Jak informuje niemiecki dziennik Die Welt, znaczna część europosłów liczy na przyjęcie oświadczenia w tej sprawie. Chcą oni wezwać państwa członkowskie UE do zaostrzenia przepisów antynikotynowych.
Zdrowie niepalących priorytetem
Proponowane zmiany mają na celu ochronę zdrowia osób niepalących, które w przestrzeni publicznej są narażone na dym papierosowy. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie zakazu palenia w miejscach, gdzie często przebywają dzieci, takich jak place zabaw, przystanki autobusowe czy dworce. Zakaz miałby obejmować zarówno tradycyjne papierosy, jak i elektroniczne.
Rozmowy w sprawie tej propozycji odbędą się między państwami członkowskimi UE w przyszłym miesiącu. Należy jednak podkreślić, iż uchwała Parlamentu Europejskiego nie będzie dla nich wiążąca. Kraje członkowskie mają samodzielność we wdrażaniu polityki zdrowotnej.
Palenie w Polsce
Jak pisaliśmy w naTemat.pl, 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji przedstawiono raport na temat dostępności i użycia wyrobów nikotynowych wśród młodzieży, przygotowany przez Rotary Club Warszawa i Instytut Badań Społecznych i Rynkowych.
Z raportu wynika, iż aż 83 proc. nastolatków i rodziców uważa dostęp do produktów nikotynowych za łatwy lub bardzo łatwy. 74 proc. badanych nie widzi problemu z ich zakupem.
Najbardziej rozpoznawalne wśród młodzieży są podgrzewacze tytoniu – zna je 83 proc. młodych ludzi i 79 proc. rodziców. Na ich używanie przez nieletnich częściej zwracają uwagę rodzice (48 proc.) niż młodzież (41 proc.). Saszetki nikotynowe są znacznie mniej popularne – rozpoznaje je jedynie 7 proc. nastolatków i 24 proc. dorosłych.
Według dostępnych danych, około 30 proc. Polaków jest uzależnionych od produktów tytoniowych, a aż 4 mln dzieci jest narażonych na wdychanie szkodliwego dymu. Eksperci wskazują na przykłady krajów, w których skutecznie ograniczono skalę nałogu, takich jak Finlandia, Wielka Brytania, Nowa Zelandia. W Szwecji palenie jest na jednym z najniższych poziomów w Europie – dotyczy jedynie 6 proc. społeczeństwa.