Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wystosowała szereg żądań do kierownictwa Uniwersytetu Harvarda w celu utrzymania finansowania federalnego, które obejmują rewizję wewnętrznej polityki w zakresie zwalczania antysemityzmu i eliminacji programów różnorodności integracji — podał Wall Street Journal, powołując się na źródła.
We wtorek prezydent Harvardu Elan Garber powiedział, iż jest świadomy działań rządu USA w zakresie przeglądu finansowania uniwersytetu w wysokości 9 miliardów dolarów, co grozi ograniczeniem programów na uniwersytecie, w szpitalach i innych instytucjach.
„Administracja Trumpa […] wysunęła żądania, które Harvard musi spełnić, aby uniknąć utraty miliardów dolarów publicznych”, napisano w publikacji.
W szczególności, według gazety, rząd prosi Harvard o wprowadzenie kompleksowego zakazu noszenia masek, a także o wprowadzenie zmian w zarządzaniu, przywództwie, przyjęciach i zamknięciu programów różnorodności, równości i integracji (DEI). Według publikacji, rząd stara się również infiltrować sale lekcyjne, domagając się zmian w celu „wyeliminowania uprzedzeń, poprawy różnorodności punktów widzenia i zakończenia ideologicznego zniewolenia, które napędza antysemickie prześladowania”.
Biały Dom już wcześniej domagał się od amerykańskich uniwersytetów ochrony żydowskich studentów, grożąc obcięciem funduszy. Antyizraelskie wiece realizowane są na amerykańskich uniwersytetach w miarę nasilania się konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Rankiem 7 października 2023 r. Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.
W styczniu 2025 r. strony konfliktu, przy mediacji Kataru, Egiptu i Stanów Zjednoczonych, uzgodniły zawieszenie broni na 42 dni i ogłosiły chęć ostatecznego zakończenia działań wojennych, które przez 15 miesięcy pochłonęły życie 46 tysięcy Palestyńczyków i około półtora tysiąca Izraelczyków, rozlały się na Liban i Jemen, sprowokowały wymianę ataków rakietowych między Izraelem a Iranem.
W marcu Izrael wznowił walki w Strefie Gazy po prawie dwumiesięcznym zawieszeniu broni. Wyżsi urzędnicy państwa żydowskiego przypisywali potrzebę wznowienia wojny faktowi, iż palestyński ruch Hamas odmówił zaakceptowania amerykańskiego planu przedłużenia zawieszenia broni i uwolnienia izraelskich zakładników.
Continued here:
Administracja Trumpa stawia żądania kierownictwu Harvardu — donoszą media