Rafał Trzaskowski wciąż otwiera ranking kandydatów na prezydenta – tak wynika z badania IBRiS przeprowadzonego dla "Polityki" w dniach 16–17 kwietnia 2025 roku. Poparcie dla kandydata KO sięga 30,4 proc., co daje mu przewagę nad Karolem Nawrockim (24,9 proc.) i Sławomirem Mentzenem (12,9 proc.). Choć Trzaskowski przez cały czas prowadzi, to jego wynik nie robi już na wyborcach takiego wrażenia.
Kolejne miejsca w sondażu zajęli: Szymon Hołownia (7,3 proc.), Magdalena Biejat (4,3 proc.), Adrian Zandberg (3,3 proc.) oraz Krzysztof Stanowski, na którego wskazało 2 proc. ankietowanych. Mniejsze poparcie uzyskali m.in. Grzegorz Braun (1,3 proc.), Marek Jakubiak i Joanna Senyszyn (po 0,9 proc.), Artur Bartoszewicz (0,4 proc.) i Maciej Maciak (0,2 proc.).
Wybory? Może kiedy indziej
Choć do wyborów prezydenckich pozostało zaledwie 25 dni, a kampania rozkręciła się na dobre, frekwencja wcale nie jest przesądzona. Polacy nie garną się tłumnie do urn – aż 25,3 proc. zadeklarowało, iż "zdecydowanie nie" weźmie udziału w wyborach prezydenckich, a kolejne 13,6 proc. mówi "raczej nie".
To sygnał, iż zmęczenie politycznymi przepychankami zaczyna brać górę. Mimo starań kandydatów – wieców, transmisji na żywo, obecności w mediach społecznościowych i udziału debatach – wielu obywateli zdaje się odsuwać od wyborczego zamieszania. "Zdecydowanie tak" zadeklarowało 43,6 proc. pytanych, a "raczej tak" – 14,6 proc. Niepewność ("trudno powiedzieć") wskazało 2,9 proc.
Nie tylko prezydent – zapytano też o rządzących
W badaniu obok pytania o preferencje prezydenckie pojawiło się również inne, równie znaczące: czy obecna koalicja rządząca spełnia oczekiwania społeczeństwa? To zagadnienie, choć nie związane bezpośrednio z wyborami głowy państwa, rzuca cień na atmosferę kampanii i może wpływać na ogólny odbiór kandydatów, zwłaszcza tych związanych z obozem rządzącym.
Po półtora roku od przejęcia władzy przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę, nastroje są podzielone. Tylko 6,5 proc. respondentów uznało, iż koalicja "zdecydowanie spełnia oczekiwania", a 29,9 proc. – iż "raczej spełnia". Jednocześnie aż 34,3 proc. pytanych stwierdziło, iż "zdecydowanie nie spełnia", a 23,1 proc. – iż "raczej nie". Brak zdania zadeklarowało 6,2 proc. badanych.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-17 kwietnia 2025 r. na próbie liczącej 1067 osób metodą telefonicznych, standardowych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).