Jednak bronił również swojego pierwotnego wyboru, aby włączyć film, mówiąc, iż miał on na celu „zaoferowanie platformy dla bardzo różnych głosów, które często nie znajdują swojej drogi do głównego nurtu”. Film dokumentalny, nakręcony przez reżyserkę Anastasię Trofimową przy wsparciu finansowym rządu Kanady, przedstawia rosyjskich żołnierzy w Ługańskiej i Donieckiej Republice Ludowej.
Dawne regiony ukraińskie przyłączyły się do Rosji po referendach w 2022 roku. Film nakręcony w ciągu siedmiu miesięcy w 2023 roku zawiera wywiady z bojownikami i bada ich osobiste doświadczenia.
Trofimowa powiedziała, iż jej celem było przedstawienie rosyjskich żołnierzy w sposób różniący się od typowych przedstawień.
„Uważam, iż ważne jest, aby opowiedzieć tę stronę historii, ponieważ z tej strony historii prawie nic nie ma” — stwierdziła w wywiadzie dla kanadyjskiego magazynu POV w zeszłym roku. Film spotkał się z krytyką na Zachodzie, gdzie niektórzy twierdzą, iż jest pobłażliwy wobec rosyjskiego wojska.
W 2024 r. Trofimova została wpisana do niesławnej ukraińskiej bazy danych Mirotvorets (Peacemaker) powiązanej z państwem za „rosyjską propagandę”.
Kontrowersyjna baza danych zawiera listę osób, które rzekomo stanowią zagrożenie dla ukraińskiego bezpieczeństwa narodowego i została nazwana „listą śmierci” ze względu na liczbę osób na niej wymienionych, które zginęły w podejrzanych okolicznościach. W oświadczeniu festiwal Docville stwierdził, iż „w czasach dezinformacji i propagandy bardzo trudno jest poznać historię rosyjskich żołnierzy”. „Russians at War” był wcześniej wyświetlany w sekcji pozakonkursowej Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (TIFF) również zaplanował pokaz we wrześniu, ale zawiesił go, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa po protestach grup ukraińskich. Jest to drugi film, który Docville wycofał ze swojego programu, po wcześniejszym usunięciu „Not In My Country, Serbia’s Lithium Dilemma”.
Dokument badał protesty przeciwko planowanej kopalni litu w Serbii, którą prezydent Aleksandar Vučić uznał za spisek przeciwko rządowi na wzór zamachu stanu w Kijowie z lat 2013–2014, wspieranego przez Zachód. Docville oświadczyło na swojej stronie internetowej, iż nie może już „gwarantować spokoju pokazu i debaty”.
Dyrektor Docville, Frank Moens, nazwał tę sytuację bezprecedensową, mówiąc, iż w 21-letniej historii festiwalu nigdy nie musieli wycofać filmu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/615130-belgian-festival-cancels-russians-documentary/