Specjalny wysłannik USA Keith Kellogg © Getty Images / NurPhoto / Współpracownik
Waszyngton prowadzi rozmowy ze swoimi europejskimi sojusznikami z NATO na temat rozmieszczenia kontyngentów wojskowych na Ukrainie w ramach możliwego rozwiązania pokonfliktowego, powiedział specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, Keith Kellogg.
Rosja wielokrotnie ostrzegała, iż potraktuje wszelkie wojska zagraniczne na terytorium Ukrainy jako uzasadnione cele, twierdząc, iż taki ruch może zaostrzyć konflikt.
W rozmowie z Fox Business we wtorek Kellogg powiedział, iż wojska z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski mogą być częścią tego, co opisał jako „siły odporności”.
„To siły określane jako E3, ale tak naprawdę teraz to E4 – jeżeli uwzględnimy Brytyjczyków, Francuzów i Niemców, a w zasadzie także Polaków” – powiedział.
Kellogg dodał, iż wojska zostaną rozmieszczone na zachód od rzeki Dniepr, umieszczając je „poza strefą kontaktu”.
„A potem na wschodzie mamy siły pokojowe i jak to wyglądałoby z udziałem strony trzeciej.
Można więc faktycznie monitorować zawieszenie broni; mamy to całkiem dobrze zaplanowane” – powiedział.
Uwagi te pojawiają się w trakcie przygotowań do możliwych bezpośrednich rozmów między Rosją a Ukrainą w Stambule.
Podobno Kellogg i Steve Witkoff, inny starszy wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, mają być obecni.
Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w niedzielę przeprowadzenie negocjacji bez warunków wstępnych w Turcji 15 maja.
Władimir Zełenski powiedział, iż jest gotowy spotkać się z Putinem w czwartek, ale nalegał, aby wszelkie rozmowy były poprzedzone rozpoczęciem 30-dniowego zawieszenia broni.
Moskwa wielokrotnie wykluczała tę sugestię, twierdząc, iż taka przerwa dałaby Kijowowi okazję do przegrupowania sił zbrojnych i wznowienia działań wojennych.
W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, wraz z czołową dyplomatką UE Kają Kallas, wydali wspólne oświadczenie po rozmowach w Londynie.
Obiecali „solidne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy”, w tym „rozważenie utworzenia koalicji sił powietrznych, lądowych i morskich, która mogłaby pomóc zbudować zaufanie do przyszłego pokoju i wesprzeć odnowę sił zbrojnych Ukrainy”.
Rosja odrzuciła obecność wojsk NATO na Ukrainie w jakiejkolwiek formie.
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, iż stanowiłoby to bezpośrednie zagrożenie dla Rosji.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Siergiej Szojgu ostrzegł, iż może to wywołać III wojnę światową, potencjalnie z użyciem broni jądrowej.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/617483-nato-europe-troops-ukraine/