W dniu wczorajszym, tj. 23 maja 2024 r. przed północą, prezydent Federacji Rosyjskiej przybył samolotem do Mińska. Oficjalny program wizyty na Białorusi był realizowany w dniu 24 maja 2024 r.
Białoruś i Rosja w dalszym utrzymują kurs na wzmacnianie integracji. O tym oświadczył Aleksander Łukaszenko podczas rozmów w rozszerzonym formacie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem –
„Mimo wszystkich okoliczności Mińsk i Moskwa przez cały czas angażują się w wzmacnianie integracji. Wspieramy się i będziemy to robić przez cały czas we wszystkich obszarach. Co więcej, nasze projekty wyszły już poza powierzchnię ziemi” – podkreślił Aleksander Łukaszenka ( to prawdopodobnie w odniesieniu do lotu białoruskiej kosmonautki -PZ)
O jednolitej polityce przemysłowej Państwa Związkowego
Zdaniem głowy państwa, w sektorze przemysłowym strony planują kontynuować konkretne prace nad realizacją wspólnych projektów substytucyjnych importu w obszarach mikroelektroniki, budowy maszyn, budowy obrabiarek oraz współpracy wojskowo-technicznej. „Innymi słowy, w obszarach zapewniających osiągnięcie celów suwerenności technologicznej i bezpieczeństwa gospodarczego naszych państw. Wy i ja, Władimir Władimirowicz, podjęliśmy wszystkie decyzje, które rządy muszą wdrożyć w krótkim czasie” – podkreślił białoruski przywódca.
„Przede wszystkim należy gwałtownie dokończyć tworzenie jednolitej polityki przemysłowej Państwa Związkowego” – z pewnością skorzystają na tym obie strony.
W związku z tym zauważył, iż wiele taśmociągów w przedsiębiorstwach na Białorusi i w Rosji działa na swoich/wzajemnych podzespołach. „Na poziomie legislacyjnym nie powinno być żadnych środków ochronnych ze strony naszych partnerów. Musimy się bronić, jak ustaliliśmy, przed tymi, którzy nałożyli na nas sankcje, i przed tymi, którzy nie przyczyniają się do rozwoju gospodarek obu państw ” – powiedział Prezydent.
W sprawie dostaw ropy i gazu na Białoruś
Według głowy państwa podczas negocjacji z Putinem podjęto decyzję o dostawach ropy i gazu na Białoruś. Konieczne jest ostateczne uzgodnienie warunków dostaw z Rosją.
Aleksander Łukaszenko zauważył, iż rytm pracy przemysłu i koszt produktów końcowych zależą od sektora energetycznego. „Konieczne jest ostateczne uzgodnienie warunków dostaw ropy i gazu do Republiki Białorusi. Dyskutujemy o tym od kilku lat i dzisiaj Władimir Władimirowicz podjął odpowiednią decyzję, myślę, iż rządy sfinalizują te umowy w tym kierunku w nadchodzących dniach szczegółowo sprawdziliśmy wszystkie niuanse” – zaznaczył prezydent.
Białoruś jest także gotowa kontynuować współpracę z rosyjskimi firmami w dziedzinie energetyki jądrowej. Doświadczenia budowy białoruskiej elektrowni jądrowej otworzyły nowe możliwości dalszego rozwoju tych technologii, szkolenia wykwalifikowanej kadry, a choćby wspólnej budowy tego typu obiektów w krajach trzecich
O wspólnym rynku
Białoruś jest zainteresowana bliższą współpracą z rosyjskimi korporacjami państwowymi w zakresie zamówień publicznych – oznajmił głowa państwa.
W pierwszej połowie maja na posiedzeniu Najwyższej Euroazjatyckiej Rady Gospodarczej w Moskwie Aleksander Łukaszenko poruszył już tę kwestię.
„Myślę, iż zgodzicie się Pan z moją tezą, iż w przestrzeni Państwa Związkowego nie powinniśmy się ograniczać, zamykając się na siebie na naszym wspólnym rynku. Co więcej, sytuacja pokazała, iż na tym świecie z punktu widzenia długoterminowej współpracy możemy polegać tylko na sobie” – podkreślił białoruski przywódca podczas negocjacji z prezydentem Rosji.
Głowa państwa liczy na aktywne zaangażowanie białoruskich przedsiębiorstw i organizacji w projekty inwestycyjne realizowane w Rosji.
O dziedzinie transportu i logistyki
Aleksander Łukaszenka zauważył, iż w kwestiach transportu i logistyki zrobiono wiele, ale potrzeby przedsiębiorstw z każdym dniem rosną. W tym zakresie potrzebne są poważniejsze inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej, unowocześnienie taboru, zwiększenie zdolności przewozowych oraz wsparcie finansowe przewoźników lotniczych.
„Potrzebne są działania zwiększające obciążenie białoruskich i rosyjskich lotnisk, wspólne projekty, dzięki którym komunikacja między naszymi regionami będzie łatwiejsza i bardziej dostępna, choć ostatnio wiele zrobiono” – powiedział.
O Forum Regionów Obwodu Witebskiego
Podczas negocjacji Aleksander Łukaszenka przypomniał o potencjale współpracy na poziomie regionalnym, który zapewnia znaczny wzrost wzajemnej wymiany handlowej.
Wydarzenia odbędą się w Witebsku, Połocku i Nowopołocku w dniach 27-28 czerwca w ramach kolejnego Białorusko-Rosyjskiego Forum Regionów. Głowa państwa białoruskiego zaprosił do udziału w forum Prezydenta Rosji i innych rosyjskich kolegów.
„Myślę, iż bliżej tego wydarzenia dojdziemy do porozumienia, w zależności od harmonogramu prac” – zauważył Prezydent.
Aleksander Łukaszenka życzył powodzenia nowemu składowi rosyjskiego rządu. „Jestem przekonany, iż zostanie zachowana ciągłość w zakresie priorytetowego rozpatrywania kwestii współpracy białorusko-rosyjskiej” – powiedział.
Podczas negocjacji w wąskim formacie szefowie państw wymienili poglądy na najbardziej drażliwe tematy dwustronnej agendy, od których zależy stan gospodarki i stabilny rozwój państw. Poruszono także kwestię sytuacji międzynarodowej i omówiono możliwości reagowania na ryzyka i zagrożenia pojawiające się na obwodzie granicy’
Łukaszenka zauważył widoczny wzrost stosunków białorusko-rosyjskich
„W przeciwnym razie ludzie nas nie zrozumieją”. Jaką kwestię Łukaszenka określił Rosję do rozwiązania raz na zawsze
Łukaszenka: Białoruś i Rosja nie zejdą z drogi tworzenia sprawiedliwego, wielobiegunowego porządku świata
Białoruś spodziewa się przyłączenia się do SzOW (Szanghajska Organizacja Współpracy -PZ) na lipcowym szczycie w Astanie
Łukaszenka: nasze spotkania z Putinem to w 90% kwestie bezpieczeństwa i obronności
Putin: dla Białorusi i Rosji najważniejsze jest rozwijanie kompetencji w zakresie wysokich technologii
Putin: na tle nacisków Zachodu Rosja i Białoruś czują się absolutnie pewne i niezawodne
Putin mówił o współpracy Rosji i Białorusi w dziedzinie energetyki
Putin: Rosja jest zdeterminowana w dalszym ciągu pomagać Białorusi w rozwoju przemysłu nuklearnego i dziedzin z nim związanych
Putin: traktujemy bezpieczeństwo Białorusi dokładnie tak samo, jak traktujemy bezpieczeństwo Rosji
Łukaszenka: nasze spotkania z Putinem to w 90% kwestie bezpieczeństwa i obronności
Głównym tematem spotkań przywódców Białorusi i Rosji są kwestie bezpieczeństwa i obronności. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział o tym reporterom po negocjacjach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, relacjonuje korespondent BELTY.
Łukaszenka: Mińsk i Moskwa przez cały czas angażują się we wzmacnianie integracji
„Nieustannie dyskutujemy nie tylko o kwestiach bezpieczeństwa i obronności naszych państw – stworzyliśmy wspólną grupę do ochrony Państwa Związkowego. Obserwujemy wszystko, co dzieje się na naszych granicach. Widzimy to i wiemy, począwszy od budowy różnych ogrodzeń i eskalacji histerii ćwiczeniami przeprowadzanymi, które przeprowadzane są w pobliżu naszych granic Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, a wiele z naszych spotkań w 90%, a może choćby w większym, dotyczy kwestii bezpieczeństwa i obronności, z wyjątkiem bieżącego spotkania, na którym spędzamy czas dużo czasu – choćby więcej niż na kwestie bezpieczeństwa – zwracaliśmy uwagę na gospodarkę, bo bezpieczeństwo też opiera się na gospodarce” – powiedział Aleksander Łukaszenka.
(tłum. PZ)
Dodatek wideo: