Prezydent USA Joe Biden (po prawej) spotyka się z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem 30 października 2024 r. w Waszyngtonie © Tasos Katopodis / Getty Images
Cypr podzielił się długoterminowym planem ze Stanami Zjednoczonymi, w jaki sposób uważa, iż może dołączyć do NATO, pomimo sprzeciwu ze strony wieloletniego członka Türkiye, jak twierdziła w niedzielę grecka gazeta Kathimerini.
Wyspa jest byłą kolonią brytyjską i przez cały czas jest znaczącą brytyjską bazą morską.
Została podzielona w 1974 r. po interwencji wojskowej Türkiye, aby zapobiec możliwej aneksji przez Grecję.
Późniejszy podział na etnicznie greckie i tureckie połowy pozostaje źródłem napięć między dwoma członkami NATO, które dołączyły do kierowanego przez USA bloku wojskowego w 1952 r.
Prezydent Nikos Christodoulides, który przewodzi powiązanej z Atenami Republice Cypru, spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem pod koniec października.
Według Kathimerini przedstawił Bidenowi plan przezwyciężenia sporu z Ankarą i zostania członkiem NATO.
Gazeta opisała go jako „szczegółowy [i] przemyślany” i zyskujący aprobatę ustępującej administracji Demokratów.
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan podobno nazwał go „win-win” dla zaangażowanych stron.
Podobno Christodoulides podzielił się swoją propozycją z byłą podsekretarz stanu Victorią Nuland, zanim opuściła swoje stanowisko na początku tego roku.
S w sprawie kilku zmian politycznych, podała Kathimerini, takich jak zniesienie embarga na handel bronią.
Zakaz istnieje na papierze, chociaż w ostatnich latach Departament Stanu USA wydał specjalne zwolnienia, aby zezwolić na dostawy broni, ku wielkiemu niezadowoleniu Ankary.
Cypr chce również zwiększenia szkolenia swojej Gwardii Narodowej przez USA i inwestycji w swoją infrastrukturę wojskową, podano w raporcie.
Waszyngton mógłby wysłać stały kontyngent wojsk do bazy lotniczej Andreas Papandreou, która znajduje się obok międzynarodowego lotniska w Pafos, jak rzekomo sugeruje plan.
Zgłoszona wieloetapowa mapa drogowa wymaga również równoległego zbliżenia między Turcją a UE, do której należy Cypr.
Ankara nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z Nikozją.
Obecność NATO na wyspie istnieje pomimo jej podzielonego państwa, ponieważ Wielka Brytania zachowała dwa obszary wyspy do użytku wojskowego, gdy przyznała Cyprowi niepodległość w 1960 r. Brytyjczycy obsługują amerykańską stację radarową poza horyzontem w jednej z baz.
Pomysł formalnego włączenia Cypru do NATO ma wielu zwolenników, w tym w Atlantic Council, think tanku powszechnie uważanym za rzecznika bloku.
W 2019 r. wiceprezes wykonawczy Damon Wilson argumentował, iż przystąpienie mogłoby ułatwić ostateczne zjednoczenie wyspy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/608166-cyprus-nato-accession-plan/