73 proc. Polaków jest za zakazem używania telefonów w szkołach [SONDAŻ]

pch24.pl 2 days ago

„73 proc. Polaków jest za zakazem używania telefonów w szkołach, 21 proc. uważa, inaczej. Przeciw są najczęściej najmłodsi badani, a za najstarsi respondenci”, wynika z sondażu CBOS.

W badaniu przeprowadzonym na początku marca 2025 r. CBOS zapytał respondentów czy ich zdaniem w szkołach i placówkach oświatowych powinien być zakaz używania telefonów. Pozytywnie odpowiedziało 73 proc. badanych, w tym 47 proc. „zdecydowanie tak”, a 26 proc. „raczej tak”. Przeciwnego zdania było 21 badanych, w tym 14 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”, a 7 proc. „zdecydowanie nie”. 6 proc. ankietowanych nie miało zdania.

Zdaniem 7l proc. badanych lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązujących we wszystkich szkołach w Polsce ogólnych, jednolitych regulacji korzystania przez uczniów ze telefonów. 25 proc. badanych sądzi, iż lepiej by było, gdyby każda szkoła ustalała własne zasady korzystania ze telefonów. 4 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Z analizy CBOS wynika, iż to obecność w gospodarstwie domowym dzieci w wieku poniżej 18 lat nie przekłada się w zasadzie na oceny w tej sprawie. Zauważyć można jedynie, iż opinie osób z gospodarstw, w których nie ma dzieci, są mniej wyrobione (wyższy odsetek odpowiedzi „trudno powiedzieć”).

Czynnikiem, który oddziałuje najbardziej, jest wiek respondentów. Na brak takiego zakazu na poziomie ogólnopolskim najczęściej wskazują badani mający poniżej 25 lat. Jest to jedyna grupa, w której nie przeważa poparcie dla zakazu korzystania ze telefonów obowiązującego we wszystkich szkołach w kraju. Za takim rozwiązaniem z kolei najczęściej opowiadają się starsi ankietowani (55 plus), szczególnie mający powyżej 64 lat.

Badanie zrealizowano od 6 do 16 marca 2025 r. na próbie liczącej 1047 pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał jedną z metod badania: 62,3 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,6 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 14,1 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę.

Źródło: PAP

Read Entire Article