór wciąż zalega śnieg – rano i w zacienionych miejscach jest on bardzo twardy, a na nasłonecznionych stokach gwałtownie robi się mokry i niestabilny.
Zobacz również:
Prognozy zapowiadają słoneczną pogodę na cały okres świąteczny, co może zachęcać do górskich wypraw. TOPR przypomina jednak, iż na wielu szlakach, zwłaszcza w wyższych partiach, jest ślisko i mokro. W rejonie szczytów obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Ślisko na tatrzańskich szlakach. TOPR apeluje
Ratownicy górscy apelują o ostrożność i przypominają, iż do poruszania się w wyższych partiach Tatr niezbędny jest odpowiedni sprzęt: raki, czekan, kask i lawinowe ABC.
Niebezpiecznie jest m.in. na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów, który jest oblodzony. Zalecane jest korzystanie z alternatywnego, zielonego szlaku.
W niższych partiach śnieg w większości już stopniał, ale szlaki są miejscami błotniste i śliskie – m.in. wokół Morskiego Oka i w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami. TPN przestrzega także przed wchodzeniem na rozmarzające tafle tatrzańskich stawów – cienki lód może się załamać.
Zobacz również:
„Prezydenci i premierzy”: Putin ogłosił rozejm. Miller, Komorowski i Pawlak komentująPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas