B.Ratter: Nie można zamykać oczu na niebezpieczeństwo komunistycznej roboty rozkładowej

solidarni2010.pl 7 months ago
Felietony
B.Ratter: Nie można zamykać oczu na niebezpieczeństwo komunistycznej roboty rozkładowej
data:16 maja 2024 Redaktor: Anna

Henryk Glass w 1939 r. pisał w "Walce z bolszewizmem" o wypadkach ostatnich czterech miesięcy przed wybuchem wojny światowej: Wystarczy spojrzeć na mapę, aby zrozumieć, iż Niemcy okrążają nas od południa i od północy, przygotowując sobie dogodne strategicznie pozycje do bezpośredniego ataku na Polskę. W związku z tym propaganda niemiecka rozwija dużą aktywność, starając się osłabić nasze ośrodki: siły moralnej, siły woli, siły myśli i siły materialnej
Rozpoczęta ofensywa Niemiec na wschód Europy, bezpośrednio zagrażająca naszej Rzeczypospolitej, odsunęły chwilowo na dalszy plan w umysłach i uczuciach Polaków zagadnienie walki z komunistyczną akcją wywrotową. Nic dziwnego, iż góruje w nas wszystkich zagadnienie złamania tego bezpośredniego niebezpieczeństwa i przygotowania drugiego Grunwaldu, prowadzącego nie tylko do odparcia wroga, ale do zwrotu wszystkich ziem Polsce przez Niemcy w toku dziejów zrabowanych.

Nie można jednak zamykać oczu na istniejące przez cały czas niebezpieczeństwo komunistycznej roboty rozkładowej. Hitleryzm i komunizm tylko jako wyrazy sprzecznych dążeń i interesów zaborczych są sobie wrogie. Natomiast w treści ideologicznej hitleryzmu i komunizmu istnieją daleko idące zbieżności. Wskażemy najważniejsze:
1. Obydwa głoszą i stosują w praktyce zasadę siły przed prawem, zasadę gwałtu, kłamstwa i oszustwa, zarówno w polityce zagranicznej jak i wewnętrznej własnych państw.
2. Obydwa głoszą i przeprowadzają w praktyce (choć na razie nieco odmiennymi metodami) bezwzględną walkę z chrześcijaństwem.
3. Obydwa te ruchy realizują zasadę całkowitego ujarzmienia życia gospodarczego przez rządzącą monopartię; w Sowietach drogą powszechnego wywłaszczenia z wszelkiej własności, w Niemczech drogą zbiurokratyzowania własności i podporządkowania jej hitlerowskiemu aparatowi urzędniczemu. Nigdy jednak nie należy zapominać, iż hitleryzm jest współczesnym wyrazem odwiecznego niemieckiego zaborczego ducha, dobrze nam -Polakom - znanego.
4. Obydwa głoszą i przeprowadzają w praktyce bezwzględny totalizm państwowy, stawiający interes państwa (a w praktyce interes grupy dyktatorsko państwem rządzącej) ponad wszelkie interesy i prawa duchowe i materialne jednostki, rodziny i narodu; stawiają te własne interesy ponad wszelkie prawa boskie i ludzkie, zakuwając człowieka w niewolę duchową, społeczną i materialną, dochodząc do wprowadzenia w życie zasad całkowitego niewolnictwa we wszelkich dziedzinach i rozbijając rodzinę, a młodzież sprowadzając na bezdroża upadku moralnego.
W nowej taktyce, przyjętej łącznie ze zmienionymi metodami propagandy, cechą charakterystyczną akcji komunistycznej jest usiłowanie pozyskania najszerszych mas młodzieży, aż do katolickiej włącznie. Komuniści chcą przede wszystkim pozyskać młodzież katolicką. Zwłaszcza walki w Hiszpanii stają się dla komunistów poważnym atutem do wygrywania- Henryk Glass demaskuje poczynania komunistycznej międzynarodówki. „Courrier universel de la jeunesse" jest pismem, służącym interesom czerwonej Moskwy, propagującym wśród młodzieży „pokój", rozumiany przez komunistów jako rewolucję przeciwko „faszystom", tj. wszystkim tym, którzy są komunizmowi przeciwni .
Henryk Glass pisał to w roku 1937 roku a jakże aktualne. Wszyscy przeciwni rewolucji marksistowskiej nazywani są faszystami zamiennie z „ruskimi onucami „ co ostatnio zademonstrował minister Kołodziejczak. Zaledwie kilka dni temu w wywiadzie dla GW pani reżyser Agnieszka Holland przyznała, iż trudno jej nie nienawidzić ludzi, którzy mają inne poglądy polityczne . Nazywa je również faszystowskimi.
Henryk Glass : W nowej taktyce, przyjętej łącznie ze zmienionymi metodami propagandy, cechą charakterystyczną akcji komunistycznej jest usiłowanie pozyskania najszerszych mas młodzieży, aż do katolickiej włącznie. Komunista, hiszpański pisarz Jose Bergamin kieruje w Courrier universel de la jeunesse" słowo do młodzieży: I ja w tym przyjaznym piśmie zwracam się do tej młodzieży ze słowami: Ja, pisarz niezależny, szczery katolik, człowiek prosty, z wami, z prawdą, z narodem jestem aż do śmierci", Podpisano Jose Bergamin, pisarz katolicki, dyrektor katolickiego dziennika: „Gruzy Raya". Czyż to nie może w umysły młodzieży wprowadzić zamętu? – pyta Henryk Glass.
To też się dzieje obecnie, iluż mamy świeckich katolików w świeckich pismach katolickich. Słuchajmy więc dziennikarzy wiernych prawdzie w PCH24.
Henryk Glass : Trzeba organizować przeciwdziałanie. Społeczeństwo polskie musi się o tym dowiedzieć, musi zorganizować skuteczny odpór, zarówno przez wzmożenie pozytywne religijnej, narodowej i państwowej akcji na terenie młodzieży, jak i przez demaskowanie komunistycznych zamachów na polską młodzież. Dnia 12 grudnia 1927 r. w szczelnie wypełnionej sali Resursy Obywatelskiej w Warszawie odbył się wiec antykomunistyczny, zwołany staraniem Zjednoczenia Polskich Stowarzyszeń Rzeczypospolitej. Na wiecu przeważała młodzież, pragnąca poznać prawdę o wrogach Narodu Polskiego i Państwa. Z tonu i treści wszystkich przemówień biła gorąca wiara w ostateczne zwycięstwo kultury chrześcijańsko-narodowej nad semicko-bolszewickim barbarzyństwem. Po przemówieniach zebrani przyjęli jednomyślnie następującą rezolucję:
„Ponieważ „Komintern“ opiera swoje plany rewolucji wszechświatowej przede wszystkiem na zawładnięciu młodzieżą i nauczycielstwem i w tym kierunku skierował maximum swoich funduszów i propagandy, przeto zebranie wzywa wszystkie organizacje zarówno wychowawców, jak i młodzieży do planowego uświadomienia społeczeństwa o grożącym niebezpieczeństwie i organizowania skutecznego przeciwdziałania wszelkim próbom zamachu komunizmu na młodzież, zarówno jawnym, jak i zamaskowanym. Redakcja „Walki z bolszewizmem“ wzywa wszystkie organizacje polskie, którym drogie jest ustrzeżenie i uchronienie młodzieży i dzieci od rozkładowej roboty agentów Kominternu, by badały stan faktyczny na swoich terenach, członków swoich ostrzegały przed grożącym niebezpieczeństwem, wiece antybolszewickie w celach uświadamiających organizowały. Dokumenty i materjały, niezbędne do referatów, podane są w „Walce z bolszewizmem” , zeszyty I i IV z 1927 r.
Bożena Ratter
Read Entire Article