The government is implementing a plan to full control your finances by 2030. Eliminating cash is just the beginning.

dailyblitz.de 2 days ago

W 2025 roku Polska stawia kolejny krok ku cyfrowej przyszłości, jednak nie wszyscy obywatele są pewni, czy to krok ku postępowi, czy ku pełnej kontroli nad ich finansami. Planowane zmiany w systemie płatności, cyfryzacja oraz wprowadzenie nowych regulacji budzą kontrowersje i pytania o przyszłość gotówki w Polsce.

Cyfryzacja państwa – inwestycje na poziomie 100 miliardów złotych

Ministerstwo Cyfryzacji prognozuje, iż do 2030 roku rząd przeznaczy na szeroko pojętą cyfryzację państwa ponad 100 miliardów złotych. Wicepremier Krzysztof Gawkowski podkreśla, iż cyfryzacja musi kosztować, a bez niej niemożliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa, szczególnie w czasie kryzysu. Strategia Cyfrowa Polski do 2035 roku zakłada m.in. prace nad wystrzeleniem krajowego satelity telekomunikacyjnego oraz zwiększenie liczby specjalistów ICT do 1,5 miliona.

Nowe limity płatności gotówką w Unii Europejskiej

Od 2027 roku w całej Unii Europejskiej wprowadzone zostaną nowe limity płatności gotówką. Transakcje gotówkowe między przedsiębiorcami a klientami będą możliwe jedynie do kwoty 10 tysięcy euro. Ponadto płatności gotówkowe przekraczające 3 tysiące euro będą wymagały identyfikacji osoby dokonującej transakcji. Celem tych regulacji jest walka z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu, a także zwiększenie przejrzystości finansowej w całej Unii Europejskiej. turn0search2

Cyfrowy złoty – Polska niedługo dołączy do cyfrowych walut

Na kanwie unijnego rozporządzenia ruszył wyścig emitentów cyfrowych pieniędzy. W Polsce w obiegu ma pojawić się e-złoty. To rozwiązanie może zmienić reguły gry na rynku płatniczym i transakcyjnym. Nowej mody nie ignorują polskie banki komercyjne ani Narodowy Bank Polski.

Program polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 roku

W styczniu 2023 roku wszedł w życie program polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 roku. Dokument ustanawia kierunki rozwoju transformacji cyfrowej Unii Europejskiej poprzez wyznaczenie szeregu celów ogólnych i celów cyfrowych. Określa mechanizm monitorowania i współpracy, który ma na celu m.in. stworzenie warunków sprzyjających innowacjom oraz ustrukturyzowanie współpracy między instytucjami europejskimi i państwami członkowskimi.

Pieniądze

Reakcje społeczne i obawy obywateli

Wprowadzenie cyfrowego złotego oraz ograniczeń w płatnościach gotówkowych budzi kontrowersje wśród obywateli. Niektórzy obawiają się, iż te zmiany prowadzą do ograniczenia prywatności i pełnej kontroli nad ich finansami. Instytut Spraw Obywatelskich apeluje do Narodowego Banku Polskiego o zachowanie gotówki jako środka płatniczego, podkreślając jej rolę w zapewnieniu wolności finansowej obywateli.

Polska stoi przed wielkimi zmianami w systemie płatności i finansów. Cyfryzacja, wprowadzenie cyfrowego złotego oraz ograniczenia w płatnościach gotówkowych to kroki ku przyszłości, ale również wyzwania związane z ochroną prywatności i wolności obywatelskich. Ważne jest, aby obywatele byli świadomi tych zmian i aktywnie uczestniczyli w debacie na temat przyszłości finansów w Polsce.

Read more:
Rząd realizuje plan pełnej kontroli nad Twoimi finansami do 2030 roku. Likwidacja gotówki to tylko początek.

Read Entire Article