Westerplatte heroism and honor

3obieg.pl 1 year ago

Mieli wytrwać 12 godzin, a bronili się cały tydzień! Bohaterska obrona Westerplatte.

7 września 1939 r. skapitulowała obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Przez 7 dni ok. 200 żołnierzy Wojska Polskiego pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego bohatersko broniło placówki przed niemieckimi atakami z morza, lądu i powietrza. Obrona Westerplatte stała się symbolem polskiego oporu przeciw niemieckiej agresji.

Żołnierze morskiego batalionu na Westerplatte do 7 września 1939 r., na wąskim cyplu, oblani ujściem Wisły z jednej strony i morzem z drugiej, rażeni z bliskiej odległości ogniem ciężkich dział niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”, którego działobitnie raz po raz żółtym płomieniem gromów biły w „twarze polskich obrońców”, w ulewie karabinowego ognia piechoty nacierającej od lądu, stawiali zacięty opór.
Mimo przygniatającej przewagi sił niemieckich żołnierze polscy bronili się dzielnie dodając otuchy nie tylko polskim żołnierzom walczącym z wojskami niemieckimi na całej linii frontu, ale także całemu społeczeństwu Polski. Obrońcy znaleźli się na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego, a każdy kolejny dzień walk oznaczał dodatkowe ofiary i niepotrzebny rozlew krwi w konfrontacji, która i tak nie mogła zakończyć się wygraną.

Po 7 dniach heroicznej walki, około godziny 10.15, mjr Henryk Sucharski zadecydował o poddaniu Niemcom garnizonu Wojska Polskiego broniącego Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte.

Jesienią 2019 r. zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnalazł szczątki 9. poległych Obrońców Westerplatte. Dzięki współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej, udało się do tej pory ustalić tożsamość sześciu z nich. Jednym z nich był st. leg. Ignacy Zatorski, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Orderu VM, V klasy (w 1945 r.).

Więcej o walkach o Westerplatte i wojnie obronnej z 1939 r.: w materiałach IPN.
https://1wrzesnia39.pl/(link is external)

0
Read Entire Article