WB Group is going for a record

polska-zbrojna.pl 1 week ago

Choć szczegółowe dane finansowe za ten rok będziemy mogli ujawnić dopiero w marcu 2025, to wszystko wskazuje na to, iż będzie to najlepszy pod względem przychodów rok dla Grupy WB w historii – przekonywali na spotkaniu z dziennikarzami szefowie spółki. Jednocześnie poinformowali o kolejnym zagranicznym kontrahencie dronów FlyEye – Malezji.

Z okazji zbliżającego się końca roku kierownictwo Grupy WB postanowiło podsumować ostatnie 12 miesięcy. Na spotkaniu z dziennikarzami prezes Adam Wojciechowski mocno podkreślał, iż firma, którą kieruje, czyli największy w Polsce, a w jego ocenie również i największy w Europie producent bezzałogowych systemów latających, jest w doskonałej kondycji finansowej. – Za pierwsze półrocze 2024 roku przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 900 mln zł, co oznacza 50-procentowy wzrost względem analogicznego okresu w 2023 roku – mówił. Wskazał, iż firma oczekuje utrzymania takiego tempa wzrostu w drugim półroczu. jeżeli tak się stanie, a drugie połowy roku zwykle są dla firm zbrojeniowych lepsze finansowo niż pierwsze, to może się okazać, iż przychody Grupy WB za 2024 rok przekroczą 2 mld zł.

– Niestety, zgodnie z prawem szczegółowe dane będziemy mogli ujawnić dopiero wiosną 2025 roku, w marcu – podkreślał Piotr Wojciechowski. Prezes Grupy WB uchylił jednak rąbka tajemnicy, informując dziennikarzy, iż gliwickiej spółce Flytronic, która produkuje drony FlyEye, udało się pozyskać w ostatnim czasie kolejnego zagranicznego kontrahenta. – Nasze bezzałogowce trafiły do Malezji i właśnie rozpoczęliśmy szkolenie obsługujących je operatorów – powiedział Wojciechowski. Dodał, iż w tej chwili we Flytronicu pracuje ponad 400 osób, a moce wytwórcze firmy to około 40 zestawów FlyEye miesięcznie.

REKLAMA

Temat zwiększania przez spółki tworzące Grupę WB mocy produkcyjnych pojawiał się na spotkaniu z dziennikarzami wielokrotnie. Przy okazji omawiania kwestii produkcji bezzałogowych wież ZSSW-30 na potrzeby programu „Borsuk” wiceprezes Adam Bartosiewicz poinformował, iż w tej chwili Grupa jest w stanie produkować pięć wież miesięcznie, ale jeżeli będzie taka potrzeba, to produkcja może zostać znacząco zwiększona. – jeżeli będzie taka wola zamawiającego, jesteśmy w stanie zwiększyć miesięczną produkcję do 15 ZSSW-30 – deklarował. Dodał, iż takiej liczby wież bezzałogowych nie produkuje w tej chwili nikt w Europie.

Kreśląc plany na najbliższe lata, szefowie Grupy WB wskazali, poza rozwijaniem już wytwarzanego sprzętu i uzbrojenia, dwa nowe priorytetowe kierunki – produkcję polskich satelitów SAR oraz rakiet do systemu Homar-K, czyli koreańskich wyrzutki Chunmoo.

Krzysztof Wilewski
Read Entire Article