The Chief Architect of Notre-Dame's Reconstruction Hid the Truth: 'Only Now Can I Say It'

pch24.pl 2 hours ago

– Przez pięć lat nic o tym nie mówiłem. Nie mogłem, bo jestem państwowym urzędnikiem w świeckiej republice. Nie mogłem powiedzieć czegoś takiego – wyznał Philippe Villeneuve, główny architekt odbudowy katedry Notre-Dame w Paryżu.

Jak ujawnił, tajemnicą jest powierzenie renowacji katedry Matce Bożej.

Muszę to ujawnić. Mam szczególne nabożeństwo do Maryi Dziewicy i ryzykując, iż zabrzmię całkowicie szalenie – lub jak Joanna d’Arc – nigdy nie przestałem odczuwać wsparcia, które od Niej pochodzi – stwierdził w rozmowie z amerykańską telewizją EWTN.

Według Philippe’a Villeneuve’a bez opieki Matki Bożej renowacja Notre-Dame nie byłaby możliwa.

Nie sądzę, aby to się inaczej udało. [Zawierzenie Maryi] dało mi siłę i determinację, żeby iść naprzód – wskazał.

Otwarcie katedry nastąpiło 7 grudnia; ceremonia zakończyła się śpiewem hymny „Te Deum”. Pięć lat trwały tam intensywne prace remontowe i konserwatorskie po niszczycielskim pożarze z 15 kwietnia 2019 roku.

W nabożeństwie odprawianym przez arcybiskupa stolicy Francji Laurenta Ulricha wziął udział prezydent Francji Emmanuel Macron. Obecni byli zaproszeni szefowie państw i rządów z całego świata, a wśród nich m.in. prezydenci: Sergio Mattarella z Włoch, Frank-Walter Steinmeier z Niemiec, Andrzej Duda z Polski i Wołodymyr Zełenski z Ukrainy, powitany w katedrze oklaskami na stojąco. Nie zabrakło monarchów: króla Filipa I z Belgii, wielkiego księcia Henryka z Luksemburga, księcia Alberta II z Monako i księcia Williama z Wielkiej Brytanii. Prezydenta Stanów Zjednoczonych reprezentowała jego żona Jill Biden, obecny był także prezydent elekt Donald Trump.

Wśród gości uroczystości byli też m.in. kardynałowie: Béchara Boutros Raï z Libanu, Dominik Duka z Pragi i Timothy Dolan z Nowego Jorku, metropolita Emanuel (Adamakis) z prawosławnego Patriarchatu Konstantynopola, a także przedstawiciele religii obecnych we Francji. Do katedry zaproszono również sponsorów jej odbudowy, francuskich biskupów, przedstawicieli paryskich parafii, członków kapituły katedralnej i duchowieństwo stolicy Francji.

Reprezentujący papieża Franciszka nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore, odczytał jego przesłanie. „Dziś smutek i żałoba ustąpiły miejsca radości, świętowaniu i uwielbieniu” – stwierdził Ojciec Święty. Życzył, by „odrodzenie tego godnego podziwu kościoła było proroczym znakiem odnowy Kościoła we Francji”. Zachęcił „wszystkich ochrzczonych, którzy z euforią wejdą do tej katedry, aby poczuli uzasadnioną dumę i przyswoili swoje dziedzictwo wiary”. Wyraził nadzieję, iż ludzie „ze wszystkich środowisk, religii, języków i kultur”, którzy będą ją odwiedzać, w tym „wielu poszukujących absolutu i sensu swojego życia”, w świadectwie wspólnoty chrześcijańskiej „poczują euforia poznania i miłowania Pana, który stał się bliskim, współczującym i czułym”. „Niech, wznosząc oczy ku tym sklepieniom, które odzyskały światło, mają udział w Jego niezawodnej nadziei” – wezwał papież.

„Paryska Notre-Dame była przez wieki świątynią Boga oraz domem modlitwy królów i ludu Francji. Także i dziś, mimo powszechnej laicyzacji, łączy świat wiary ze światem polityki. Zarazem już dwa stulecia temu stała się jednym z najważniejszych ogniw w narodzinach fachowej konserwacji zabytków. w tej chwili otwiera nowy jej rozdział” – pisał o katedrze Notre-Dame Jacek Kowalski w magazynie „Polonia Christiana”.

Źródła: opoka.org.pl, KAI, PCh24.pl

Pach

Notre-Dame. Ogień, odkrycia i powrót do chwały

„Republikańskie” otwarcie Notre-Dame

Read Entire Article