Już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku ulice Warszawy ponownie wypełnią się tysiącami osób z całej Polski, które przybędą, by stanąć w obronie życia, rodziny oraz narodowych wartości. Tegoroczny Narodowy Marsz Życia odbędzie się pod hasłem: „Gdy bije serce, dzieje się historia”.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:30 na Placu Zamkowym, skąd uczestnicy wyruszą w przemarsz na Plac Stefana Grota-Roweckiego. Marsz poprzedzą Msze Święte o godzinie 11:00, odprawione w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela oraz w Bazylice św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła.
Tego dnia wiele środowisk połączy się w jednym celu – w obronie życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Narodowy Marsz Życia zrzesza osoby, które nie chcą pozostawać bierne wobec łamania w Polsce najbardziej podstawowych praw: prawa do życia, prawa do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa do wyrażania patriotycznych wartości bez obawy
przed cenzurą.
Tegoroczna manifestacja będzie również wyrazem publicznego sprzeciwu wobec dramatycznych wydarzeń, które poruszyły sumienia tysięcy Polaków. Jednym z najbardziej wstrząsających jest przypadek ze szpitala w Oleśnicy, gdzie – w dziewiątym miesiącu ciąży – dokonano aborcji dziecka poprzez dosercowy zastrzyk chlorku potasu. W Warszawie natomiast, od 8 marca działa otwarcie tzw. „Przychodnia Aborcyjna Abotak”, która – zgodnie z deklaracjami jej twórców – promuje aborcję i ma nielegalnie przeprowadzać zabiegi, łamiąc tym samym polskie prawo i konstytucję.
„Będzie więc potrzebna jeszcze większa mobilizacja i jeszcze większa solidarność osób i organizacji, a Marsz będzie ku temu doskonałą okazją. Nie możemy pozwolić sobie na bierność w tak trudnym, wręcz dramatycznym momencie” – podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Marsz będzie miał również szczególny, historyczny wymiar, ponieważ odbędzie się w dniu obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Z tej okazji uczestnicy będą mogli zobaczyć paradę wojów, rycerzy i żołnierzy – pieszych i konnych – prowadzoną przez królewski orszak z samym Bolesławem Chrobrym na czele. To hołd dla naszej przeszłości, wyraz wdzięczności za chrześcijańskie korzenie Polski i jej tożsamość narodową, a zarazem znak, iż dziedzictwo tysiąca lat wciąż żyje i wzywa nas do odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość.
Organizatorem Narodowego Marszu Życia jest Fundacja Świętego Benedykta wraz z Koalicją Życia i Rodziny, Polską Federacją Ruchów Obrony Życia, Centrum Życia i Rodziny, Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości, Rycerzami Kolumba, Rycerzami Jana Pawła II oraz ponad 50 organizacjami partnerskimi z całej Polski. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski, a pasterskiego błogosławieństwa udzielili abp Adrian Galbas oraz bp Romuald Kamiński.
Narodowy Marsz Życia ma na celu pokazanie, iż Polska nie zapomniała o swoich wartościach. To głos pokolenia, które mówi „nie” cywilizacji śmierci i „tak” dla cywilizacji życia.