Zauważył jednak, iż obecne wysiłki na rzecz modernizacji nuklearnej mogą być niewystarczające. Według Johnsona, aby rozwiązać te obawy, Pentagon „już podjął kroki w celu rozmieszczenia umiejętności wzmocnienia odstraszania nuklearnego i elastyczności”.
Kluczowe elementy obejmują opracowanie bomby grawitacyjnej B61-13 i zwiększoną gotowość okrętów podwodnych klasy Ohio uzbrojonych i napędzanych bronią jądrową. Pentagon ogłosił opracowanie nowego wariantu bomby B61 w październiku ubiegłego roku, mówiąc, iż zastąpi on niektóre starsze wersje i zapewni USA „dodatkowe opcje przeciwko pewnym trudniejszym i rozległym celom wojskowym”.
Tymczasem Waszyngton podkreślił, iż wystawienie B61-13 „nie jest odpowiedzią na żadne konkretne bieżące wydarzenie” i nie zwiększy ogólnego arsenału nuklearnego. Okręty podwodne klasy Ohio są kluczowym elementem amerykańskiej triady nuklearnej i są specjalnie zaprojektowane do odstraszania nuklearnego.
Mogą być uzbrojone w pociski Trident o zasięgu do 12 000 km. Komentarze Johnsona pojawiły się po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin zarządził zmianę doktryny nuklearnej kraju pod koniec września.
Dokument został zmieniony, aby stanowić, iż „agresja na Federację Rosyjską i/lub jej sojuszników z dowolnego państwa nieposiadającego broni nuklearnej z udziałem lub wsparciem państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak”. Putin zatwierdził zmiany 19 listopada, ponieważ USA i kilka państw zachodnich pozwoliło Ukrainie używać zagranicznej broni dalekiego zasięgu do uderzeń głęboko w Rosję, pomimo ostrzeżenia Moskwy, iż eskaluje to konflikt i doprowadzi do bezpośredniego udziału NATO w działaniach wojennych. Na początku tego tygodnia Rosja przeprowadziła atak na Ukrainę przy użyciu najnowszego hipersonicznego pocisku średniego zasięgu Oreshnik, twierdząc, iż było to odpowiedzią na transgraniczne ataki Kijowa przy użyciu amerykańskich systemów ATACMS i HIMARS, a także brytyjskich pocisków Storm Shadow.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/608125-us-adjusting-nuclear-deterrence-strategy/