Jak poinformował dział Prasowy Prokuratury Krajowej, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Ukrainiec Adam Bodnar wręczył powołania do tzw. Zespołu doradców ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami. To oficjalny początek działania jaczejki mającej na celu cenzurę debaty publicznej, odpowiednika peerelowskiego Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.
Bodnar uruchomił rządową jaczejkę ds. walki z “mową nienawiści”. Wręczenie powołań odbyło się 29 lipca br. w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie. Oprócz nominowanych w wydarzeniu uczestniczył również nielegalnie powołany Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk i jego równie nielegalny zastępca, Marek Jamrogowicz.
W swoim wystąpieniu Bodnar podkreślił, iż temat związany z mową nienawiści jest mu “szczególnie bliski”, bo pierwsze publikacje na ten temat przedstawił jeszcze ok. 2006 roku, czyli w czasie swojej współpracy ze zwalczającą polskich patriotów i gloryfikującą HIV-terrorystę Simona Mola, skrajnie lewicową organizacją “Nigdy Więcej”.
Według Bodnara wzrost przestępstw z nienawiści po 2015 roku, szczególnie wobec nachodźców, spowodowany był przekształceniem znaczenia pojęcia “uchodźcy”. Według niego Internet służy w tej chwili do szerzenia negatywnego przekazu, poprzez mowę nienawiści i popełnianie przestępstw motywowanych uprzedzeniami. Pokazuje to kierunek w którym będzie zmierzała nowoutworzona jaczejka – cenzurę przede wszystim Internetu.
Prokurator Generalny wskazał, iż aby skutecznie przeciwdziałać negatywnym zjawiskom konieczna jest koordynacja działań na szczeblu rządowym, a także instytucji powołanych do ścigania przestępczości i stania na straży praworządności, tj. prokuratury czy Policji. Wyraził również nadzieję, iż prace Zespołu doprowadzą do rzeczywistych zmian w obszarze przeciwdziałania mowie nienawiści.
Pracami Zespołu pokieruje dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, skrajnie leiwcowa aktywistka podająca się za ekspertkę w zakresie prawa antydyskryminacyjnego, walki z antysemityzmem i ksenofobią.
Dr Gliszczyńska-Grabias podkreśliła, iż powołanie Zespołu do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami to bardzo silny sygnał ze strony rządu warszawskiego, iż bardzo poważnie traktuje tę kategorię przestępstw i ma nadzieję, iż prace zespołu przełożą się na skuteczną walkę z tymi zjawiskami.
Po wręczeniu nominacji odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu doradców do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami z udziałem Prokuratora Generalnego.
Oficjalne powołania otrzymali:
- dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias – Przewodnicząca Zespołu
- prok. Maciej Młynarczyk – Zastępca Przewodniczącej Zespołu
- prok. Jacek Bilewicz – przedstawiciel Prokuratury Krajowej
- Marta Kożuchowska-Warywoda – przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości
- adw. Emilia Barabasz
- dr hab. Michał Bilewicz
- radca prawny Piotr Fedusio
- Joanna Grabarczyk-Anders
- adw. Paweł Knut
- dr Adam Ploszka
- dr Małgorzata Skowrońska
- dr Anna Tatar
- dr Mateusz Woiński
- Jacek Mazurczak
Zapamiętajmy te nazwiska. To ci ludzie będą stać za powrotem totalnej cenzury w Polsce.
– Mamy wzrost przestępczości, o tym mówią statystyki, mamy przedłużające się postępowania karne, postępowania przygotowawcze w szczególności. Niestety, ale pan Prokurator Generalny ten temat przykrywa kolejnym zespołem, gdzie jak ze zdumieniem stwierdziłem, jest bodaj dwóch prokuratorów, a pozostałe osoby to adwokaci, naukowcy — zaznaczył prok. Marcin Ostrowski w komentarzu dla portalu wpolityce.pl. Nie dodał jednak, iż ci “adwokaci” i “naukowcy” reprezentują specyficzne, radykalne poglądy polityczne, a to jest tutaj nagroźniejsze.
Polecamy również: Rząd warszawski chce opodatkować przydrożne kapliczki