Top 🔟 News from Russia 22.07.2023

ekonomiarosji.pl 1 year ago

Dzień Dobry,

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.

A dziś między innymi Girkin, Inflacja, dalsze ograniczenia w wypłatach dewiz, oraz nowe pakiety sankcji. Co z Decathlonem? Jakiej jakości Coca-cola dostępna będzie na pułkach rosyjskich? Zapraszam.

Miejsce 10 – Igor Girkin(Striełkow) z zarzutami

Sąd w Moskwie rozpatrzył wniosek o objęcie Igora Girkina (Striełkowa) środkiem zapobiegawczym w postaci aresztowania, poinformował Interfax w służbie prasowej sądu.
Striełkow został zatrzymany 21 lipca przez funkcjonariuszy organów ścigania i FSB.

Według wstępnych danych oficjalnie zatrzymanie odbyło się na wniosek byłego pracownika PKW Wagnera. Igor Striełkow będzie przebywać w areszcie do 18 września, ponieważ „posiada umiejętności konspiracji i przeciwdziałania”.

Zatrzymanie Igora Girkina(Striełkowa) (ekonomiarosji.pl)

Miejsce 9 – Ograniczenia walutowe realizowane są i będą trwać.

Bank Centralny (CB) Federacji Rosyjskiej nie widzi jeszcze warunków wstępnych do usunięcia istniejących ograniczeń walutowych, powiedziała szefowa regulatora Elvira Nabiullina 21 lipca na posiedzeniu Rady Dyrektorów Banku Rosji.

„Ograniczenia obowiązują do 9 września, nie podjęliśmy jeszcze decyzji, ale w tej chwili możemy powiedzieć, iż nie ma żadnych przesłanek do zniesienia tych ograniczeń”

Według niej ograniczenia te są związane z obecnymi sankcjami przeciwko importowi obcej waluty w gotówce przez rosyjskie banki na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W ramach przypomnienia, jest bardzo wiele ograniczeń nałożonych na firmy i osoby prywatne. Najbardziej znanym i dotkliwym ograniczeniem jest nałożonie limitu na wypłacanie z kont dewiz obywateli o wartości powyżej 10 000 dolarów. Powyżej tej kwoty nie ma możliwości wypłacić środów inaczej niż w rublach. Ograniczenie obejmuje kwotę łączną. Limit nie resetuje się po okresie czasowym. o ile obywatel rosji wypłacił już raz swoje dewizy i przekroczył wyżej wymienioną kwotę, to wszystko powyżej jest wciąż niedostępne. Tzn. dostępne, ale tylko w ekwiwalencie w rublu.

Miejsce 8 – Decathlon robi pełne wyjście z Rosji.

Komisja Rządowa zatwierdziła zakup sieci Decathlon w Federacji Rosyjskiej.

Komisja ds. Kontroli nad inwestycjami zagranicznymi zatwierdziła sprzedaż francuskiej sieci Decathlon w Federacji Rosyjskiej 35 sklepów właścicielowi franczyzy Mango. Stwierdził to wiceszef Ministerstwa Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej Wiktor Jewtuchow 21 lipca w wywiadzie dla Izwiestii.

„Nie pozwoliliśmy ani Decathlonowi, ani nikomu innemu z zagranicznych firm, które zdecydowały się odejść, sprzedać biznes w częściach i uzyskać pełną wartość aktywów z pominięciem prawa. Decathlon sprzedaje teraz całą sieć 36 nieruchomości (35 sklepów i magazyn). Nabywcą jest rosyjska firma AWP, która między innymi sprzedaje modne ubrania i jest właścicielem franczyzy Mango. Ta umowa została już zatwierdzona”

Nowy właściciel, zgodnie z warunkami umowy, jest zobowiązany do otwarcia wszystkich sklepów i odtworzenia 1,4 tys. miejsc pracy.

Przypomnijmy, francuska sieć Decathlon ogłosiła zawieszenie prac w Rosji 29 marca 2022 r. 16 czerwca, tego samego roku okazało się, iż część placówek zostanie zamknięta.

16 czerwca 2023 r. zastępca szefa Ministerstwa Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej ogłosił, iż detalista artykułów sportowych szuka nabywcy dla swojej działalności w Federacji Rosyjskiej.

Miejsce 7 – Podrabianie napojów gazowanych.

Udział podrabianych produktów na rynku napojów gazowanych zaczął rosnąć: głównie mówimy o podróbkach znanych międzynarodowych marek, które ogłosiły wycofanie się z rynku.

„Dziś, według naszych szacunków, udział podrabianych i sfałszowanych produktów na rynku bezalkoholowym wynosi co najmniej 10% i stale rośnie. Według innych szacunków, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację w sektorze handlu tradycyjnego, udział ten przekracza już 20 proc.”

Pewnie myślicie o tym co ja :-). A co z alkoholami. Przecież to istne eldorado.

Przestępcy mogą czuć się bezkarni, a tego typu informacje co poniżej są rzadkością. Większość alkoholi pochodzi z południowych regionów. gdzie służby federalne mają zakaz wstępu.

Pod koniec maja okazało się, iż w Wołgogradzie policja zamknęła dwa warsztaty do produkcji nielegalnego alkoholu i cztery magazyny do jego przechowywania. Zidentyfikowano organizatora działalności przestępczej i jego wspólników, w tym dostawców pojemników i opakowań. Ponad 1100 butelek podrobionej wódki, ponad 7 ton alkoholu, ponad 10 tysięcy nakrętek, pojemniki, dwie maszyny do zamykania butelek i dwa zestawy urządzeń do butelkowania, a także zapisy robocze, telefony komórkowe zostały skonfiskowane przemytnikom. Według wstępnych szacunków koszt produktów zawierających alkohol przekracza 1 milion rubli.

Miejsce 6 – Spadki tranferów pienięzznych do państw Azji centralnej

Spadają transfery pieniężne z Rosji,do państw nie uznanych za wrogie względem Rosji czyli Kazachstan, Gruzja, Armenia i Kirgistan

Według szacunków portalu RBC transfery z Rosji do tych państw spadły
po raz pierwszy od marca 2022 r. ,kiedy to takie transakcje stały się popularne. .

W maju 2023 r. do tych czterech państw przekazano 625,9 mln USD, czyli o 33% mniej niż w maju 2022 r., wynika z wyliczeń RBC. Wskaźnik majowy również spadł w stosunku do kwietnia 2023 r., kiedy przekazano 650,4 mln USD. Przez poprzednie 13 miesięcy sytuacja była odwrotna.

Od kwietnia ubiegłego roku wolumen przelewów za granicę rósł (obliczenia dla czterech krajów). Szczyt został osiągnięty w październiku 2022 r. (1,1 mld USD). Natomiast maksymalne tempo wzrostu tych transferów w ujęciu rocznym odnotowano w lutym 2023 r. (225%) oraz
w październiku 2022 r. (210%)

Wolumen przelewów do Gruzji w maju 2023 r. spadł o 55% w porównaniu
z majem 2022 r. i wyniósł 154,7 mln USD, co zdarzyło się po raz pierwszy od maja 2022 r.

Wolumen transferów do Kazachstanu spada drugi miesiąc z rzędu. W kwietniu 2023 spadł o 44% w porównaniu z kwietniem 2022, a już w maju 2023 spadł o 78%, do 23,7 mln USD.

W maju 2023 r. z Rosji do Kirgistanu przekazano o 35% mniej niż w maju 2022 r. – 160,5 mln USD. Jednocześnie dane z kwietnia za rok spadły jeszcze bardziej
– o 41%.

Kirgistan, obok Uzbekistanu i Tadżykistanu, należy do trzech wiodących państw pod względem napływu migrantów zarobkowych do Rosji. Jedynym kierunkiem, w którym przekazy pieniężne przez cały czas rosną, jest Armenia, jednak tempo ich wzrostu znacznie zwolniło. Tak więc w maju 2023 roku do tego kraju przekazano 287 mln USD, czyli tylko o 8% więcej niż w maju 2022 roku.
Dla porównania: stopy wzrostu w pozostałych miesiącach wahały się od 85% (marzec 2022) do 628% (luty 2023).

Jedną z głównych przyczyn wzrostu przekazów pieniężnych była relokacja Rosjan. Teraz nie ma jednego powodu do redukcji wolumenów, mówi Jegor Krivosheya, szef laboratorium blockchain i fintech w Skolkovo School of Management: „Obejmują one zmianę zachowań finansowych migrantów i powrót niektórych osób do Rosji oraz wykorzystanie już przekazanych środków z oszczędności, a także wprowadzenie ograniczeń dotyczących popularnych metod przelewów przez duże banki”.

Według Krivosheya trend spadkowy przekazów pieniężnych prawdopodobnie się utrzyma, o ile nie wystąpią większe wstrząsy.

W tym wszystkim eksperci rosyjscy pominęli niektóre przyczyny – pierwszą jest skokowy spadek obecności pracowników tymczasowych z tych państw – w Rosji a mowa o 4-5 mln osób. które transferowały swoje zarobki do państw pochodzenia by zabezpieczyć byt swych rodzin. A trudno by chcieli oni ryzykować pobyt w Rosji gdy w każdej chwili mogą być uznani za zdatnych do służby w rosyjskiej armii – choćby gdy ich paszport pokazuje iż nie są obywatelami Rosji. Tolerancja Wojenkomatów na tłumaczenia tak błahe jak obywatelstwo – gdy zna się rosyjski – jest już dobrze znana .

Drugą, to Rosjanie i obcokrajowcy wywożą w walizkach, co się da, złoto, kamienie szlachetne i waluty.

Miejsce 5 – Droga benzyna na terenach okupowanych

Władze obwodu zaporoskiego ogłosiły, iż zaczną karać operatorów za zawyżanie cen benzyny.

Władze regionu Zaporoże będą karać operatorów za nieuzasadnione zawyżone ceny, powiedział Kozenko – wiceprzewodniczący prorosyjskich władz regionalnych ds. ekonomicznych. Ceny benzyny na stacjach benzynowych w Rosji tymczasem ogólnie rosną pod wpływem rekordowych cen giełdowych.

Kozenko na materiale pokazał, iż odwiedzał stacje benzynowe, zwracał uwagę na „niedopuszczalne” zawyżanie cen i ostrzegał przed konsekwencjami naruszeń. Grzmiał, iż „sporządzimy protokoły administracyjne dla spekulantów. Niedopuszczalne jest, aby cena paliwa była wyższa niż zatwierdzona maksymalna cena detaliczna w naszym obwodzie zaporoskim” obiecując, iż władze regionu będą „ściśle monitorować” sprawy.

Na filmie pokazano również cenę benzyny na jednej ze stacji benzynowych. Tak więc olej napędowy kosztował 61 rubli. za litr, AI-92 – 51,5 rubla. za litr i AI-95 – 55,9 rubla.

Koszt benzyny na stacjach benzynowych rośnie pod wpływem wzrostu giełdowych cen paliw (np. koszt AI-92 na petersburskiej giełdzie przekracza próg 63 tys. rubli za tonę, 20 lipca cena wzrosła o 2,03%). Tym samym średnie ceny konsumpcyjne benzyny w Rosji od 11 do 17 lipca 2023 roku wzrosły o 27 kopiejek. – do 52,76 rubla. za litr, wyliczył wcześniej Rosstat.

Według statystyk średnie ceny benzyny AI-92 wzrosły o 24 kopiejek. i wyniósł 48,88 rubla. za litr. Średnie ceny benzyny AI-95 wzrosły o 27 kopiejek do 53,36 rubla. za litr koszt AI-98 wzrósł o 42 kopiejek. i wyniósł 63,8 rubla. za litr.
Cena oleju napędowego wzrosła o 3 kopiejki, do 58,45 rubla.

Miejsce 4 –.Zapłać za nie bycie powołanym do armiialbo …

Duma Państwowa zatwierdziła grzywny w wysokości do 50 tysięcy rubli za naruszenie obowiązku rejestracji wojskowej

Projekt zmian do Kodeksu wykroczeń administracyjnych FR został zatwierdzony na posiedzeniu Komisji Dumy Państwowej ds. Budownictwa Państwowego i Legislacji. Dokument proponuje zaostrzenie sankcji za łamanie wojskowych obowiązków rejestracyjnych. Za niestawiennictwo w wojenkomacie na pisemne wezwanie bez uzasadnionego powodu (art. 21 ust. 5 Kodeksu wykroczeń administracyjnych FR) proponuje się podwyższenie grzywny z 0,5–3 tys. do 40–50 tys. rubli. „Niedostarczenie przez obywatela” wojenkomatowi informacji o zmianie miejsca zamieszkania, pracy, nauki i stanu cywilnego proponuje się wyróżnić w osobnym akapicie art. 21.5 Kodeksu wykroczeń administracyjnych FR i sankcjonować grzywną na poziomie 10-20 tysięcy rubli. (zamiast maksymalnych 3 tysięcy rubli teraz).

Zdaniem komisji uchylanie się od badań lekarskich i celowe niszczenie dokumentów wzywających do stawiennictwa powinno podlegać karze grzywny w wysokości od 15 do 25 tysięcy rubli. (obecnie do 3 tysięcy rubli). Za niewykonanie obowiązków związanych z mobilizacją transportu wojskowego (art. 19.25 Kodeksu wykroczeń administracyjnych FR) obywatelom grozi teraz do 300 rubli, a osobom prawnym – do 20 tysięcy rubli a projekt nowelizacji zakłada podniesienie poprzeczki do 15-25 tys. rubli. dla osób fizycznych i do 350-400 tys. dla osób prawnych.

Proponuje się również uzupełnienie Kodeksu o nowy art. 19.38 w sprawie „nieudzielenia pomocy” wojenkomatom w okresie mobilizacji. Mowa o niedopełnianiu obowiązków „terminowego zawiadamiania i stawiennictwa obywateli podlegających poborowi… w punktach zbiórki”. Proponuje się za to ukarać urzędników grzywną w wysokości 60-80 tysięcy rubli, osoby prawne – o 400-500 tysięcy rubli. Podobne sankcje grożą sprawcom, którzy „nie zorganizowali lub nie zapewnili dostaw sprzętu do punktów zbiórki lub jednostek wojskowych”.

Zdaniem prawników rosyjskich nowe grzywny w wysokości do 50 tysięcy rubli
to znaczący wzrost – zwłaszcza jeżeli porównać to z wysokością grzywien wynikających np. z zapisów Kodeksu wykroczeń administracyjnych FR par. 12.8 (za jazdę pod wpływem alkoholu) wynoszącej 30 tys. rubli lub 4 tysiące rubli. na mocy art. 19.3 Kodeksu wykroczeń administracyjnych FR za niewykonywanie poleceń funkcjonariusza policji. Nastąpiła więc zmiana akcentów – z przestrzegania podstawowych norm społecznych – na wypełnianie obowiązków względem MinOborony.

Co ciekawsze – eksperci zwracają uwagę na tak gwałtowny wzrost wysokości kary, który nie koreluje ani z płacą, ani z minimum egzystencjalnym w Rosji.

Można by choćby pomyśleć iż to prosty sposób na masową produkcję tych – których można wrzucić w tryb administracyjny karania – by jako dłużników – (wobec niezdolności zapłaty tak wysokich kar) zrobić z nich jednocześnie przestępców i jako takich w trybie karno – administracyjnym, bez konieczności prowadzenia postępowań sądowych – wcielać ich do armii z pominięciem formalnej mobilizacji – jako sposób odpracowania kary..

Miejsce 3 – .Wiek poborowego w Rosji

Rada Federacji sprzeciwiła się zachowaniu dolnej granicy wieku poborowego na poziomie 18 lat

Szefowie dwóch komitetów Rady Federacji Wiktor Bondariew i Andriej Kliszas nie poparli planów Dumy Państwowej, by utrzymać dolną granicę wieku poborowego na poziomie 18 lat, przy jednoczesnym podniesieniu górnej granicy do 30 lat. Według pana Bondariewa ustawa powinna zostać przyjęta w taki sposób, aby obywatel mógł wstąpić do wojska w wieku 18 lat, ale tylko wtedy, gdy będzie chciał a nie obligatoryjnie.

Początkowo, za sugestią ministra obrony Siergieja Szojgu, dyskutowano o możliwości podniesienia zarówno dolnej, jak i górnej granicy na trzy lata – z 18-27 lat do 21-30 lat – ze stopniowym podnoszeniem dolnej poprzeczki. Oznacza to, iż w pierwszym roku normy wiek poboru wyniesie 19-30 lat, w drugim – 20-30, w trzecim – 21-30. Jednak dzień wcześniej, 21 lipca, szef Komisji Obrony Dumy Państwowej Andriej Kartapołow powiedział, iż jego komisja popiera poprawkę, która rozszerza granicę do 18-30 lat bez stopniowego podnoszenia dolnej poprzeczki.

Pan Bondariew zwrócił uwagę, iż posłowie nie rozmawiali z senatorami o swojej poprawce. Poparł model zaproponowany przez Szojgu i zaznaczył, iż popiera go również prezydent Władimir Putin. Jednak zdaniem senatora konieczne jest zapewnienie prawa wstępu do służby wojskowej od 18 roku życia do woli..

Nikt jednak nie miał w dyskusji danych – choćby szacunkowych – na temat tego jakie są zasoby poborowych i jak wpłynie to na pulę dostępnych zasobów ludzkich. A tymczasem armia FR woła o żołnierzy funkcji prostych – bo przy całym swym rozmiarze – armia FR ma problem z wypełnieniem przysłowiowych okopów takimi właśnie prostymi strzelcami, celowniczymi granatników czy tym bardziej sanitariuszami. Więc całe to zamieszanie jest sobie a muzom raczej i zarówno Rada Federacji jak i Duma klepną to co będzie uznane za potrzebne przez Ministerstwo Obrony.

Miejsce 2 – . Cztery kraje i UE w ciągu jednego dnia rozszerzyły sankcje wobec Rosji

Unia Europejska, Wielka Brytania, Australia, Stany Zjednoczone i Kanada jednocześnie rozszerzyły sankcje na rosyjskie osoby fizyczne i prawne. W szczególności Waszyngton dodał do swoich czarnych list prawie 120 osób i organizacji. Na listach znalazł się między innymi Aleksiej Kudrin, doradca ds. rozwoju korporacyjnego w Yandex.

Ogłoszone 20 lipca sankcje ponownie dotknęły m.in. rosyjski sektor technologiczny. W szczególności Kanada nałożyła ograniczenia na rosyjskich operatorów telefonii komórkowej.

UE umieściła moskiewski Departament Technologii Informacyjnych (DIT) i jego dwóch wykonawców, NtechLab i Tevian, zaangażowanych w rozwój systemów rozpoznawania twarzy, na listę podmiotów zaangażowanych w łamanie praw człowieka. Działania przeciwko DIT tłumaczone są tym, iż przekazuje on dane dotyczące rozpoznawania twarzy do głównego departamentu MSW w Moskwie (również ujętego w wykazie).

Sankcjami objęto również firmy zajmujące się rozwojem i importem elektroniki, komponentów i sprzętu. Na liście SDN znalazło się również szereg przedsiębiorstw zajmujących się importem podzespołów elektronicznych lub świadczeniem usług produkcji kontraktowej.

Kanada dodała system płatności Mir do czarnej listy i od dzisiaj dzięki tych systemów nie będzie możliwe dokonywanie płatności w Kanadzie za pośrednictwem kanadyjskich banków lub kontrahentów.

Stany Zjednoczone przez cały czas nakładały sankcje na rosyjskie usługi związane z polami naftowymi oraz inżynierię naftową i gazową. Na liście SDN znalazł się w szczególności jeden z liderów rynku, firma wiertnicza Eurasia , a także Siberian Service Company. Wpisanie na listę SDN może skomplikować odbiór sprzętu niezbędny do odwiertów.

Stany Zjednoczone dodały również do listy SDN strukturę Gazpromu – Gazprom Avtomatizatsiya, największego gracza na rynku budownictwa naftowego i gazowego w Federacji Rosyjskiej.

Jeden z największych przewoźników towarowych na Dalekim Wschodzie, Sakhalin Shipping Company (SASCO) i jego MPL Vanino Sakhalin został również objęty sankcjami,

Na liście SDN znajduje się AEM Propulsion, który produkuje urządzenia napędowe dla statków. W szczególności produkuje zespół napędowy, w tym wał napędowy ze śrubą napędową, dla czołowego lodołamacza Rossija projektu Leader, który powstaje w stoczni Zwiezda (zarządzanej przez konsorcjum Rosniefti, Rosnieftiegazu i Gazprombanku).

Miejsce 1 – Inflacja

Już nie tylko ekomiaRosji, ale i bank centralny i Elwira Nabiulina przedstawia negatywne scenariusze na ten rok i podważa oficjalne dane Rosstat. Dlaczego gdy w większości państw inflacja spada, w Rosji zaczyna rosnąć do niepokojących wielkości ?. Sporo naszych prognoz się właśnie sprawdza. Rosyjscy fani bez dużej ilości rodzimej produkcji tropikalnych napoi, się nie obędzie. I dla przypomnienia zachodnie szacunki za czerwiec.

Inflacja – ukryty podatek wojenny (ekonomiarosji.pl)

Jeśli to osłodziłem Wam , to możecie postawić mi kawę.

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Read Entire Article