UE potajemnie przygotowuje się do integracji Ukrainy i Mołdawii

dailyblitz.de 8 months ago
Zdjęcie: ue-potajemnie-przygotowuje-sie-do-integracji-ukrainy-i-moldawii


Urzędnicy UE wolą „zachować w tajemnicy” prace nad przygotowaniami do ewentualnej integracji Ukrainy, Mołdawii i kilku państw Bałkanów Zachodnich z powodu „skutków ubocznych”, które miałyby konsekwencje dla rolników – podała gazeta Politico.

POLECAMY: Były szef KE uważa, iż ​​Ukraina raczej nie wejdzie do UE w ciągu najbliższych pięciu lat

„Urzędnicy UE powiedzieli, iż wolą zachować w tajemnicy prace prowadzone w celu przygotowania do ewentualnej integracji Ukrainy, Mołdawii i szeregu państw Bałkanów Zachodnich” – podała publikacja.

Jak zauważono w publikacji, jest to szczególnie ważne ze względu na „skutki uboczne”, jakie będzie to miało dla rolników.

„Bądźmy szczerzy: nikt nie chce rozmawiać o tym (rozszerzeniu) przed wyborami europejskimi …. Mówienie o cięciu subsydiów dla europejskich rolników nie jest czymś, co chce się zawrzeć w programach wyborczych” – powiedział gazecie jeden z europejskich urzędników.

Według gazety, szefowie państw europejskich na szczycie w dniach 21-22 marca „ledwie dotkną wewnętrznej pracy domowej” w sprawie rozszerzenia UE. Zgodnie z projektem oświadczenia końcowego szczytu, zamierzają oni jedynie „podsumować” to, co należy zrobić.

Aplikacja Lega artis

„Komisja miała opublikować komunikat w sprawie reformy przed rozszerzeniem pod koniec lutego. Tak się nie stało, a projekt został mocno złagodzony” – napisała gazeta.

Na szczycie UE 14 grudnia 2023 r. podjęto decyzję o rozpoczęciu rozmów o członkostwie w UE z Ukrainą i Mołdawią. Przywódcy europejscy poinstruowali również KE, aby przygotowała program rozpoczęcia takich negocjacji na kolejnym etapie, przedstawiając szereg warunków takiego kroku.

W czerwcu 2022 r. UE przyznała Ukrainie i Mołdawii status kraju kandydującego. UE wielokrotnie przyznawała, iż decyzja ta była w dużej mierze symboliczna, aby wesprzeć Kijów i Kiszyniów w konfrontacji z Moskwą.

Status kraju kandydującego i rozpoczęcie negocjacji nie oznacza obowiązkowego przystąpienia kraju do UE, ani też kroki te do niczego nie zobowiązują Brukseli. Uzyskanie statusu kraju kandydującego to dopiero początek długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja posiada status kandydata od 1999 roku i „negocjuje” członkostwo z UE od 2005 roku, Macedonia Północna kandyduje od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Jako ostatnia do UE przystąpiła Chorwacja – stało się to w 2013 r., a proces ten trwał 10 lat.


Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl

Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis

Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.

Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

Read Entire Article