W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt nowelizacji ustawy Kamilka. Zgodnie z nim od rodziców nie będzie wymagane zaświadczenie o niekaralności, jeżeli będą np. iść z uczniami na basen czy jechać na wycieczkę – poinformowała wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Wiceminister Rudzińska-Bluszcz w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji do spraw Dzieci i Młodzieży poświęconej problemowi przemocy wobec dzieci zachęcała wszystkich do zaznajomienia się z informacjami na temat wytycznych do standardów ochrony dzieci zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Poinformowała, iż w resorcie sprawiedliwości powstał projekt nowelizacji, m.in. na podstawie uwag zgłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Podała, iż w projekcie znajdzie się po pierwsze: zwolnienie rodziców z obowiązku przynoszenia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, o ile uczestniczą np. w suszeniu dzieciom włosów po basenie czy wyjeżdżają jako wolontariusze na wycieczki szkolne. Dodała, iż zniesione mają być też opłaty za zaświadczenia o niekaralności dla wolontariuszy.
“Przewidujemy zniesienie obowiązku podwójnego sprawdzania danej osoby” – poinformowała Rudzińska-Bluszcz. Wyjaśniła, iż chodzi np. o sytuację trenera sportowego, który został już sprawdzony w rejestrach przez firmę. Jak mówiła, w takiej sytuacji szkoła nie będzie musiała tego robić po raz drugi.
Zapowiedziała też doprecyzowanie przepisów tak, by było jasne, iż nie ma obowiązku przedstawiana zaświadczeń o niekaralności przez osoby przychodzące do szkoły, a od których z założenia wymagana jest niekaralność. Jak przykład podała funkcjonariuszy policji, adwokatów czy rzecznika praw obywatelskich.
“Chodzi o proste rozwiązania w ramach szybkiej nowelizacji” – powiedziała Rudzińska-Bluszcz.
Ministerstwo Sprawiedliwości już pod koniec sierpnia zapowiedziało, iż ustawa Kamilka zostanie doprecyzowana. Na początku września ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, iż przepisy ustawy będą ewaluowane. “Od października kuratorzy będą prowadzić kontrole, w jaki sposób funkcjonują te przepisy” – podkreśliła.
Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazywana potocznie ustawą Kamilka lub lex Kamilek, została uchwalona 28 lipca 2023 r. Głównym celem nowelizacji było wzmocnienie systemowej ochrony dzieci przed skrzywdzeniem. Zmienione przepisy weszły w życie 15 lutego br. Od tego czasu osoby podejmujące pracę w placówkach związanych z wymienioną w ustawie działalnością z dziećmi muszą przedstawiać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
15 sierpnia zaczęły obowiązywać wymagania dotyczące tzw. standardów ochrony małoletnich – zdaniem ekspertów to jeden z najważniejszych elementów ustawy. Mają pomóc wcześniej dostrzegać niepokojące sygnały świadczące o tym, iż dziecku może dziać się krzywda i na nie reagować. Muszą je wprowadzić wszystkie instytucje, z których usług korzystają dzieci, m.in. placówki oświatowe (szkoły, przedszkola), opiekuńcze, wychowawcze, religijne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne, sportowe, związane z rozwijaniem zainteresowań.
Projekt ustawy został przygotowany po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy zakatowanego przez ojczyma.