The 100 Most Competitive Cities in the Global Integrated Circuits Industry

chiny24.com 3 months ago

Stowarzyszenie World Integrated Circuit Association opublikowało pod koniec sierpnia raport zatytułowany „Biała księga na temat 100 miast o największej konkurencyjności w globalnym przemyśle układów scalonych w 2023 r.” (ang. „White Paper on Top 100 Cities with Comprehensive Competitiveness in the Global Integrated Circuit Industry in 2023”).

Oto kilka najważniejszych wniosków dotyczących Chin wypływających z tego dokumentu:

Chiny to największy na świecie rynek zastosowań układów scalonych, kompletny łańcuch przemysłowy, od projektowania do produkcji. Działa tu duża ilość firm projektowych i ich liczba gwałtownie rośnie. Poziom technologii pakowania oraz testowania jest równy najlepszym na świecie. Chiński przemysł układów scalonych wykazuje trwały i stabilny trend rozwojowy, przy rosnących wymaganiach dotyczących ich zastosowania, w takim zakresie jak elektronika samochodowa, Internet rzeczy, kontrola przemysłowa, roboty, nowa energia. Rozwój ten wspierany jest przez czynniki takie, jak polityka przemysłowa i dostępność kapitału.

W pierwszej dziesiątce miast o największej konkurencyjności w globalnym przemyśle układów scalonych znalazły się Szanghaj i Pekin.

Szanghaj (piąte miejsce) został uznany za centrum rozwoju chińskiego przemysłu układów scalonych. W ciągu ostatnich lat sektor półprzewodników w tej metropolii utrzymuje dynamiczny wzrost. Rozwija się tu kompletny łańcuch przemysłowy, od projektowania, poprzez produkcję (w tym materiałów), po testowanie. Jak ocenia stowarzyszenie, kooperacja między różnymi ogniwami tego łańcucha staje się coraz bliższa, a ogólna konkurencyjność branży znacznie się poprawia. W Szanghaju działa już wiele znaczących firm zajmujących się układami scalonymi. M.in.: SMIC, Hua Hong Semiconductor, Unisoc, Montage Technology, AMEC itp.. Firmy te oddziaływują na rynek, ale też na siebie nawzajem, co wzmacnia ich konkurencyjność w skali globalnej.

Pekin został sklasyfikowany w dokumencie na 9 miejscu. Stopniowo rozwinął się w znaczący ośrodek na światowej mapie przemysłu układów scalonych. Pekiński łańcuch tego przemysłu jest – jak w Szanghaju – komplementarny i obejmuje projektowanie, produkcję, testowanie, sprzęt do produkcji, części i materiały. Stopniowo powstaje tu cały, zamknięty ekosystem produkcji komponentów półprzewodnikowych. W Pekinie działa wiele firm związanych z produkcją układów scalonych. To m.in.: Tsinghua Unisoc Group, SMIC, NAURA, GigaDevice, Cambrian i inne. Tak duże skupienie firm o dużym potencjale technologicznym i udziale w rynku w swoich dziedzinach, stanowi solidny fundament dla rozwoju przemysłu układów scalonych w Pekinie. Rozwojowi przemysłu służy z pewnością silne wsparcie ze strony władz, kapitału i ośrodków naukowowo-badawczych.

Na liście 100 miast o największej konkurencyjności w globalnym przemyśle układów scalonych znalazło się 26 miast amerykańskich, ale również 26 miast chińskich. Korea i Japonia – po 9 miast. Tajwan 5 miast, Malezja 4 miasta.

World Integrated Circuit Association to międzynarodowe stowarzyszenie branżowe założone przez wiodące firmy, instytuty naukowo-badawcze, fundusze inwestycyjne itp. związane z przemysłem półprzewodników.

Na podstawie: wicassociation.org;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Read Entire Article