Apartment after divorce – who has the right to the premises?

dailyblitz.de 6 hours ago

Rozwód to trudny proces, a jednym z najważniejszych pytań jest kwestia podziału mieszkania. Kto ma prawo do lokalu po zakończeniu małżeństwa? Jakie rozwiązania przewiduje prawo i na czym opiera się decyzja sądu? W artykule omawiamy zasady podziału mieszkania po rozwodzie zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym.

Podział mieszkania po rozwodzie – jakie masz opcje?

Zgodnie z art. 58 § 2 KRiO, jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd decyduje o dalszym korzystaniu z niego po rozwodzie. Może również, na zgodny wniosek stron, przyznać lokal jednemu z małżonków lub podzielić go, jeżeli jest to możliwe.

1. Przyznanie mieszkania jednemu z małżonków

Sąd może orzec, iż mieszkanie przechodzi na własność jednej strony, pod warunkiem iż druga wyrazi zgodę na opuszczenie lokalu bez prawa do lokalu zastępczego.

2. Podział mieszkania

Jeśli warunki techniczne na to pozwalają, sąd może podzielić lokal na odrębne części, umożliwiając obojgu małżonkom dalsze korzystanie z niego.

3. Eksmisja małżonka

W wyjątkowych sytuacjach, gdy jedno z małżonków rażąco narusza zasady współżycia, sąd może orzec jego eksmisję. Dotyczy to przypadków, gdy dalsze wspólne zamieszkiwanie jest niemożliwe z powodu agresywnego lub szkodliwego zachowania.

Kiedy sąd decyduje o prawie do mieszkania?

Sąd przede wszystkim bierze pod uwagę dobro dzieci oraz potrzeby małżonka, któremu powierzono opiekę nad nimi. jeżeli w małżeństwie są małoletnie dzieci, sąd stara się zapewnić im stabilne warunki życia, często przyznając mieszkanie rodzicowi sprawującemu główną opiekę.

Dobro dzieci a prawo do lokalu

Zgodnie z art. 58 § 4 KRiO, sąd uwzględnia potrzeby dzieci oraz małżonka sprawującego nad nimi opiekę. jeżeli lokal jest miejscem zamieszkania dzieci, sąd dąży do tego, by pozostały w znanym sobie środowisku.

Czy status majątkowy mieszkania ma znaczenie?

Tak – to, czy lokal stanowi majątek wspólny, czy osobisty, wpływa na decyzję sądu. Mieszkanie nabyte w trakcie małżeństwa zwykle wchodzi w skład majątku wspólnego, natomiast zakupione przed ślubem może należeć do majątku osobistego jednego z małżonków.

Podsumowanie

Podział mieszkania po rozwodzie to skomplikowana kwestia, zwłaszcza gdy strony mają sprzeczne interesy. Warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym, który pomoże zabezpieczyć Twoje prawa i przeprowadzić Cię przez proces sądowy.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z prawnikiem, aby uniknąć niepotrzebnych sporów.

Informacje zawarte na stronie stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych.

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!

  • Mieszkanie po rozwodzie – komu przysługuje prawo do lokalu?9 maja 2025

    Rozwód to trudny proces, a jednym z najważniejszych pytań jest kwestia podziału mieszkania. Kto ma prawo do lokalu po zakończeniu małżeństwa? Jakie rozwiązania przewiduje prawo i

  • Projekt ustawy o „przywracaniu praworządności” niezgodny z Konstytucją i prawem europejskim – grzmi neosędzia Smusz-Kulesza9 maja 2025

    W przedstawionym 24 kwietnia 2025 r. projekcie ustawy o przywróceniu prawa do niezależnego sądu Ministerstwo Sprawiedliwości deklaruje wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Wałęsa

  • Częściowe odstąpienie od umowy budowlanej – kiedy i jak można z niej skorzystać?8 maja 2025

    Umowy o roboty budowlane często prowadzą do sporów między stronami. Skomplikowany proces inwestycyjny, nieprzewidziane okoliczności i wysokie koszty mogą skutkować konfliktami, a w skrajnych przypadkach –

Read more:
Mieszkanie po rozwodzie – komu przysługuje prawo do lokalu?

Read Entire Article