Will the erstwhile pimp and current PiS presidential candidate lose his immunity? Hołownia confirms receipt of the application

dailyblitz.de 1 month ago

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził, iż do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Karola Nawrockiego. Dokument został złożony przez stowarzyszenie emerytów mundurowych, które uznało jego publiczną wypowiedź za obraźliwą. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Immunitet prezesa IPN pod lupą Sejmu

Zgodnie z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej, prezes IPN korzysta z ochrony immunitetowej podobnej do tej, jaką mają posłowie. Immunitet chroni go przed odpowiedzialnością cywilną i karną za działania podjęte w ramach jego funkcji. W przypadku Karola Nawrockiego zarzuty dotyczą wypowiedzi, którą członkowie stowarzyszenia uznali za godną ich dobrego imienia. Wniosek o uchylenie immunitetu może zostać rozpatrzony przez Sejm po przeanalizowaniu sprawy przez odpowiednią komisję.

Nagromadzenie wniosków immunitetowych

Marszałek Szymon Hołownia na konferencji prasowej zaznaczył, iż w ostatnim czasie do Sejmu wpłynęło wiele wniosków dotyczących uchylenia immunitetów. W ostatnim tygodniu poza sprawą prezesa IPN pojawił się m.in. wniosek dotyczący poseł Pauliny Matysiak. W tej sytuacji problematyczne są jej wypowiedzi na temat firmy Newag. Marszałek wskazał, iż komisja zajmie się także sprawą z 2017 roku, dotyczącą oskarżenia Pawła Kukiza przez byłego posła Patryka Jakiego.

Powrót do sprawy spotu wyborczego PiS

W porządku obrad komisji znalazł się również wniosek z oskarżenia subsydiarnego przeciw Joannie Lichockiej, Mariuszowi Błaszczakowi, Pawłowi Szefernakerowi oraz Piotrowi Glińskiemu. Sprawa dotyczy rozpowszechnienia kontrowersyjnego spotu wyborczego PiS w 2018 roku, który stał się przedmiotem licznych krytyk.

„Wybory prezydenckie 2025: kto stanie do walki o najwyższy urząd w państwie?”

Zbliżające się wybory prezydenckie, zaplanowane na maj 2025 roku, wzbudzają coraz większe zainteresowanie opinii publicznej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, iż oficjalny termin głosowania zostanie ogłoszony 8 stycznia. Do tej pory swój start w wyborach zadeklarowało kilku ważnych polityków i liderów opinii.

Lista potwierdzonych kandydatów

W walce o fotel prezydenta zmierzą się m.in.:

  • Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) – obecny prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta w 2020 roku;
  • Karol Nawrocki (popierany przez PiS) – prezes Instytutu Pamięci Narodowej;
  • Sławomir Mentzen (Konfederacja) – lider Konfederacji, znany z liberalnych poglądów gospodarczych;
  • Szymon Hołownia (Trzecia Droga) – marszałek Sejmu i założyciel ruchu Polska 2050;
  • Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) – były poseł i przedsiębiorca;
  • Magdalena Biejat (Nowa Lewica) – posłanka i przedstawicielka lewicowych ugrupowań;
  • Piotr Szumlewicz – związkowiec i publicysta;
  • Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski) – działacz społeczny;
  • Marek Woch (Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy”) – przedstawiciel ruchu bezpartyjnego.

Wyścig o Pałac Prezydencki

Zbliżająca się kampania prezydencka zapowiada się na jedyną z najbardziej emocjonujących od lat. Różnorodność kandydatów i ich programów daje wyborcom szeroki wybór wizji przyszłości Polski. Szczególną uwagę zwraca rywalizacja między przedstawicielami największych partii politycznych oraz niezależnych inicjatyw.

Sejmowa Komisja oraz przyszłe wybory będą najważniejsze dla kształtowania polskiej sceny politycznej. Decyzje podejmowane w tych sprawach wpłyną nie tylko na losy pojedynczych polityków, ale i na kierunek, w jakim podąża kraj.

Continued here:
Czy były alfons a w tej chwili kandydat PiS na prezydenta straci immunitet? Hołownia potwierdza wpływ wniosku

Read Entire Article