W Prusicach, małej miejscowości na Dolnym Śląsku, rozegrała się tragedia, która zakończyła się śmiercią trzech osób, w tym dwóch dzieci. 51-letni funkcjonariusz Służby Więziennej, po rodzinnej kłótni, sięgnął po broń i zaatakował swoją rodzinę.
Atak miał miejsce w piątkową noc w mieszkaniu na Dolnym Śląsku. Sprawca, który służył w Służbie Więziennej przez 17 lat, zabił 71-letnią teściową. Następnie strzelił w głowy swoich dzieci: 5-letniej córki i 9-letniego syna. Dziewczynka zginęła na miejscu, a chłopiec w stanie krytycznym trafił do szpitala.
W poniedziałek lekarze potwierdzili śmierć chłopca, który przegrał walkę o życie. Mężczyzna, który popełnił zbrodnię, próbował odebrać sobie życie, ale przeżył i jest w ciężkim stanie. Przeszedł już dwie operacje i zostanie poddany dalszym badaniom.
Śledczy ustalili, iż do tragedii doprowadziła rodzinna kłótnia i konflikt rozwodowy. Sprawca użył prywatnej broni, która nie należała do wyposażenia służbowego. Jego żona również pracuje w Służbie Więziennej.
Prokuratura zapowiedziała dalsze śledztwo, aby wyjaśnić okoliczności tej tragedii. Wszystko wskazuje na to, iż rodzinna kłótnia była prowokacją do tak okrutnego działania.
Według danych Policji, w Polsce przemoc w rodzinie jest coraz częstszym zjawiskiem. W 2022 roku odnotowano ponad 100 tysięcy przypadków przemocy w rodzinie. To oznacza, iż co piąta osoba w Polsce doświadczyła przemocy w swojej rodzinie.
Organizacje pozarządowe, które zajmują się przemocą w rodzinie, apelują o większą świadomość społeczną i współpracę z władzami w celu zapobiegania takim tragediom. Wszystkie strony powinny współpracować, aby przemoc w rodzinie stała się rzadkością.
W tym przypadku śledztwo prowadzone przez prokuraturę powinno wyjaśnić wszystkie okoliczności tragedii i ukarać winnych. Prawo powinno być egzekwowane, a ofiary powinny otrzymać wsparcie i pomoc.
Dane liczbowe potwierdzają, iż przemoc w rodzinie jest poważnym problemem społecznym. W 2022 roku w Polsce policja odnotowała:
* 104 321 przypadków przemocy w rodzinie
* 43 211 przypadków przemocy fizycznej
* 21 019 przypadków przemocy psychicznej
* 10 091 przypadków przemocy seksualnej
Te dane pokazują, iż przemoc w rodzinie jest zjawiskiem powszechnym i wymaga natychmiastowej interwencji. Wszystkie strony powinny współpracować, aby zapobiegać takim tragediom i pomagać ofiarom.
W Prusicach tragedia wywołała szok i zamieszanie. Mieszkańcy wsi są wstrząśnięci tym, co się wydarzyło. Wszystkie strony powinny współpracować, aby wyjaśnić okoliczności tragedii i ukarać winnych.
More here:
Tragedia w Prusicach: Rodzinna katastrofa na Dolnym Śląsku