Polska staje się krajem wielokulturowym. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na 2022 rok, w naszym państwie pracuje ponad milion imigrantów; pochodzą głównie z Ukrainy, ale wielu przybyło też z państw muzułmańskich i Azji.
Jak podaje GUS, liczba pracujących cudzoziemców w Polsce do końca 2022 roku wyniosła 1 004 400 osób. Jest to prawie dwukrotny wzrost w porównaniu do wcześniejszego roku, w którym liczba ta obejmowała 571,8 tys. osób. Udział imigrantów w ogólnej liczbie pracujących powiększył się z 5,2 proc. w styczniu 2022 roku do 6,5 proc. w grudniu 2022 roku.
Publikujemy #dane dotyczące cudzoziemców wykonujących prace w Polsce w 2022 r. m. in. w układach terytorialnych, wg sekcji #PKD. Opracowanie jest wynikiem prac eksperymentalnych.https://t.co/ZLNkargC4K#GUS #statystyki #praca #RynekPracy #cudzoziemcy pic.twitter.com/wyXHVLxss1
— GUS (@GUS_STAT) August 17, 2023Większość to Ukraińcy i Białorusini
Zagraniczni pracownicy pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy; ich udział w liczbie cudzoziemców wykonujących pracę stanowił około 73 proc. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini z udziałem 10,1 proc. Resztę stanowili obywatele pochodzący z państw muzułmańskich, tym w 2022 roku wydano 135 602 zezwoleń na pracę. Najczęściej byli to Uzbecy (ok. 25 proc. wszystkich zezwoleń z państw muzułmańskich), Turcy (ok. 18 proc.) i Banglijczycy (ok. 10 proc.)
Nachodźcy z wielu państw mają ułatwiony dostęp do rynku pracy w Polsce. Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy mogą legalnie pracować na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na tę pracę ze strony państwa. Ponadto dla obywateli Ukrainy i ich współmałżonków wprowadzono prostszą legalizację zatrudnienia, o ile przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r.
Według Państwowego Instytutu Ekonomicznego już w 2018 r. Polska była największym rynkiem pracy spośród państw OECD przyjmującym tymczasowych pracowników z innych krajów. W 2020 roku, mimo pandemii koronawirusa, zaobserwowano wzrost liczby zatrudnionych obcokrajowców w Polsce. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że pod względem liczby tymczasowych migrantów zarobkowych wyprzedziliśmy Stany Zjednoczone i Niemcy.
Imigranci transferują miliardy złotych do swoich państw
Powyższe liczby należy uzupełnić statystyką, ile pieniędzy, które cudzoziemcy zarobili w Polsce, przekazali następnie za granicę. Wedle ostatnich informacji podanych przez Narodowy Bank Polski, w pierwszym kwartale 2021 roku cudzoziemcy wykonujący pracę w Polsce przekazali za granicę prawie 5 mld złotych. 80 proc. tej kwoty popłynęło na Ukrainę. Z kolei od Polaków, którzy pracują za granicą, przypłynęło w tym samym okresie niecałe 3,8 mld zł. Imigranci przenoszą ogromne kwoty do swoich państw, wspierając rodzimą gospodarkę kosztem Polski.
W I kw. cudzoziemcy pracujący w ????????przetransferowali niemal 5 mld zł (+35% r/r!) do swoich krajów. Z tego 82% przekazali obywatele ????????.
Dla porównania transfery Polaków z emigracji wyniosły 3,8 mld. Spadały transfery z UK, co by potwierdzało dane o mniejszej populacji Polaków w ???????? pic.twitter.com/Py6rwOdG4D
Narodowcy.net/stat.gov.pl