Wcześniejsza emerytura to przywilej, z którego chętnie skorzystałoby wielu pracowników. Niemniej wśród osób do tego uprawnionych w przeszłości była grupa, która przez swoją decyzję tak naprawdę dużo straciła. Naprawić mógłby to wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 roku (sygn. akt SK 140/20). Problem w tym, iż do dziś nie został on opublikowany w Dzienniku Ustaw, przez co Zakład Ubezpieczeń Społecznych go nie uznaje. Tym razem zmienić to ma specustawa przeliczeniowa.
REKLAMA
Zobacz wideo Dwa mity o ZUS i jedna smutna prawda. Co z emeryturami?
Co nowego z wyrokiem TK w sprawie emerytur? Wyrok TK SK 140/20 wciąż nie trafił do Dziennika Ustaw, ale niedługo może nastąpić przełom
Wyrok TK SK 140/20 (dostępny na stronie Trybunału Konstytucyjnego) dotyczy osób, które wnioskowały o wcześniejszą emeryturę przed 6 czerwca 2012 roku, a ich prawo do emerytury powszechnej zostało ustalone decyzją ZUS po 2012 roku. W tych sytuacjach bowiem podstawy obliczenia emerytury były pomniejszane o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej orzekł jednak, iż jest to niezgodne z Konstytucją. Jak podaje portal Infor, na podstawie tego wyroku 200 tys. emerytów powinno otrzymać od ZUS-u około 64 tys. zł wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń, a także podwyżkę obecnego świadczenia o niemal 1200 zł. Niestety od prawie dziewięciu miesięcy wyrok ten pozostawał adekwatnie w zawieszeniu. Zmieniło się to dopiero niedawno.
Zobacz też: Ci seniorzy nie dostaną 13. emerytury. W grę wchodzą istotne limity oraz terminy
Okazuje się, iż Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje w tej chwili nad projektem ustawy wdrażającej wyrok TK, a 3 marca 2025 roku założenia specustawy przeliczeniowej zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Czego się z nich dowiadujemy?
Specustawa przeliczeniowa podwyższy świadczenia, ale są też ograniczenia. Wykluczono część roczników
Specustawa przeliczeniowa ma objąć kobiety, które urodziły się w latach 1954-1959, oraz mężczyzn urodzonych w latach 1949-1952 oraz w 1954 roku, którzy pobierają lub pobierali wcześniejsze emerytury. Konieczne jest przy tym, aby prawo do wcześniejszej emerytury zostało nadane przed 6 czerwca 2012 roku, a prawo do emerytury powszechnej - najwcześniej 1 stycznia 2013 roku. Dopuszczalne są również sytuacje, w których senior przez cały czas pobiera emeryturę wcześniejszą mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. jeżeli spełnimy te warunki, wysokość naszej emerytury zostanie ustalona ponownie, ale na moment złożenia wniosku, bez uwzględniania waloryzacji rocznych kapitału początkowego i składek na koncie ubezpieczonego w okresie pobierania wcześniejszej emerytury. Kapitał emerytalny nie zostanie jednak tym razem pomniejszony o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur. Ponadto nowe świadczenie będzie podlegać corocznej marcowej waloryzacji dla emerytur i rent. Minusem specustawy przeliczeniowej jest brak wyrównań za poprzednie lata, co wynikało z wyroku TK.
Co ważne, wspomniane przeliczenie nastąpi z urzędu i nie będzie wymagać podjęcia żadnych dodatkowych kroków. Zgodnie z przedstawionymi założeniami projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale bieżącego roku, a ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2026 roku.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.