The ladybug is doing worse and worse. The Portuguese economy is suffering

angora24.pl 3 months ago

W Polsce działa już ponad 100 portugalskich spółek, które w ogromnym stopniu wpływają na finanse tego kraju. Jednym z najlepszych przykładów jest Biedronka, czyli sieć sklepów należąca do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Polska, której właścicielem jest portugalskie przedsiębiorstwo Jerónimo Martins.

Biedronka ma swoje sklepy w ponad 1300 miejscowościach. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku sieć liczyła 3 596 placówek.

Biedronka odnotowuje gorsze wyniki

Z powodu ogłoszenia gorszych wyników Biedronki akcje Jeronimo Martins drastycznie straciły wówczas na wartości – wskazuje telewizja SIC, przypominając, iż istotnymi inwestorami na polskim rynku są również koncern energetyczny EDP oraz portugalski bank BCP, który jest większościowym udziałowcem Banku Millennium.

Portugalscy ekonomiści twierdzą, iż na pogorszenie wyników Jeronimo Martins w Polsce wpływ mają głównie rosnąca konkurencja w handlu detalicznym oraz zmniejszające się wydatki polskich rodzin na konsumpcję produktów spożywczych.

Tygodnik Expresso ocenia, iż obecna sytuacja Polski stanowi prawdziwy ból głowy. Z jednej strony główny partner handlowy Polski, Niemcy, boryka się z problemami gospodarczymi, a z drugiej Polska graniczy z Ukrainą, która walczy z rosyjską inwazją.

Portal Myaicep, zarządzany przez Portugalską Agencję ds. Inwestycji i Handlu Zagranicznego, zauważa, iż po wybuchu wojny na Ukrainie Polska stała się kluczowym centrum logistycznym dla wsparcia odbudowy Ukrainy. Agencja podkreśliła, iż w ostatnich latach w Polsce, szczególnie przy granicy z Ukrainą, rozwinięto infrastrukturę transportową. Dodała również, iż nasz kraj pozostaje atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym w takich sektorach jak przemysł maszynowy, farmaceutyczny, tekstylny, produkcja systemów energetycznych, materiały budowlane czy formy odlewnicze.

Miliardy euro między Polską a Portugalią

W 2023 roku Portugalia eksportowała do Polski towary i usługi o wartości 1,1 miliarda euro, podczas gdy import z Polski wyniósł ponad 1,9 miliarda euro. Główne produkty eksportowane z Portugalii do Polski to maszyny (26,3%), samochody i inne środki transportu (12,2%), metale (9,8%) oraz płody rolne (7,5%). W przypadku importu z Polski dominowały maszyny (23,1%), samochody i inne środki transportu (11,1%) oraz produkty chemiczne (10,1%).

Read Entire Article