W środę zakończyło się pierwsze posiedzenie Sojuszu WHO na rzecz Bezpieczeństwa Żywności. Spotkanie ośrodków współpracujących z WHO, organizacji ONZ i darczyńców zostało zwołane w celu wsparcia realizacji "Globalnej strategii WHO na rzecz bezpieczeństwa żywności na lata 2022–2030".
Liberty Counsel Action podsumowała tę inicjatywę: "Nowy plan globalnego zarządzania właśnie zapoczątkował sojusz mający na celu kontrolowanie tego, co jesz. Sojusz będzie miał władzę nad tym, jaka żywność jest produkowana, jak będzie produkowana, zarządzana i kontrolowana – i gdzie "żywność" będzie dystrybuowana.
W tym nowym planie zastosowano podejście "Jedno zdrowie". W zeszłym roku David Bell wyjaśnił, iż One Health ma na celu wykorzystanie strachu do kontrolowania nas i usprawiedliwiania naszych ograniczeń, zubożenia i śmierci. Jest to kult oparty na strachu przed światem i ludźmi, o których mówią, iż go zatruli. Jest on uwzględniony w proponowanych przez WHO poprawkach do Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych i Traktatu o Pandemii.
Światowa Organizacja Zdrowia jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych ("ONZ"). ONZ ma stać się Jedynym Rządem Światowym.
W dniach 6–8 maja 2024 r. Departament ds. Żywienia i Bezpieczeństwa Żywności WHO, zorganizowany we współpracy z amerykańskimi Centrami Kontroli i Prewencji Chorób ("CDC"), był gospodarzem pierwszego spotkania Sojuszu WHO na rzecz Bezpieczeństwa Żywności.
Spotkanie, w którym uczestniczyły ośrodki współpracujące z WHO i inne instytucje, miało na celu wsparcie realizacji "Globalnej strategii WHO na rzecz bezpieczeństwa żywności na lata 2022–2030" ("Strategia"), która została przyjęta na 75. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia w maju 2022 r. Zaplanowano, iż realizacja Strategii nastąpi w ciągu 8 lat od 2022 do 2030 roku, stąd lata podane w jej tytule.
Strategia WHO wyznacza globalne cele w zakresie "bezpieczeństwa" żywności, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku. "Obecnie nie istnieje żaden globalny mechanizm, który umożliwiałby dostosowanie wysiłków w tej dziedzinie oraz zapewnienie innowacji i wsparcia krajom w skoordynowany sposób", stwierdza WHO. Starając się wypełnić tę lukę, WHO zwołała posiedzenie Sojuszu WHO na rzecz Bezpieczeństwa Żywności, aby:
- opracowuje zakres uprawnień Sojuszu WHO na rzecz Bezpieczeństwa Żywności, określając jego wartość dodaną w dziedzinie nadzoru nad chorobami przenoszonymi przez żywność; i
- opracowanie projektu planu prac na lata 2023–2030, aby pomóc krajom w osiągnięciu celu WHO w zakresie nadzoru nad chorobami przenoszonymi przez żywność do 2030 r.
W oświadczeniu wydanym w poprzednich dniach WHO wyraziła nadzieję, iż w spotkaniu wezmą udział 64 ośrodki współpracujące z WHO, organizacje ONZ zajmujące się bezpieczeństwem żywności oraz darczyńcy.
Czytając "Globalną strategię WHO na rzecz bezpieczeństwa żywności na lata 2022–2030: streszczenie", wydaje się, iż istnieją dwa uzasadnienia dla wdrożenia globalnego bezpieczeństwa żywności. Jednym z nich jest zapobieganie chorobom wywołującym biegunkę, a drugim osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ ("SDGs").
"Niebezpieczna żywność zawierająca szkodliwe poziomy bakterii, wirusów, pasożytów, substancji chemicznych lub fizycznych może powodować ostre lub przewlekłe choroby – w tym ponad 200 chorób, od biegunki po nowotwory, co w niektórych przypadkach prowadzi do trwałego kalectwa lub śmierci" – czytamy w podsumowaniu.
"Bezpieczeństwo żywności pozostaje priorytetem zdrowia publicznego i odgrywa kluczową rolę w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030", dodano.
Ta nowa strategia, zgodnie ze streszczeniem, przyczyni się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i zostanie poddana przeglądowi w 2030 r., kiedy świat zastanowi się nad postępami w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
W ostatnich latach niezależne media skupiły się na Agendze 2030 i wiele z nich zapoznało się z jej nikczemnymi celami. Być może jednak mniej osób zdaje sobie sprawę, iż Agenda 21 ONZ, z której wywodzi się Agenda 2030, obejmuje całe 21St stulecie. Innymi słowy, Agenda 2030 obejmuje okres od dekady do roku 2030. Agenda 2040 obejmuje następną dekadę. Następnie Agenda 2050 i tak dalej, aż do ostatniej dekady, a ostateczna Agenda 2090 kończy się w 2099 roku. Nie powinniśmy się więc dziwić, gdy w 2030 r. zobaczymy odniesienie do "świata zastanowi się nad poczynionymi postępami".
Podejście "Jedno zdrowie" do kontroli żywności
Jak czytamy w streszczeniu: "W strategii uznano, iż bezpieczeństwo żywności jest ściśle związane ze zdrowiem zwierząt, roślin i środowiska, w którym jest ona produkowana". To jest podejście One Health.
W streszczeniu czytamy dalej: "W strategii wezwano państwa członkowskie [WHO] do rozważenia podejścia "Jedno zdrowie" przy planowaniu jej wdrażania. Umożliwi to rządom krajowym wykrywanie, zapobieganie i reagowanie na istniejące i pojawiające się choroby na styku człowiek-zwierzę-środowisko, a także szybkie reagowanie i łagodzenie problemów zdrowia publicznego związanych z żywnością wynikających z tych interakcji".
Strategiczne priorytety WHO
Począwszy od strony 9, streszczenie opisuje pięć "priorytetów strategicznych" strategii.
"Państwa członkowskie powinny odpowiednio zmodyfikować, przeprojektować lub wzmocnić swoje krajowe systemy bezpieczeństwa żywności w oparciu o strategiczne obszary priorytetowe i cele strategiczne określone w strategii" – czytamy w dokumencie.
Pierwszym z priorytetów WHO jest "wzmocnienie krajowych systemów kontroli żywności". Chociaż słowo "kontrola" jest pokazane w tytule, jest ono zastąpione przyjaźniej brzmiącym słowem "bezpieczeństwo" w całym streszczeniu. Możemy przypuszczać, iż skoro mają formę, to tak właśnie jest z ich planem, który wydaje się łagodny. Jednak przegląd "priorytetu strategicznego 1" (patrz poniżej) wyraźnie pokazuje, iż celem jest kontrola, a nie "bezpieczeństwo".
W streszczeniu stwierdza się, iż oprócz prawodawstwa, polityki, ram instytucjonalnych i funkcji kontrolnych, państwa członkowskie WHO muszą rozważyć i przyjąć cztery ważne zasady, aby system był bardziej skuteczny. Streszczenie opisuje te zasady w następujący sposób:
- Perspektywiczne – "Priorytet strategiczny 2: Identyfikacja i reagowanie na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa żywności wynikające z globalnych zmian i przekształceń w systemach żywnościowych". Systemy bezpieczeństwa żywności powinny być wyposażone w taki sposób, aby identyfikować, oceniać i reagować na istniejące i pojawiające się problemy. Systemy bezpieczeństwa żywności muszą zostać przekształcone z systemów reaktywnych na proaktywne, zwłaszcza w odniesieniu do zagrożeń dla zdrowia pojawiających się na styku ludzi, zwierząt, ekosystemów i środowiska.
- Oparte na dowodach – "Priorytet strategiczny 3: Zwiększenie wykorzystania informacji dotyczących łańcucha żywnościowego, dowodów naukowych i oceny ryzyka przy podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania ryzykiem". Gromadzenie, wykorzystywanie i interpretacja danych stanowią podstawę do budowania systemów bezpieczeństwa żywności opartych na dowodach.
- Skoncentrowanie na ludziach – "Priorytet strategiczny 4: Wzmocnienie zaangażowania zainteresowanych stron i informowanie o ryzyku". Skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa żywności od pola do stołu wymaga bardziej integracyjnego podejścia obejmującego wszystkie zainteresowane strony, w tym uprawnionych konsumentów i podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze.
- Opłacalne – "Priorytet strategiczny 5: Promowanie bezpieczeństwa żywności jako istotnego elementu krajowego i międzynarodowego handlu żywnością". Wraz z globalizacją handlu żywnością patogeny i choroby przenoszone przez żywność mogą przekraczać granice i powodować poważne skutki zdrowotne i gospodarcze.
Kontrola ONZ nad krajowymi systemami kontroli żywności
Aby zademonstrować pełną kontrolę nad dostawami żywności przez ONZ i jej agencje, przy jednoczesnym wdrażaniu podejścia "Jedno zdrowie", cytujemy poniższy fragment streszczenia (dodane linki).
Ogólne podejście państw członkowskich do opracowywania, aktualizowania i wdrażania krajowych strategii w zakresie bezpieczeństwa żywności podsumowano na rysunku poniżej.
Do analizy sytuacji narzędzie opracowane przez FAO i WHO może być wykorzystane do pomocy państwom członkowskim w ocenie skuteczności ich systemów kontroli żywności, niezależnie od stopnia ich zaawansowania. Narzędzie to może być wykorzystywane do oceny stanu krajowego systemu kontroli żywności, do określenia mocnych i słabych stron oraz do określenia priorytetowych obszarów działania.
Oprócz tego narzędzia FAO/WHO do oceny krajowych zdolności w zakresie gotowości w zakresie bezpieczeństwa żywności można również wykorzystać narzędzie do wspólnej oceny zewnętrznej i elektronicznej samooceny państw-stron w ramach międzynarodowych przepisów zdrowotnych WHO.
Ponadto ścieżka Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) dotycząca świadczenia usług weterynaryjnych (PVS) jest ukierunkowana w szczególności na ocenę bezpieczeństwa produkcji i przetwarzania żywności pochodzenia zwierzęcego.
Po przeprowadzeniu podstawowej oceny krajowego systemu bezpieczeństwa żywności możliwe będzie określenie celów i ukierunkowanych interwencji w celu wzmocnienia systemu w oparciu o pięć priorytetów strategicznych [sic] obszarów określonych w niniejszej strategii.
Globalna strategia WHO na rzecz bezpieczeństwa żywności na lata 2022–2030: streszczenie, Światowa Organizacja Zdrowia 2022, str. 15
Po analizie sytuacji należy opracować plan wdrożenia, który będzie zawierał kolejność stosowania różnych elementów zrestrukturyzowanego systemu bezpieczeństwa żywności, określenie ról i obowiązków oraz ustanowienie systemu monitorowania i oceny. Aby osiągnąć swoje cele, plan musi dysponować odpowiednimi zasobami i finansowaniem.
Po uzgodnieniu i zakomunikowaniu planu można rozpocząć fazę realizacji. Regularne kontrole postępów i sprawozdania powinny stanowić część regularnego monitorowania w celu zapewnienia, aby plan pozostał na adekwatnym kursie lub iż zastosowano odpowiednie środki korygujące kurs.
Wraz z innymi partnerami międzynarodowymi WHO będzie wspierać państwa członkowskie, zapewniając światowe przywództwo ... WHO i FAO opracują wspólne ramy monitorowania dostosowujące strategie [krajów] w zakresie bezpieczeństwa żywności [podkreślenie dodane]
Globalna strategia WHO na rzecz bezpieczeństwa żywności na lata 2022–2030: streszczenie, Światowa Organizacja Zdrowia 2022, str. 16
"Plan musi być odpowiednio... finansowane w celu realizacji jej celów" – finansowane przez kogo?
Monitorowanie, ocena i cele
W tym miejscu pojawia się biegunka, zmieszana z jeszcze większą inwigilacją i kontrolą ONZ. Znowu cytuję streszczenie, bo po prostu nie mogliśmy tego wymyślić.
Podstawą zaktualizowanej strategii będą ramy rozliczalności służące do pomiaru tempa wdrażania. Zaktualizowana strategia zachęca państwa członkowskie do wyboru wskaźników i celów na szczeblu krajowym w celu oceny skuteczności i adekwatności krajowych systemów bezpieczeństwa żywności ... Ustanowiony zostanie również globalny mechanizm pomiaru postępów w realizacji strategii dzięki zestawu globalnych wskaźników i celów. Zaktualizowana wersja strategii zawiera trzy globalne wskaźniki:
- choroby biegunkowe spowodowane skażonym spożyciem żywności;
- wielosektorowe mechanizmy współpracy w zakresie wydarzeń związanych z bezpieczeństwem żywności; i
- nadzór nad chorobami przenoszonymi przez żywność i skażeniami.
Pierwszy wskaźnik jest na bieżąco oceniany przez Grupę Referencyjną ds. Epidemiologii Obciążenia Chorobami Przenoszonymi przez Żywność WHO. Drugi i trzeci z wyżej wymienionych wskaźników są już regularnie monitorowane i mierzone w ramach Międzynarodowych przepisów zdrowotnych (2005 r.).
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracuje ramy monitorowania wdrażania i zatwierdzania postępów w realizacji tych globalnych celów.
Globalna strategia WHO na rzecz bezpieczeństwa żywności na lata 2022–2030: streszczenie, Światowa Organizacja Zdrowia 2022, str. 16 i 17
Pełny tekst "Globalnej strategii WHO na rzecz bezpieczeństwa żywności: 2022–2030" można przeczytać TUTAJ. Załącznik 2, począwszy od strony 63, opisuje "cele w zakresie bezpieczeństwa żywności na 2030 r., proponowaną metodę realizacji zobowiązań krajów".
Wyznaczono trzy cele (patrz rysunek poniżej): zmniejszenie o 40% średniej światowej zapadalności na biegunki pokarmowej (w porównaniu z 2010 r.); 100 % państw samodzielnie zgłasza się do wskaźnika bezpieczeństwa żywności IHR (2005 r.); oraz, iż globalnie wynik umiejętności wykrywania zdarzeń związanych z "bezpieczeństwem" żywności wynosi 3,5 – dane do obliczenia wyniku są zgłaszane przez kraje i monitorowane w ramach wspólnej oceny zewnętrznej WHO ("JEE").
Obecnie JEE jest dobrowolnym, opartym na współpracy i wielosektorowym procesem oceny zdolności danego kraju do zapobiegania, wykrywania i szybkiego reagowania na zagrożenia dla zdrowia publicznego, niezależnie od tego, czy występują one naturalnie, czy w wyniku zamierzonych lub przypadkowych zdarzeń. Jest to kompleksowa ocena, która ocenia możliwości danego kraju w 19 obszarach technicznych IHR (2005).
Jak długo jeszcze JEE będzie dobrowolne? Kto będzie bezterminowo finansował "strategię bezpieczeństwa żywności" WHO? Nie my, jeżeli #ExitTheWHO.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://expose-news.com/