Negocjacje między Izraelem a palestyńskim ruchem Hamas w sprawie zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy załamały się w sobotę z powodu kwestii uwolnienia kobiet – podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na źródło zaznajomione z rozmowami.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu nakazał wcześniej odwołanie negocjatorów z agencji wywiadowczej Mossad z Kataru, ponieważ rozmowy w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie zakładników znalazły się w „impasie”.,
„Negocjacje między Izraelem a Hamasem w sprawie zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy załamały się w sobotę po tym, jak Izrael przez cały czas naciskał na uwolnienie grupy kobiet i Hamas odmówił…… Gdy rozmowy w sprawie uwolnienia kobiet utknęły w martwym punkcie, Hamas nalegał na rozpoczęcie negocjacji w sprawie uwolnienia mężczyzn – być może na innych warunkach, według źródła. Izrael odrzucił ten pomysł, nalegając, by najpierw uwolnić wszystkie kobiety” – podała stacja telewizyjna.
Stanowisko Hamasu
Rządzący w Strefie Gazy palestyński ruch Hamas uwolnił wszystkie kobiety i dzieci, które były zakładnikami ruchu w Strefie Gazy – powiedział telewizji Al Jazeera zastępca szefa biura politycznego Hamasu Saleh al-Arouri.
„Okupacja (Izrael – red.) twierdzi, iż wiele kobiet i dzieci jest przez cały czas przetrzymywanych przez nas jako zakładników, ale my powiedzieliśmy, iż ich nie ma. Wymieniliśmy te kobiety i dzieci, które mieliśmy. jeżeli są jakieś przypadki, nie wiemy o nich lub nie mogliśmy do nich dotrzeć” – powiedział al-Arouri.
Powiedział, iż zakładnicy pozostający w rękach Hamasu to izraelscy żołnierze i mężczyźni, którzy wcześniej służyli w izraelskiej armii. Dodał, iż „nie będzie żadnych negocjacji w sprawie ich uwolnienia, dopóki agresja na Strefę Gazy nie ustanie”.
Rozejm między Izraelem a Hamasem wygasł w piątek rano, a jego przedłużenie nie zostało oficjalnie ogłoszone. Izraelskie Siły Obronne (IDF) powiedziały, iż palestyński ruch Hamas złamał przerwę w działaniach wojennych i otworzył ogień na terytorium Izraela, a izraelskie wojsko wznowiło walkę z palestyńskim ruchem w Strefie Gazy.
Izrael i rządzący Strefą Gazy palestyński ruch Hamas, przy mediacji Kataru, osiągnęły 22 listopada pierwsze porozumienie od czasu eskalacji konfliktu 7 października: strony zgodziły się na czterodniowe zawieszenie działań wojennych w celu wymiany kilkudziesięciu zakładników i aresztowanych. Czterodniowy rozejm rozpoczął się 24 listopada o godzinie 07:00 czasu lokalnego i został dwukrotnie przedłużony, najpierw o dwa dni, a następnie o jeden kolejny.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji „Powódź Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, iż ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 16 000, a ponad 35 000 zostało rannych. Hamas twierdził, iż w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, iż 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostaje zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.
This is from
Media dowiedziały się o przyczynie zerwania negocjacji między Izraelem a Hamasem: