Universal military training. Tusk on the details

upday.com 1 month ago
Zdjęcie: fot. Mykola Kalyeniak/PAP


W 2027 r. Polska osiągnie możliwość przeszkolenia wojskowego 100 tys. ochotników w ciągu roku - poinformował premier Donald Tusk. Zapowiedział też przyjęcie rozwiązań, które mają trzykrotnie przyspieszyć realizację inwestycji w obronność.


Tusk zabrał głos na początku wtorkowego posiedzenia rządu. Odniósł się do pomysłu powszechnych szkoleń wojskowych, który przedstawił w piątek w Sejmie. Jak zaznaczył, program jest ciągle konsultowany z szefem MON Władysławem Kosiniak-Kamyszem.

100 tys. ochotników rocznie

Premier przekonywał, iż chętnych do służenia ojczyźnie nie brakuje, ale - jak tłumaczył - szkolenia nie są w tej chwili dostępne powszechnie.

"Musimy zwiększyć zdecydowanie możliwości państwa, by każdy zainteresowany, każda zainteresowana szkoleniem wojskowym, mógł i mogła w nim uczestniczyć" - powiedział.

Poza armią zawodową i poza WOT musimy zbudować de facto armię rezerwistów i temu będą służyły nasze działania - dodał.

Tusk przypomniał, iż obecnie zasadnicze szkolenie wojskowe realizowane są miesiąc i każda osoba, która bierze w nich udział, otrzymuje 6 tys. zł.

"Dla nas najważniejsze jest, żeby każdy zainteresowany mógł najpóźniej w 2026 r. w takim szkoleniu uczestniczyć. To oznacza zadanie trudne, ale wiem, iż wykonalne" - powiedział szef rządu.

Do 2027 r. liczba szkolonych ma być - jak wskazał premier - podwojona.

"W 2027 r. osiągniemy możliwość przeszkolenia 100 tys. ochotników w ciągu roku" - zadeklarował, dodając, iż najprawdopodobniej do końca marca zostaną przygotowane propozycje resortu obrony, w jaki sposób będzie funkcjonował model zwiększający liczbę dostępnych szkoleń.

Bezcenna pomoc weteranów

W tej chwili szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może przejść rocznie ok. 40 tys. osób. Miesięczne szkolenie podstawowe to wstęp do służby w wojskach operacyjnych; kandydaci odbywają je w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którą następnie mogą kontynuować na trwającym do 11 miesięcy szkoleniu specjalistycznym; po tym mogą np. ubiegać się o przyjęcie do służby zawodowej.

Szef rządu zadeklarował, że każdy pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, kto będzie zainteresowany dobrowolnymi szkoleniami wojskowymi otrzyma "dokładne informacje", w jaki sposób takie szkolenie może odbyć. Ponadto - jak zapowiadali w ostatnich dniach przedstawiciele MON - udział w szkoleniu ma wiązać się z różnymi zachętami i benefitami.

Odnosząc się do tej kwestii Tusk zadeklarował, iż przeanalizowana zostanie np. możliwość zapewnienia zainteresowanym w czasie szkolenia skończenia kursu zawodowego prawa jazdy.

Premier dodał, iż rząd przy szkoleniach chce wykorzystać potencjał tkwiący w weteranach, np. misji w Iraku czy Afganistanie, którzy nie są już związani z wojskiem. "Mówimy o świetnych żołnierzach, którzy zakończyli służbę, np. z GROM-u, czy komandosach z Lublińca; wykorzystamy ich wiedzę, zdolności tworząc centrum, które roboczo ktoś nazwał 'Druga misja'. W tych szkoleniach będą bezcenni" - stwierdził Tusk.

Przyspieszenie inwestycji

Szef rządu odniósł się też do kwestii przepisów mających uprościć inwestowanie w obronność, którymi rząd ma się zająć na wtorkowym posiedzeniu. Chodzi o przygotowaną przez MON i MAP koncepcję rozwiązań w sprawie strategicznych i kluczowych inwestycji dotyczących potrzeb obronnych państwa. Rozwiązania związane z obronnością, o których rozmawiać będą ministrowie, mają związek z projektem ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji, który przewiduje m.in. pilne uproszczenie i usprawnienie budowy inwestycji, takich jak Tarcza Wschód.

Tusk powiedział przed rozpoczęciem obrad Rady Ministrów, iż celem nowych przepisów jest przyspieszenie inwestycji związanych z obronnością. Premier przyznał, iż projekt budzi sporo emocji, ale - jak zapewnił - rząd będzie tutaj "bezwzględny". "Chodzi o to, aby te inwestycje, dotyczące naszych fortyfikacji, zabezpieczenia granicy i przemysłu obronnego nie były spętane nadmiernymi przepisami biurokratycznymi" - dodał.

"Jestem przekonany, bo założenie jest ambitne, ale wykonalne - trzy razy szybciej będzie trwał proces inwestycyjny po odbiurokratyzowaniu, dzięki tej specustawie. Wojsko czeka na tę specustawę" - powiedział szef rządu, deklarując, iż sprawa ma "absolutny priorytet".

Projekt ustawy przewidujący uproszczenie procesów inwestycyjnych związanych z obronnością zapowiadał już kilka miesięcy temu wiceszef MON Cezary Tomczyk. Jak tłumaczył, chodzi przede wszystkim o przyspieszenie procesów, gdyż w tej chwili choćby małe i proste inwestycje związane np. z remontami budynków w jednostkach wojskowych potrafią trwać choćby kilka lat.

PAP

Read Entire Article