WB GROUP in Indonesia

wbgroup.pl 2 years ago

GRUPA WB prezentowała systemy dla obronności na wystawie Indo Defence Expo & Forum w Dżakarcie. Pokazywane w stolicy Indonezji od 2 do 5 listopada rozwiązania cieszą się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne odwiedziny decydentów z sił zbrojnych wielu państw Azji.

GRUPA WB wystawiła na swoim stoisku nowoczesne systemy przeznaczone dla wojska i służb mundurowych (w tym formacji stojących na straży bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa granic), sprawdzone w najtrudniejszych warunkach bojowych – podczas wojny pełnoskalowej.

Niezwykle ważne dla wsparcia polskiego przemysłu jest poparcie ze strony polskich dyplomatów, mających dobre rozpoznanie meandrów miejscowej polityki i lokalnych rynków. Cieszą odwiedziny na stoisku GRUPY WB ambasador Polski w Indonezji Beaty Stoczyńskiej. Towarzyszył jej polski attaché wojskowy pułkownik Zbigniew Kmiciński.

Rozwiązania GRUPY WB wzbudziły duże zainteresowanie przedstawicieli sił zbrojnych i formacji mundurowych Indonezji. Systemy z Polski wzbudziły też zainteresowanie zastępcy dowódcy Sił Zbrojnych Tajlandii. Generał Siravuth Wongkantee miał okazję zapoznać się z systemami GRUPY WB.

Stoisko odwiedziła delegacja komórki do spraw zakupów wojskowych Ministerstwa Obrony Indonezji, jak zastępca dowódcy wojsk pancernych i zmechanizowanych. Ważnym gościem, który miał okazję zapoznać się z systemami GRUPY WB był generał Yanuar Adil, szef Pusat Kesenjataan Kavaleri, centrum badań i rozwoju kawalerii (pancernej).

Na Indo Defence Expo & Forum prezentowana jest cyfrowa platforma komunikacji pojazdowej FONET – używana w kilkudziesięciu państwach, produkowana na polskiej licencji także w Stanach Zjednoczonych. Pokazano bezzałogowy system rozpoznawczy FLYEYE (opracowaną przez gliwickie przedsiębiorstwo Flytronic, część GRUPY WB) i amunicję krążącą WARMATE w odmianach z stałymi skrzydłami oraz składanymi, dostosowaną do startu z wyrzutni rurowej.

Nie zabrakło także sprzętu łączności wojskowej produkowanej przez RADMOR, gdyńską spółkę GRUPY WB, która obchodzi w tym roku 75-lecie rozpoczęcia działalności. Radiostacje z Polski są popularne w Azji, używane także przez pododdziały służące w ramach misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Po raz pierwszy promowano w Indonezji zdalnie sterowane wieże ZSU-03, opracowane przez Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółkę GRUPY WB). To lekki moduł uzbrojenia, który może być wyposażony w karabiny maszynowe, granatniki maszynowe czy – w jednej z odmian – choćby armaty automatyczne, dostosowany do mocowania na każdym pojeździe, w tym również bezzałogowym.

Zainteresowanie budził także perymetryczny system ochrony granic i obiektów AMSTA, rozwijany przez przedsiębiorstwo MindMade z Warszawy. Rozwiązanie jest sprawdzone na granicy Polski i Unii Europejskiej.

AMSTA charakteryzuje się zastosowaniem czujników sejsmicznych (w odmianie stacjonarnej lub przenośnej) wykrywających przemieszczających się ludzi i pojazdy z dużej odległości. W systemie zaimplementowano algorytmy sztucznej inteligencji, umożliwiające eliminowanie fałszywych alarmów i odróżnianie możliwych zagrożeń od aktywności miejscowej fauny.

GRUPA WB znana jest ze swojej szerokiej współpracy z innymi przedsiębiorstwami, dlatego nie dziwi obecność na stoisku partnerów z GRUPY LUBAWA. Spółki stworzyły wspólnie strój podchodzeniowy EOD ONE, jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań dla pirotechników dostępne na rynku.

Read Entire Article