Do prokuratur wpłynęły niepokojące instrukcje od prokuratora generalnego Adama Bodnara. Nakazuje on „najwyższy” profesjonalizm w ustalaniu przyczyn, dla których lekarz odmówi zamordowania dziecka w łonie matki. Tak jakby sprzeciw sumienia wobec popełnia mordu na niewinnym dziecku nie był wystarczającą przyczyną…
Informację o nowych wytycznych prokuratora generalnego Adama Bodnara dla prokuratorów opublikowano w piątek wieczorem na stronach Prokuratury Krajowej. „Wytyczne są jedną z form zarządzania prokuraturą przez Prokuratora Generalnego, ich celem jest zapewnienie prawidłowego wykonywania ustawowych obowiązków, a także oddziaływanie na podnoszenie poziomu pracy prokuratorów. Z istoty nie zmieniają obowiązującego prawa, pełnią funkcję pomocniczą w pracy prokuratora” – tłumaczy w komunikacie rzeczniczka PG prok. Anna Adamiak.
Wygląda jednak na to, iż pod pretekstem „zapewnienia prawidłowego wykonywania ustawowych obowiązków” prokuratury podlegające rządowi Tuska otrzymały wytyczne do promowania agendy bezkarnych mordów prenatalnych. Dalej czytamy bowiem, iż celem wytycznych jest „ujednolicenie standardów prowadzenia postępowań przygotowawczych” w sprawach związanych z odmową popełnienia dzieciobójstwa.
W dokumencie jest także mowa o postępowaniach przeciwko kobietom, które dokonały tzw. aborcji wbrew obowiązującej wykładni prawa. „Zamieszczone w Wytycznych wskazówki metodyczne uwzględniają to, iż prowadzone postępowania wkraczają w najbardziej intymną sferę życia kobiet oraz ingerują w ich prawa i wolności. Powinno to skłaniać prokuratora do zachowania najwyższego poziomu rzetelności i profesjonalizmu w podejmowanych czynnościach procesowych. Dokonanie czynności przesłuchania kobiety, która wyraziła zgodę na aborcję, powinno być przeprowadzone z poszanowaniem jej godności. Nie może prowadzić do jej wiktymizacji” – czytamy w komunikacie.
Według wytycznych Bodnara prokurator „jest zobowiązany ustalić, czy odmowa ta wywołała u kobiety ciężarnej skutki z art. 155 kk – śmierć, art. 156 kk – ciężki uszczerbek na zdrowiu, art. 157 kk – średni i lekki uszczerbek na zdrowiu, art. 160 kk – narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia”. Szczególnie niepokojący jest w tym kontekście zapis o „narażeniu” na niebezpieczeństwo, ponieważ wydaje się, iż otwiera szerokie pole do interpretacji na niekorzyść lekarzy, którzy pozostaną wierni przysiędze Hipokratesa i swemu sumieniu, odmawiając dokonania mordu na dziecku nienarodzonym.
„W sprawach o odmowę przeprowadzenia aborcji przez personel medyczny, wywołującą u kobiety ciężarnej skutki z art. 155-157 kk i art. 160 kk, prokurator powinien rozważyć poinformowanie o postępowaniu adekwatnego Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W postępowaniach, których przedmiotem jest odmowa legalnej aborcji, prokurator powinien powiadomić również Rzecznika Praw Pacjenta i adekwatny miejscowo Oddział NFZ, z którym dana placówka medyczna zawarła umowę na udzielanie świadczeń w zakresie ginekologii i położnictwa” – wskazuje prokuratura.
Źródło: PAP
oprac. FO
Skandaliczny wyrok wrocławskiego sądu! Mariusz Dzierżawski skazany na 20 000 zł za billboard z pytaniem o aborcję