Prokuratura Generalna skierowała akt oskarżenia wobec sześciu osób w związku z nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości. Sprawa, która liczy już 1200 tomów akt, wstrząsnęła polską sceną polityczną i prawną. Wśród oskarżonych znaleźli się byli urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz ksiądz Michał Olszewski.
Nowe informacje od prokuratury: 200 przesłuchanych, 24 zarzuty
Rzecznik prasowa Prokuratury Generalnej, Anna Adamiak, podczas wtorkowej konferencji prasowej ujawniła najnowsze szczegóły śledztwa. – Sprawa liczy 1200 tomów akt. W postępowaniu przesłuchano dotychczas 200 osób. Przeprowadzono analizę 50 zawartych umów i ich realizacji. 24 osoby usłyszały zarzuty – powiedziała.
Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Dotyczy on dotacji przyznanych w ramach Funduszu Sprawiedliwości dla fundacji Profeto. Prokuratura zarzuca oskarżonym działanie na szkodę Skarbu Państwa poprzez uznaniowe i dowolne przyznawanie środków finansowych podmiotom, które nie miały związku z celami funduszu.
Marcin Romanowski: Nowe zarzuty i wniosek o uchylenie immunitetu
Były wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski, ma usłyszeć osiem nowych zarzutów. Prokurator generalny Adam Bodnar zwrócił się do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, o uchylenie immunitetu posłowi Prawa i Sprawiedliwości.
– Działając wspólnie z urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, [Romanowski – red.] przekazywał projekty ofert dwóch podmiotów, przed złożeniem tych ofert przez zainteresowane podmioty, do ustalonych urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy następnie oferty te poddawali swoistej kontroli, nanosili poprawki i komentarze. (…) Sporządzone zgodnie z tymi uwagami projekty składano w konkursie. Podmioty te konkursy wygrywały, uzyskując najwięcej punktów – wyjaśniła Anna Adamiak.
Prokuratura zarzuca Romanowskiemu również podpisywanie umów w okresie, kiedy nie miał już do tego umocowania. Wśród nowych zarzutów znalazły się także przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków jako dysponenta środków z Funduszu Sprawiedliwości. Przypominamy, iż Romanowski ukrywa się na Węgrzech przed polskim wymiarem sprawiedliwości.
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości: Uznaniowość i szkoda dla Skarbu Państwa
Prokuratura Krajowa od roku prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Według śledczych, środki z funduszu były przyznawane w sposób uznaniowy, bez związku z jego celami, co działało na szkodę Skarbu Państwa.
Marcin Romanowski jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi mu do 25 lat więzienia. Polityk nie przyznaje się do winy i w tej chwili przebywa na Węgrzech, gdzie otrzymał ochronę międzynarodową na podstawie ustawy o prawie azylu.
Podsumowanie: Afera, która wstrząsnęła polską polityką
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości to jedna z największych afer ostatnich lat, która uwidoczniła problemy w zarządzaniu publicznymi środkami. Prokuratura nie ustaje w działaniach, a kolejne zarzuty i akty oskarżenia pokazują, jak poważne są zarzuty wobec oskarżonych.
Continued here:
Prokuratura skierował do sądu akt oskarżenia wobec ks. Olszewskiego. Romanowski ma usłyszeć 11 nowych zarzutów