Gdy wskutek postępu technologicznego roboty całkowicie zastąpią ludzi we wszystkich pracach, to nam pozostanie już tylko sport i rozrywka.
Gdy rolnik cały dzień harował na roli, to sport i przemysł rozrywkowy w ogóle nie istniał. Zaistniał, gdy jeden rolnik był w stanie wyżywić kilkadziesiąt osób. Branża sportowa i rozrywkowa cały czas rośnie i żadna robotyzacja jej nie zastąpi. W ciągu pokolenia ludzie będą zarabiać tylko na rozrywce i sporcie, bo żywność i wszelkie urządzenia zrobią samoserwisujące się roboty.
Roboty będą tak robione, by ich serwisowanie było łatwe. Już się tak dzieje, iż każdy mechanizm jest wyraźnie podzielony na łatwo wymienialne moduły, i by komputer pokładowy automatycznie raportował każdą awarię. Robot domowy nie tylko posprząta mieszkanie, ale i naprawi odkurzacz. Technologicznie naprawienie odkurzacza jest łatwiejsze niż sprzątanie.
Komputery już sromotnie pokonują ludzi w szachy czy w Go, a mimo to turnieje się nadal odbywają. Ludzie po prostu wolą grać ze sobą niż z komputerem i wolą płacić ludziom za oglądanie gry niż komputerom. Wyrzutnia sterowana komputerem już umie wstrzelić piłeczkę do dołka z dużej odległości. Mimo to ludzie ciągle grają w golfa, a mistrzowie zarabiają miliony. Towary wozi się już statkami mającymi silnik, a mimo to przemysł żeglarski kwitnie jak nigdy. Na sporcie i rozrywce zawsze zarobimy.
Nawet jeśli sztuczna inteligencja narysuje nam najładniejszy, czy najbardziej emocjonujący obraz, to i tak malarstwo nie zaginie, bo ludzie będą chcieli sami sobie malować dla samej radości z twórczości, tak jak łowią ryby wędką, mimo iż siecią łowi się ich tysiąc razy więcej. Komputer nam skomponuje, zagra i zaśpiewa lepiej niż Bitelsi, a my i tak będziemy chcieli to sami zagrać na gitarze i posłuchać przy ognisku jak inni grają. Film nie wyparł teatru, fotografia nie wyparła malarstwa, płyty nie wyparły koncertów na żywo. Robota w sporcie i rozrywce zawsze będzie dla ludzi. Roboty nam tylko jeść dadzą i miasta wybudują.
To, co wyżej napisałem, to futurologiczna wizja. Ciekawostką jest to, iż dla wielu ludzi ta wizja jest przerażająca. Oni się tego boją, nie chcą takiego świata, w którym stracą dotychczasową pracę i będą musieli zajmować się sportem czy rozrywką. Jak stracą swoją codzienną rutynę, to świat im się zawali. Mają rację. Dokładnie tak samo się świat zawalił nomadom, gdy powstała cywilizacja.
Dobrze to jest pokazane w „Konopielce” — kosa, zastępując sierp, spowodowała katastrofę. Ludzie tego nie wytrzymali psychicznie. Więc nie ma innego wyjścia — do nowoczesnych technologii powinniśmy się oswajać, uczyć ich, stosować, żyć z nimi. Jeśli tego zaniechamy, jeśli zamkniemy się w swoim starym świecie, to zwariujemy. Więc już dziś radzę korzystać z wszystkich dobrodziejstw smartfona i gadać z ChatemGPT, ale też uprawiać sport, najlepiej żeglarstwo, grać na gitarze, malować i kręcić filmy. Kto tego nie opanuje, ten zginie marnie.
Grzegorz GPS Świderski
]]>T.me/KanalBlogeraGPS]]>
]]>X.com/GPS65]]>
PS. Notki powiązane:
- ]]>Czy roboty zastąpią człowieka? ]]>]]>https://www.salon24.pl/u/gps65/1279957]]>
- ]]>Komunizm robotów ]]>]]>https://www.salon24.pl/u/gps65/721539]]>
- ]]>Kapitalizm robotów ]]>]]>https://www.salon24.pl/u/gps65/721625]]>
- ]]>Fanaberie robotów ]]>]]>https://www.salon24.pl/u/gps65/1128988]]>
- ]]>Czy robot może być osobą? ]]>]]>https://www.salon24.pl/u/gps65/928101]]>
- ]]>Czy robot może ponosić odpowiedzialność cywilną? https://www.salon24.pl/u/gps65/928667]]>