Chiny: nowy lider innowacji

chiny24.com 1 year ago

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Chiny po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem liczby klastrów naukowo-technologicznych w setce największych na świecie.

Raport Global Innovation Index Report 2023, który obejmuje 132 kraje, pokazuje, iż Chiny mają w tej chwili 24 klastry naukowo-technologiczne w pierwszej setce, podczas gdy Stany Zjednoczone mają 21. Trzecie miejsce zajmują Niemcy z 9 klastrami.

Wśród pięciu najbardziej wydajnych klastrów na świecie aż trzy znajdują się w Chinach: Shenzhen-Hongkong-Guangzhou (2. miejsce), Pekin (4. miejsce) i Szanghaj-Suzhou (5. miejsce).

Najbardziej wydajnym klastrem w Chinach jest Shenzhen-Hongkong-Guangzhou, który w ciągu ostatnich 5 lat złożył 113,482 wniosków patentowych i opublikował 153,180 publikacji naukowych.

Chiny również odnotowały duże postępy w globalnym indeksie innowacyjności, zajmując w tej chwili 12. miejsce, wyprzedzając Japonię (13. miejsce). W ciągu ostatniej dekady Chiny poczyniły jeden z największych skoków w tym rankingu, awansując z 35. miejsca zajmowanego w 2013 roku.

Chiny są również wiodącym inwestorem w badania i rozwój. W 2022 roku wydatki na ten cel wyniosły 3 biliony juanów (ok. 1,8 biliona złotych), co stanowi wzrost o 15,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chiny są również domem dla wielu wartościowych firm jednorożców, czyli startupów o wartości rynkowej powyżej 1 miliarda dolarów. Spośród 25 najbardziej wartościowych firm jednorożców na świecie, 12 pochodzi z Chin, w tym ByteDance, właściciel TikToka, i SHEIN, największy na świecie sprzedawca online odzieży.

Wśród 25 najbardziej wartościowych firm jednorożców na świecie, 12 pochodzi z Chin. Najbardziej wartościową firmą jednorożcem z Chin jest ByteDance, właściciel TikToka, którego wartość rynkowa wynosi 140 miliardów dolarów.

Raport Światowej Organizacji Własności Intelektualnej podkreśla, iż Chiny stały się ważnym uczestnikiem globalnych wysiłków w zakresie własności intelektualnej i nauki.

„Chiny z powodzeniem przekształciły się w jeden z wiodących na świecie ośrodków innowacji, kreatywności i technologii” – czytamy w raporcie.

Wzrost innowacyjności Chin jest napędzany przez szereg czynników, w tym rosnące inwestycje w badania i rozwój, sprzyjającą politykę rządu i rosnącą liczbę wykwalifikowanych pracowników.

Chiny będą prawdopodobnie liderem innowacji w nadchodzących latach. Liderem zyskującym przewagę nad konkurentami.

Dane:

  • Liczba klastrów naukowo-technologicznych w setce największych na świecie: Chiny – 24, Stany Zjednoczone – 21, Niemcy – 9
  • Pięć najbardziej wydajnych klastrów na świecie: Shenzhen-Hongkong-Guangzhou (Chiny), Tokio-Yokohama (Japonia), Pekin (Chiny), Szanghaj-Suzhou (Chiny), Seoul (Korea Południowa)
  • Globalny indeks innowacyjności: Chiny – 12. miejsce, Japonia – 13. miejsce
  • Wydatki na badania i rozwój w 2022 roku: Chiny – 3 biliony juanów (ok. 1,8 biliona złotych)
  • Liczba firm jednorożców z Chin wśród 25 najbardziej wartościowych na świecie: 12

Wyjaśnienia:

  • Klaster naukowo-technologiczny to obszar geograficzny, w którym koncentrują się firmy, instytucje naukowe i badawczo-rozwojowe, a także inne podmioty związane z innowacyjnością.
  • Global Innovation Index (GII) jest corocznym rankingiem państw pod względem innowacyjności. Ranking jest opracowywany przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO).
  • Firma jednorożec to startup o wartości rynkowej powyżej 1 miliarda dolarów.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Read Entire Article