Borrell uważa, iż wspieranie Palestyńczyków nie jest antysemityzmem

dailyblitz.de 1 year ago
Zdjęcie: borrell-uwaza,-ze-wspieranie-palestynczykow-nie-jest-antysemityzmem


Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, iż krytyka działań izraelskiego rządu nie powinna być utożsamiana z oskarżeniami o antysemityzm, ponieważ „wszystkie rządy mogą być celem krytyki”.

„Dokonaliśmy największego pogromu Żydów od czasów II wojny światowej i widzimy, jak ataki na Strefę Gazy wywołały bezprecedensową katastrofę humanitarną spowodowaną przez człowieka, a nie przez naturę… ONZ nazwała to masakrą. Musimy być w stanie nie tylko uznać prawo Izraela do samoobrony, ale także być oburzeni tym, z czym musieli się zmierzyć mieszkańcy Gazy i Zachodniego Brzegu” – powiedział Borrell na spotkaniu Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji w Strefie Gazy.

Dodał, iż wspieranie prawa Palestyńczyków do własnego państwa również nie jest wyrazem antysemityzmu.

„Należy być w stanie bronić prawa Palestyńczyków do państwa bez narażania się na oskarżenia o antysemityzm. Powinno się móc krytykować politykę izraelskiego rządu, wszystkie rządy mogą być obiektem krytyki… Nie powinno się mylić krytyki rządu i części populacji jakiegokolwiek kraju (z antysemityzmem – red.), ale także działania, które naprawdę pokazują antysemityzm, nie przyczyniają się w żaden sposób do sprawy utworzenia państwa palestyńskiego” – powiedział szef unijnej dyplomacji.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, iż ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od rozpoczęcia izraelskich ataków przekroczyła 14 tys. osób, a ponad 33 tys. zostało rannych. Według różnych źródeł Hamas może przetrzymywać w niewoli około 150 Izraelczyków. Sam ruch stwierdził, iż w Strefie Gazy przebywa około 200-250 więźniów.

Konflikt palestyńsko-izraelski, związany z interesami terytorialnymi stron, od wielu dziesięcioleci jest źródłem napięć i walk w regionie. Decyzja ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.


Here’s Europa,Ukraina,Borrell,free Palestine,lega artis,legaartis,palestyna,ue-related post from
Borrell uważa, iż wspieranie Palestyńczyków nie jest antysemityzmem:

Read Entire Article