Widow's pension becomes a fact. Duda signs the bill

dailyblitz.de 5 months ago
Zdjęcie: renta-wdowia-staje-sie-faktem.-duda-podpisal-ustawe


W piątek, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą tzw. rentę wdowią. Ta długo oczekiwana zmiana prawna zyskała aprobatę zarówno Sejmu, jak i Senatu, i wprowadza istotne zmiany w systemie emerytalno-rentowym w Polsce.

Nowelizacja ustawy – najważniejsze zmiany i przepisy

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która została podpisana przez Prezydenta Dudę, wprowadza możliwość pobierania łącznie renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego, takiego jak emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy. Jest to tzw. renta wdowia. Przewiduje ona, iż jedno ze świadczeń będzie wypłacane w całości, a drugie w 50 proc. wysokości.

Warto zaznaczyć, iż projekt nowelizacji został przyjęty przez Senat bez poprawek 1 sierpnia 2024 roku, co świadczy o szerokim poparciu tej inicjatywy. Jak podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP, za nowelizacją opowiedziało się 80 senatorów, przy jednym wstrzymującym się od głosu.

Prezydent @AndrzejDuda podpisał 8 ustaw, wśród nich nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Obecnie, jeżeli danej osobie przysługuje kilka świadczeń emerytalno-rentowych, wypłaca się jedno ze świadczeń. Podpisana przez Prezydenta RP ustawa zakłada, iż uprawniony do… pic.twitter.com/wITivPYiDy

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 9, 2024

Kroczący model wzrostu świadczeń

Podczas prac sejmowych rząd zaproponował zmiany w postaci tzw. kroczącego modelu dochodzenia do ostatecznej, docelowej wysokości drugiego świadczenia. Poprawki te zostały przyjęte przez Sejm i przewidują stopniowe zwiększanie wysokości drugiego świadczenia, począwszy od 1 lipca 2025 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami, drugie świadczenie będzie wypłacane:

  • Od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15 proc.
  • Od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc.

Maksymalna wysokość świadczeń dla jednej osoby została ustalona na poziomie trzykrotności najniższej emerytury, co ma na celu zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego dla beneficjentów.

Weryfikacja i koszty nowelizacji

Rząd zaplanował również weryfikację wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu na 2028 rok. Rada Ministrów dokona wówczas oceny możliwości i zasadności podwyższenia tego wskaźnika, co może skutkować dalszym wzrostem świadczeń dla uprawnionych.

Według szacunków, koszty związane z wprowadzeniem renty wdowiej wyniosą od 3,2 mld zł do 4,2 mld zł w 2025 roku, w zależności od liczby osób, które zdecydują się skorzystać z tego uprawnienia. Przewiduje się, iż z możliwości tej może skorzystać od 75 proc. do 100 proc. potencjalnych beneficjentów.

Podsumowanie

Podpisanie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS przez Prezydenta Andrzeja Dudę to istotny krok w kierunku poprawy sytuacji finansowej emerytów i rencistów w Polsce, szczególnie tych, którzy stracili bliską osobę. Wprowadzenie renty wdowiej, choć stopniowe, stanowi znaczące wsparcie dla osób, które często borykają się z trudnościami finansowymi po śmierci współmałżonka. Nowelizacja ta, poprzez umożliwienie łączenia świadczeń, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego i poprawę jakości życia osób starszych w Polsce.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

More here:
Renta wdowia staje się faktem. Duda podpisał ustawę

Read Entire Article