
FILE PHOTO © Getty Images / urbazon
Według projektu planu udostępnionego Financial Times, Komisja Europejska planuje wezwać państwa członkowskie UE do ograniczenia zużycia wody o co najmniej 10 procent do 2030 r. Przepisy te będą pierwszą dyrektywą Komisji w sprawie ograniczenia zużycia wody w historii UE.
Propozycja ta pojawia się w obliczu rosnących obaw o susze i wyczerpywanie się wód gruntowych w wyniku coraz częstszych pożarów lasów i katastrofalnych powodzi, które kosztowały UE miliardy i zmniejszyły rezerwy wody do niespotykanych dotąd poziomów.
„Musimy zastanowić się, jak możemy efektywniej wykorzystywać wodę” – powiedziała komisarz UE ds. środowiska Jessika Roswall, podkreślając, iż „kiedy bierzemy prysznic, musimy o tym pomyśleć”.
Zakaz napełniania basenów obowiązuje już w całej południowej Europie.
Haris Sachinis, dyrektor generalny greckiej spółki wodnej Eydap, ostrzegł, iż Ateny mogą całkowicie wyczerpać zapasy wody w ciągu dwóch lat, jeżeli utrzymają się warunki suszy.
Minister rolnictwa Cypru Maria Panayiotou ostrzegła, iż rok 2025 może być trzecim z rzędu rokiem suszy na wyspie i jednym z ośmiu najgorszych pod względem zasobów wodnych w ciągu półwiecza.
Szwecja również nałożyła zakaz podlewania ogrodów wężem w niektórych obszarach, podczas gdy we Francji i Hiszpanii spory o tamy i prawa do wody podsyciły napięcia między rolnikami a ekologami.
W zeszłym roku polityka środowiskowa UE, w tym ograniczenia stosowania pestycydów i redukcje zużycia wody, doprowadziły do powszechnych protestów rolników i grup rolniczych w całym bloku, w tym we Francji, Hiszpanii, Niemczech i Polsce.
Projekt planu KE wzywa do większych inwestycji w nieszczelną infrastrukturę bloku.
Grupa branżowa EurEau oszacowała, iż około 25% wody w UE jest tracone przez nieszczelności rur, a niektóre kraje, takie jak Bułgaria, tracą choćby 60%.
Komisja oszacowała, iż co roku potrzeba 23 miliardów euro (26 miliardów dolarów) na modernizację.
Europejski Bank Inwestycyjny planuje również zaoferować 15 miliardów euro (17 miliardów dolarów) w formie pożyczek i gwarancji w latach 2025–2027, aby wesprzeć te działania.
Ponadto badacze odkryli, iż w tej chwili w UE ponownie wykorzystuje się tylko 2,4% wody, a Bruksela chce podnieść tę kwotę.
Chociaż cel oszczędności nie jest wiążący, Komisja zachęca do ustalania celów krajowych i lepszego gromadzenia danych.
Niedawna ocena klimatu wykazała, iż tylko „ograniczona liczba” krajów przyjęła środki odporności na niedobory wody.
Propozycja ta jest następstwem ostrzeżenia z 2023 r. dotyczącego rosnącej konkurencji o wodę i potencjalnych konfliktów transgranicznych.
Europejski Bank Centralny osobno ostrzegł, iż niedobór wody stanowi zagrożenie finansowe, a niedobory wód powierzchniowych mogą potencjalnie wpłynąć na prawie 15% PKB strefy euro.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/618254-eu-water-consumption-reduction/