W noc z 19 na 20 marca w Jasionce minister rolnictwa, Czesław Siekierski, wraz z wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem oraz pewną grupą przywódców protestujących rolników, zawarli porozumienie. Należy w tym miejscu dodać, ze rolnicy oddolni nie popierają treści zawartego porozumienia przez pewną grupę związkowców i zapowiadają, iż protesty i blokady granicy będą kontynuowane.
W trakcie Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce odbyły się rozmowy między rządem a przedstawicielami rolników, które trwały do późnych godzin nocnych. Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami opublikowanymi na portalu „TopAgrar”, część uczestniczących w proteście rolników zatwierdziła porozumienie z ministrem rolnictwa, Czesławem Siekierskim, oraz wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem.
Które osoby reprezentowały rolników podczas negocjacji z ministerstwem rolnictwa?
Według danych publikowanych przez portal topagrar.pl, w negocjacjach z ministerstwem rolnictwa uczestniczyli:
- Błażej Bieniasz (AgroUnia)
- Wiesław Gryn (wiceprezes Oszukanej Wsi)
- Maciej Iżowski (organizator protestu w Barwinku)
- Gabriel Janowski (były minister rolnictwa)
- Artur Koncik (rolnik reprezentujący protestujących na granicy w Świecku)
- Roman Kondrów (z Podkarpackiej Oszukanej Wsi)
- Rafał Nieżurbida (przewodniczący protestu rolników Ziemi Lubuskiej)
- Tomasz Obszański (przewodniczący NSZZ RI Solidarność)
- Filip Pawlik (AgroUnia)
- Władysław Serafin (przewodniczący KZRKiOR)
- Andrzej Sobociński (rolnik z Żuław, Pomorska Izba Rolnicza)
Stronę rządową reprezentowali minister Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak, a negocjacje prowadził Artur Balazs.
Jakie ustalenia zostały osiągnięte między rolnikami a ministrem rolnictwa?
Według informacji dostępnych na portalu „TopAgrar”, porozumienia nie podpisali Wiesław Gryn i Andrzej Sobociński.
Oto treść porozumienia między rządem a rolnikami, jaką ujawnił portal „TopAgrar”:
- Trudna sytuacja w rolnictwie wynika z wielu przyczyn i zaniedbań. Główną przyczyną jest agresja Rosji na Ukrainę.
- Strony niniejszych uzgodnień zwracają uwagę na fakt, iż jedną z zasadniczych przyczyn destabilizacji europejskiego rynku rolnego była bezwarunkowa zgoda Unii Europejskiej na nielimitowany import produktów rolnych z Ukrainy, poparta jednoznacznym stanowiskiem ówczesnego Rządu RP.
- Dostarczając potrzebę wsparcia humanitarnego, gospodarczego i wojskowego Ukrainy, która padła ofiarą rosyjskiej agresji, obie strony wskazują jednocześnie na fakt, iż ukraińska produkcja rolna oparta jest na całkowicie odmiennej strukturze gospodarstw i nie podlega takim wymogom, jakie nałożone są na europejskich producentów żywności. Nieuwzględnienie tego faktu przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu ograniczeń dla ukraińskich producentów w dostępie do unijnego rynku było krótkowzroczne, i poza negatywnymi skutkami gospodarczymi uderza także w relacje polityczne i społeczne między państwami i społeczeństwami.
- Zarówno Rząd jak i strona społeczna podkreślają potrzebę i wartość relacji gospodarczych z Ukrainą, jednakże muszą one odbywać się na takich warunkach, aby nie powodowały destabilizacji rynku w UE.
- W związku z tym, iż obie strony uznają za konieczne wypracowanie zasad regulujących handel artykułami rolno-spożywczymi, w tym także ich tranzyt między Polską i Ukrainą, utrzymane zostanie obowiązujące embargo na produkty rolne wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września w 2023 roku.
- Minister rolnictwa zwrócił się z wnioskiem do Rady Ministrów o wstrzymanie tranzytu z Ukrainy produktów objętych wyżej wymienionym rozporządzeniem z Ukrainy przez terytorium Polski z dniem 1. kwietnia 2024 r.
- Do dnia wejścia w życie unijnego rozporządzenia ATM (5 czerwca 2024) roku zarówno embargo jak i wstrzymanie tranzytu obejmie także cukier.
- Obie strony zgadzają się, iż uregulowanie relacji handlowych z Ukraińców musi przede wszystkim mieć wymiar wspólnotowy i opierać się na ustaleniu warunków dostępu do rynku dla towarów z Ukrainy, w tym przede wszystkim dla zbóż, rzepaku, kukurydzy (i produktów pochodnych dla tych kategorii, jak śruty, mąki, kasze, oleje) cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich (i produktów pochodnych), jabłek i koncentratu jabłkowego. Podstawą tych warunków powinny być ustalone okresy referencyjne.
- Niezależnie od kwestii związanych z uregulowaniem relacji handlowych z Ukrainą strony niniejszego porozumienia deklarują gotowość do wypracowania zestawu środków i działań które złagodzą rolnikom zakłócenia Rynku Rolnego w tym:
- pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, mieszanki zbożowe zostaną objęte dopłatami (do pierwszych 300 ha) opartymi o schemat pomocy obowiązujący w 2023 roku, które będą obejmować sprzedaż dokonaną w okresie od 1 stycznia 31 maja 2024 r.
- utrzymanie podatku rolnego na poziomie nie wyższym niż w 2023 r.
- Strona społeczna deklaruje wspieranie działań Rządu w celu zmiany zasad, na których opiera się Europejski Zielony Ład w rolnictwie.
- Ustalone rozwiązania między Premierem Donaldem Tuskiem a przewodniczącą Urszulą Von der Leyen dokonały istotnych zmian, które uwzględniają propozycje i oczekiwania rolników zgłaszane w czasie protestów. Do najważniejszych należy: zastąpienie od 2024 r. obowiązkowego ugotowania dobrowolnym ekoschematem, uproszczenia dywersyfikacji i zmianowania, umożliwienie państwom członkowskim ustalenia okresu utrzymanie okrywy glebowej, dla gospodarstw do 10 ha odstąpienie od stosowania sankcji za nieprzestrzeganie wymagań środowiskowych (tzw. Warunkowości).
- Przegląd tych zasad będzie kontynuowany. Jednym z pierwszych zadań powinno być przeanalizowanie możliwości zmniejszenia liczby ekoschematów i generalnego uproszczenia zasad wsparcia rolników realizujących wymagania związane z realizacją praktyk środowiskowych.
Rolnicy oburzeni porozumieniem z rządem. „Nam nie o to chodziło”
Większość strajkujących dziś rolników jest oburzona podpisanym porozumieniem.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis
Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]