The XI NNO Conference is behind us: Beauty. Product for sale? Watch the photograph study of the event

nno.pl 6 months ago

24 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się XI edycja Konferencji Nienieodpowiedzialnych. Tym razem wydarzenie skupione było wokół piękna, które było punktem wyjścia do rozmów na temat biznesu, spraw społecznych i życia oraz szukania inspiracji dla lepszego świata. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nienieodpowiedzialni, współorganizatorem po raz szósty Miasto Stołeczne Warszawa. Pomysłodawcą Konferencji Nienieodpowiedzialnych jest ANG Odpowiedzialne Finanse.

Do piękna – z triady wartości (Piękno, Dobro, Prawda) – w swoich wystąpieniach odnosili się naukowcy i naukowczynie, osoby ze świata artystycznego, działaczki i działacze społeczni oraz eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach.

W trakcie wydarzenia starano się znaleźć odpowiedzi między innymi na następujące kwestie: jak dziś postrzegamy piękno, jakie kanony piękna przeważają w mediach społecznościowych i jak wpływa to na naszą psychikę, czy na pięknie można zarobić, czy możemy się pięknie różnić, a także na czym polega i co to jest piękne życie. Wydarzenie prowadził Łukasz Grass, dziennikarz współpracujący z naszą fundacją. W konferencji uczestniczyło ponad 300 osób.

Otwarcie

Konferencję tradycyjnie otworzył Artur Nowak – Gocławski, prezes Fundacji Nienieodpowiedzialni i Grupy ANG, który w swoim wystąpieniu podkreślił:

Dlaczego nie możemy być nieodpowiedzialni? O tym rozmawiamy od 11 lat. Cieszymy się z tego co udało nam się zrobić, wierzymy głęboko, iż to, co robimy ma naprawdę sens! Co ważne, od dwóch lat jesteśmy organizacja humanitarną. Do naszego świata w tym roku dołączył świat sztuki. Potrzebujemy wrażliwości. Z tych trzech literek ESG, S jest dla nas najważniejsze – ja je rozumiem jako sensitivity – wrażliwość… Mrok nie jest w przyrodzie, jest w ludziach. Życzmy sobie jak najwięcej piękna.

Artur Nowak – Gocławski, fot. Ola Kamińska

Znakomici goście i premiera książki

Gościem honorowym konferencji był prof. Michał Rusinek, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, który zainaugurował wydarzenie wystąpieniem na temat piękna w języku.

Prof. Michał Rusinek, fot. Ola Kamińska

Swoją obecnością zaszczyciła nas także legendarna Krystyna Mazurówna, z którą o pięknie w dojrzałości rozmawiała Krystyna Romanowska. Krystyna Mazurówna – tancerka, choreografka i artystka (ur. 1939 r. we Lwowie, mieszka w Paryżu) w czasie rozmowy podkreśliła, iż to nie uroda zdecydowała o jej wielkiej karierze, ale upór i pragnienie tańca, które towarzyszyło jej od wczesnych lat dzieciństwa. „Nigdy nie byłam szarą myszką, a jak trzeba bywałam agresywnym szczurem”. Miała 35 zawodów, i na tym nie koniec. Praca jest pasją jej życia, wciąż nie ma dość.

Krystyna Mazurówna, fot. Ola Kamińska
Krystyna Romanowska świetnie poprowadziła rozmowę z Krystyną Mazurówną. Fot Ola Kamińska
Fot Ola Kamińska

Swoje wystąpienia w formie wykładów wygłosiły dr Grażyna Bastek, historyczka sztuki i eseistka, oraz Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

Dr Grażyna Bastek pokazała nam jak przez wieki zmieniały się kanony piękna, czym się inspirowano, jak artyści, artystki pokazywały piękno w swoich dziełach. Z kolei Magdalena Bigaj wyjaśniła jaki wpływ na naszą psychikę i działanie mózgu mają media społecznościowe.

Wystąpienie dr Grażyny Bastek. Fot Ola Kamińska
Wykład Magdaleny Bigaj . Fot Ola Kamińska

W ramach konferencji odbyła się także debata warszawska w stylu oksfordzkim, którą poprowadził Grzegorz Nawrocki.

W debacie spierali się: w propozycji: Maria Kowalik, dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, dr Mirosław Oczkoś, Marzena Reich. Z kolei w opozycji wystąpili: prof. Jan Hartman, prof. Arkadiusz Stempin, prof. Katarzyna Stanny, Mateusz Mazzini.

W debacie wysłuchaliśmy argumentów Propozycji i Opozycji. Fot Ola Kamińska
Grzegorz Nawrocki, fot. Ola Kamińska
W głosowaniu online publiczność większością głosów uznała, iż świat jest piękny! Fot. Ola Kamińska
Debata warszawska daje „głos” uczestnikom . Fot. Ola Kamińska
Maria Kowalik, aktorka, broniła tezy. Fot. Ola Kamińska
Prof. Arkadiusz Stempin wygłaszał argumenty przeciw tezie. Fot. Ola Kamińska

W panelu o pięknie wewnętrznym i pięknie zewnętrznym wzięły udział Anna Prokop; psycholożka kliniczna, certyfikowana terapeutka uzależnień, psychoterapeutka integracyjna, Zofia Sanejko; dyrektorka obsługi kluczowych klientów w kancelarii prawnej LGL i Kamila Szczawińska; psycholożka, psychodietetyczka, top modelka. Moderowała rozmowę Eliza Michalik.

Fot. Ola Kamińska
Fot. Ola Kamińska

O kulcie młodości, obsesji piękna rozmawiali eksperci: dr n. med. Robert Kowalczyk, psycholog, seksuolog, wykładowca, edukator, autor podcastów o męskości w Vogue, autor książek, dr n. med. Piotr Świniarski, Lekarz medycyny seksualnej, właściciel kliniki MenVita, Karolina Wincewicz – Cichecka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, coach oraz trenerka. Rozmowę moderowała dziennikarka, Magdalena Kuszewska.

Fot Ola Kamińska
Fot. Ola Kamińska

O tym jak pięknie się różnimy i dlaczego to jest takie ważne rozmawiali Draginja Nadaždin; dyrektorka generalna biura Lekarzy bez Granic w Polsce, Małgorzata Petru, Diversity & Inclusion Manager BNP Paribas Bank Polska, Dominika Sadowska; inicjatorka i założycielka Divercity+, prawniczka, mediatorka i prof. UW, dr hab. n. med. i nauk o zdrowiu Tomasz Sobierajski; Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytet Warszawski. Panel prowadził Dawid Krawczyk.

W ostatnim panelu dyskusyjnym, moderowanym przez Michała Suchorę, uczestniczyli: Marta Czyż, historyczka sztuki, niezależna kuratorka, krytyczka, dr Katarzyna Kasia, filozofka, wykładowczyni w ASP w Warszawie, dr Grażyna Bastek, historyczka sztuki i eseistka, pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, prof. Zbigniew Rogalski, artysta sztuk wizualnych, profesor na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Tutaj mocno wybrzmiały filozoficzne aspekty piękna, jak je dziś postrzegamy, co się zmieniało i zmienia w postrzeganiu piękna w sztuce.

fot. Ola Kamińska
Michał Suchora, fot. Ola Kamińska

Premiera książki

Podczas XI Konferencji Nienieodpowiedzialnych odbyła się także premiera 6. tomu serii książkowej „Rozmów o odpowiedzialności. Piękno”. W książce znajdziemy 11 rozmów z: Rafałem Borczem, Anną Nowicką-Ciełuszecką, Tomaszem Stawiszyńskim, Tomaszem Tomaszewskim, Zuzą Krajewską, dr Agnes Frankel , Dariuszem Dumą , Grażyną Chyrą, Grażyną Wolszczak, Zbigniewem Rogalskim, Anną Orską.

Kup książkę

Okładkę tomu zaprojektowała Agata Biskup, wykorzystując dzieło „Afrodyta” autorstwa artystki Alex Urban.

Podziękowania dla wolontariuszek i wolontariuszy ANG

W wydarzeniu co roku angażują się koleżanki i koledzy z ANG, którzy opiekują się naszymi gośćmi, dbają o ich komfort, organizację, logistykę. Dziękujemy!

Zespół ANG – niezawodny !
Katarzyna Dmowska i Artur Nowak-Gocławski , zarząd fundacji i Grupy ANG. Fot. Ola Kamińska

Wstęp na Konferencję był bezpłatny, możliwy był także zakup biletu-cegiełki wspierającego inicjatywę. Dziękujemy za wszystkie wpłaty, zostaną one w całości przeznaczone na nasz społeczny projekt NNO.

Nagrania z wystąpień, debaty i paneli dyskusyjnych będą dostępne już niedługo na naszym kanale YouTube oraz na stronie konferencji.

Podziękowania dla Partnerów

Partnerem Strategicznym jest BNP Paribas Bank Polska.

Partnerem Wspierającym jest IKANO Bank.

Partnerami Konferencji są: ING Bank Śląski, Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor), Warta S.A.

Inicjatywy i Organizacje Partnerskie: Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja Inicjatyw Społeczno- Ekonomicznych (FISE), Koalicja Liderzy Pro Bono, B Corp, Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Patroni medialni: odpowiedzialnybiznes.pl, kampaniespołeczne.pl, ekonomiaspołeczna.pl, ThinkTank

Read Entire Article