Złożony z 60 wysp archipelag Czagos nie będzie już należał do Wielkiej Brytanii, ale z powrotem stanie się własnością Mauritiusa. Wielka Brytania i USA będą teraz musiały płacić za swoją bazę wojskową na należącej do archipelagu wyspie Diego Garcia.
W 1814 r. Brytyjczycy odebrali Francuzom należący do ich kolonii – obecnego Mauritiusa – archipelag i nazwali go Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego. Jednak Mauritius pragnął odzyskać wyspy, wnosząc zażalenie do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Ten w 2019 r. wezwał Wielką Brytanię do zwrotu archipelagu, uznając iż Brytyjczycy nie mają prawa go okupować.
Jesienią 2024 r. brytyjski premier Keir Starmer zawarł z Mauritiusem porozumienie, zobowiązując się do oddania posiadłości. Jednak na największej z wysp – Diego Garcia – znajduje się amerykańsko-brytyjska baza wojskowa. Będąca w opozycji Partia Konserwatywna sprzeciwiała się przekazaniu posiadłości, gdyż w jej ocenie jest to sprzeczne z brytyjskim interesem narodowym. Również amerykański prezydent Donald Trump nie pałał optymizmem z powodu decyzji Trybunału, bojąc się o przyszłość bazy.
Mauritius zgodził się jednak, aby Wielkiej Brytania i USA korzystały z bazy przez następne 99 lat, ale oba kraje będą musiały za to płacić. Umowa będzie mogła być przedłużona na kolejne 40 lat.
Brytyjski rząd wciąż ustala szczegóły umowy przekazania archipelagu. Potem będzie ona musiała być jeszcze zatwierdzona przez parlament.
Żródło: rp.pl
AF