Przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października warto nie tylko poznać programy oraz kandydatów partii politycznych, ale również sprawdzić, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy. Dotyczy to nie tylko młodzieży i osób, które niedawno się przeprowadziły. Oto jak znaleźć swój obwód wyborczy.
Tym, jak znaleźć swój obwód wyborczy, najczęściej interesują się osoby, które niedawno zmieniły miejsce zamieszkania lub młodzi, którzy będą oddawać głosy po raz pierwszy. W najbliższych wyborach pojawi się jednak sporo nowych obwodów, a to dla wielu osób może oznaczać zmianę dotychczasowego miejsca głosowania. Wyjaśniamy, jak dowiedzieć się, do którego obwodu jesteś przypisany.
Jak wyznaczane są obwody wyborcze?
Obwody głosowania ustalają rady miast i gmin. Zwykle były one stałe i obowiązywały dla obszarów zamieszkiwanych przez 500 do 4 tys. osób. W 2023 r. zmieniono Kodeks wyborczy i ustalono, iż obwody mogą być ustalane dla terenów zamieszkiwanych przez minimum 200 wyborców. Oznacza to, iż w najbliższych wyborach może powstać sporo nowych komisji wyborczych. W dotychczasowych głosowaniach funkcjonowało ich ok. 27 tys., a 15 października ma być ich o kilka tysięcy więcej. Warto więc wiedzieć, jak znaleźć swój obwód wyborczy, by w dniu głosowania udać się pod adekwatny adres.
Jak znaleźć swój obwód wyborczy przed 15 października? Fot. Freepik
Jak znaleźć swój obwód wyborczy?
To, do którego obwodu głosowania jesteś przypisany, zależy od miejsca zameldowania. Listę komisji wyborczych gminy publikują najpóźniej 30 dni przed wyborami w Biuletynie Informacji Publicznej, a także wywieszają w formie plakatów w urzędach miast i gmin oraz na słupach ogłoszeniowych. Możesz więc bez problemu sprawdzić, do którego obwodu przypisano twój adres. jeżeli wolisz, możesz również osobiście udać się do urzędu i poprosić jego pracownika o udzielenie takiej informacji. Kolejną opcją, by znaleźć swój obwód wyborczy, jest skorzystanie z wyszukiwarki na stronie wybory.gov.pl.
Jak znaleźć swój obwód wyborczy? Fot. Freepik
Jak głosować w czasie wyjazdu lub pobytu w szpitalu?
Zdarza się, iż w dniu wyborów przebywasz poza miejscem zameldowania i nie masz możliwości udania się do swojej obwodowej komisji wyborczej. Chodzi nie tylko o sytuację, gdy gdzieś wyjeżdżasz, ale także np. o dłuższy pobyt w szpitalu. W każdej z tych sytuacji możesz skorzystać z możliwości dopisania do spisu wyborców. Dzięki tej procedurze jednorazowo zmienisz miejsce głosowania w wyborach. Wystarczy, iż do 12 października wypełnisz stosowny wniosek. Możesz to zrobić przez Profil Zaufany na stronie obywatel.gov.pl.
Wiesz już, jak znaleźć swój obwód wyborczy, a jak zmienić obwód głosowania na stałe?
Poza dopisaniem do spisu wyborców istnieje również możliwość dopisania do rejestru wyborców. Z tej opcji mogą skorzystać ci, którzy chcą na stałe zmienić obwód głosowania. Chodzi o osoby, które mają zameldowanie na pobyt stały w innym miejscu niż faktycznie mieszkają. Taka sytuacja może dotyczyć np. studentów czy osób pracujących w innych miastach. Wniosek również można wypełnić przez Profil Zaufany. Kiedy to zrobisz, będziesz przypisany do danego obwodu zarówno w najbliższych, jak i każdych kolejnych wyborach (dopóki ponownie nie poprosisz o zmianę obwodu lub nie zmienisz miejsca zameldowania).