Kim jest Piotr Serafin? To nowy komisarz ds. budżetu
Parlament Europejski wybrał nowy zespół Komisji Europejskiej, który będzie pracował pod przewodnictwem szefowej KE Ursuli von der Leyen. W głosowaniu wzięło udział 688 z 720 europosłów. Za przyjęciem składu opowiedziało się 370 deputowanych, 282 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu.
Szefowa Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, złożyła podpis na oficjalnym dokumencie potwierdzającym wybór, gratulując przy tym przewodniczącej KE. Wśród nowych członków zespołu znalazł się Polak – Piotr Serafin, który będzie nowym komisarzem Unii Europejskiej ds. budżetu.
Ursula von der Leyen przedstawiła go jako "utalentowanego negocjatora". – Będzie pracował z Radą i Parlamentem na rzecz budżetu, który będzie w stanie lepiej zareagować na wyzwania. Wiem, iż zrobi to gwałtownie i ambitnie – podkreśliła szefowa KE.
Teraz decyzja o formalnym zatwierdzeniu należy do Rady Europejskiej, czyli szefów państw i rządów UE. Do przyjęcia składu potrzebna jest większość kwalifikowana, co oznacza zgodę co najmniej 15 z 27 państw członkowskich.
Piotr Serafin związany jest z kwestiami europejskimi od ćwierćwiecza. W latach 1999-2010 r. pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Potem pełnił funkcję w rządzie Donalda Tuska – od 2012 do 2014 r., zajmował stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ.
Polityczna kariera Piotra Serafina. Był "prawą ręką" Donalda Tuska
Jego kariera na brukselskich salonach zaczęła się w latach 2014-2019, gdy Tusk przewodniczył Radzie Europejskiej. Serafin został szefem jego gabinetu i był jego "prawą ręką".
Zanim otrzymał to stanowisko, był też bardzo chwalony przez media. "Z anonimowych gabinetów Brukseli Piotr Serafin z Polski został wyprowadzony w światło reflektorów, aby podjąć się jednego z najtrudniejszych zadań w Unii Europejskiej" – tak zaczęło niedawno swój artykuł o Piotrze Serafinie "Politico".
"W tej o wiele bardziej prestiżowej roli będzie musiał wykorzystać swoje słynne zdolności perswazji, ale dodać też politycznego stylu. To spore wyzwanie" – wskazali autorzy tekstu.
Prezentując plany na nową kadencję, Ursula von der Leyen zapowiedziała realizację "Kompasu na rzecz konkurencyjności". Strategia KE będzie opierać się na trzech filarach:
Zmniejszeniu luki innowacyjnej między UE a USA i Chinami;
Planie dekarbonizacji i wspieraniu konkurencyjności gospodarki;
Wzmocnieniu bezpieczeństwa ekonomicznego wspólnoty.
– Musimy i będziemy trzymać się celów Europejskiego Zielonego Ładu – zapewniła von der Leyen, dodając, iż UE musi działać bardziej elastycznie, aby sprostać wyzwaniom transformacji klimatycznej.
Europejska obronność priorytetem
Jednocześnie podkreśliła ogromne znaczenie europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. – Zależy od niego miliony miejsc pracy. Musimy zapewnić, by przyszłość samochodów była kontynuowana w Europie – mówiła.
W ciągu pierwszych 100 dni nowa KE zaprezentuje plan finansowania europejskiej obronności. Za jego przygotowanie odpowiadać będzie Andrius Kubilius, pierwszy w historii komisarz ds. obronności i były premier Litwy.
Jeśli zatwierdzenie przez Radę Europejską przebiegnie bez przeszkód, Komisja Europejska pod kierownictwem Ursuli von der Leyen rozpocznie nową kadencję już 1 grudnia.