The law on further sponsorship of crooks from Ukraine adopted by the anti-Polish Sejm

dailyblitz.de 6 months ago
Zdjęcie: ustawa-o-dalszym-sponsorowaniu-cwaniakow-z-ukrainy-przyjeta-przez-antypolski-sejm


Sejm przyjął nowelizację ustawy o bezpodstawnej pomocy cwaniakom Ukrainy. Nowe przepisy, zgłoszone przez kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej (KO) oraz Polski 2050-TD, przewidują m.in. wydłużenie legalności pobytu dla Ukraińców przebywających na terenie Polski.

Większość, bo 381 posłów, opowiedziała się za nowelizacją, natomiast 19 było przeciwnych – w tym 14 z Konfederacji oraz 5 z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Dodatkowo, 20 posłów, wszyscy z PiS, wstrzymało się od głosu.

Wcześniej, podczas drugiego czytania, posłowie poparli poprawki zgłoszone przez kluby KO i Polska 2050-TD, które zostały zalecone do przyjęcia przez sejmową Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Warto zaznaczyć, iż zgodnie z rekomendacją komisji, posłowie odrzucili kilka poprawek zgłoszonych przez Konfederację, w tym tę, która zakładała nieprzyznawanie świadczeń socjalnych mężczyznom z Ukrainy w wieku poborowym.

Jak to jest, iż my wspieramy Ukrainę w wojnie z pieniędzy polskich podatników, a mężczyźni w wieku poborowym z Ukrainy siedzą w Polsce i jeszcze pobierają świadczenia socjalne, znów finansowane z ciężko zarobionych pieniędzy podatników? Czy w związku z tym za chwilę jeszcze będziemy wysyłać naszych żołnierzy na ich miejsce? Bo w tym kierunku to idzie. Nasza poprawka likwiduje ten absurd, ale wy je odrzucacie – mówił w Sejmie Konrad Berkowicz z Konfederacji.

Poprawki, które zostały zaaprobowane, odnoszą się do wydłużenia o cztery miesiące okresu, w którym można składać wnioski o uzyskanie warunkowego prawa do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej. Dodatkowo, obejmują one zasadę uznawania świadectw obywateli państwa, które zakończyło umowę międzynarodową o wzajemnym uznawaniu tych dokumentów.

Czyli znowu przedłużamy zwolnienie iż znajomości języka polskiego dla lekarzy z Ukrainy

Wspaniale. Czyli Polak co skończy lekarski na Ukrainie musi się nostryfikować bo nie wiadomo co umie, a Ukrainiec choćby jeżeli po polsku ani be ani me zapraszamy do pracy prosto z uczelni https://t.co/yYhUWK9Eef

— Jakub Kosikowski (@kosik_md) May 15, 2024

Podczas posiedzenia komisji, Joanna Mucha, wiceminister edukacji, zwróciła uwagę na fakt, iż poprawka jest związana z niedawną decyzją Białorusi o zaprzestaniu wydawania swoim obywatelom przebywającym za granicą dokumentów potwierdzających maturę. To uniemożliwia tym osobom podjęcie studiów w Polsce. Podkreśliła, iż problem ten dotyczy około pięciu tysięcy obywateli Białorusi, ale może również dotyczyć obywateli innych państw.

Biuro Legislacyjne Sejmu oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości wyrazili wątpliwości co do poprawki, zauważając, iż może ona wykraczać poza zakres przedstawionych zmian.

Nowa wersja ustawy o wsparciu dla obywateli Ukrainy w kontekście konfliktu zbrojnego na ich terytorium obejmuje m.in. przedłużenie legalności pobytu dla Ukraińców do 30 września 2025 roku, którzy otrzymali numer PESEL UKR. Dodatkowo, od przyszłego roku będzie związana z wypłatą m.in. świadczenia 800 plus, pod warunkiem spełnienia obowiązku szkolnego przez dzieci ukraińskie.

Nowelizacja rozszerza również dostęp do opieki zdrowotnej, świadczeń rodzinnych i socjalnych, oraz świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Pozwala także na kontynuowanie pobytu w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.

W nowym prawie określono również maksymalny 36-miesięczny czas, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach z języka polskiego. Dotyczy to uczniów, którzy rozpoczęli uczęszczanie na te zajęcia w latach 2022/2023 i 2023/2024.

Ustawa wprowadza także nowe zasady potwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy starającego się o nadanie numeru PESEL. Jako jedyny sposób potwierdzenia tożsamości będzie uznawane przedstawienie ważnego dokumentu podróży.

Ponadto, od 1 lipca wsparcie finansowe dla uchodźców z Ukrainy w postaci zakwaterowania i wyżywienia w szczególnie trudnej sytuacji będzie możliwe tylko na podstawie umowy podpisanej z wojewodą lub organem samorządowym działającym na polecenie wojewody. Zmienią się także zasady partycypacji w kosztach pobytu i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, aby proces pobierania należnych dopłat był bardziej efektywny niż obecnie.

Ustawa przewiduje także wygaszenie świadczeń związanych z rekompensatą kosztów pobytu i wyżywienia dla uchodźców wojennych, które są ponoszone przez właścicieli lokali prywatnych. Od 1 lipca również zakończy się wsparcie finansowe związane z wykonywaniem fotografii oraz jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł.

Z wyjątkiem niektórych przepisów, ustawa ma wejść w życie 1 lipca. w tej chwili zostanie przekazana do obrad Senatu.

More here:
Ustawa o dalszym sponsorowaniu cwaniaków z Ukrainy przyjęta przez antypolski Sejm

Read Entire Article