Wartość majątków miliarderów zwiększyła się w 2024 r. o 2 bln dol. i rosła trzy razy szybciej niż rok wcześniej, podczas gdy liczba osób żyjących poniżej granicy ubóstwa prawie nie zmieniła się od 1990 r. – podkreślono w raporcie opublikowanym przed rozpoczynającym się w poniedziałek Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos.
„Przejmowanie naszej globalnej gospodarki przez niewielką grupę uprzywilejowanych osiągnęło wyżyny uważane dawniej za niewyobrażalne. Niepowodzenie w powstrzymaniu miliarderów sprawia, iż tworzą się teraz przyszli bilionerzy” – ocenił cytowany w komunikacie dyrektor wykonawczy Oxfam International Amitabh Behar.
Zwykli ludzie przygniatani przez garstkę
„Perłą w koronie tej oligarchii jest prezydent miliarder, wspierany i kupiony przez najbogatszego człowieka świata Elona Muska, na czele największej gospodarki świata. Przedstawiamy ten raport jako głośny sygnał ostrzegający, iż zwykli ludzie na całym świecie są przygniatani przez olbrzymie bogactwo niewielkiej garstki” – dodał Behar, odnosząc się do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.
Liczba miliarderów wzrosła w 2024 r. z 2565 do 2769. Ich łączny majątek powiększył się w ciągu roku z 13 do 15 bln dolarów – ocenił Oxfam, podkreślając, iż jest to drugi pod względem wielkości roczny wzrost, odkąd prowadzone są takie analizy.
Niezasłużone fortuny
Według organizacji większość fortun miliarderów to pieniądze, na które oni nie zapracowali. 60 proc. majątków należących do miliarderów pochodzi ze spadków, władzy monopolistycznej lub powiązań kumoterskich, natomiast wielu spośród najbogatszych Europejczyków zawdzięcza część swojego majątku historycznemu kolonializmowi i wyzyskowi biedniejszych państw – oceniono w raporcie.
„Ultra bogaci lubią nam mówić, iż wzbogacenie się wymaga umiejętności, wytrwałości i ciężkiej pracy. Ale prawda jest taka, iż większość bogactwa jest przejęta, a nie stworzona. Wielu spośród tak zwanych »samostworzonych« to w rzeczywistości spadkobiercy rozległych fortun” – oświadczył Behar.
Oxfam wezwał rządy państw do podjęcia szybkich działań w celu radykalnego zmniejszenia nierówności majątkowych, opodatkowania najbogatszych i powstrzymania odpływu pieniędzy z globalnego południa na rozwiniętą północ.