Texas Republicans Don't Want a Staunch Neocon as legislature Leader

pch24.pl 2 weeks ago

Coraz więcej wiadomo o obsadzie najwyższych stanowisk w przyszłej administracji Donalda Trumpa. w tej chwili waży się kluczowa kwestia: kto będzie przywódcą większości republikańskiej w Senacie. To od tego organu wiele zależy, jeżeli chodzi o realizację agendy prezydenta-elekta, który ma ambicje, by radykalnie zmienić polityką zagraniczną. Jednym z potencjalnych kandydatów jest Teksańczyk John Cornyn. To nekonserwatysta, nieledwie rzecznik ukraińskiego prezydenta i zwolennik prowadzenia interwencji wojskowych. Collin Pruett z „The American Conservative” uważa, iż z pewnością podważy on program Donalda Trumpa.

John Cornyn (72 l.) od 1985 r. odgrywa istotną rolę w życiu politycznym Teksasu. Został wówczas po raz pierwszy sędzią okręgowym w hrabstwie Bexar (San Antonio). Pięć lat później trafił do stanowego Sądu Najwyższego, a następnie na stanowisko prokuratora generalnego Teksasu w 1998 r. Do Senatu USA trafił w 2002 r. jako sojusznik George’a W. Busha. W następnych kolejnych kadencjach nie miał problemu z wyborem na senatora. w tej chwili rozpoczął swoją siódmą kampanię, ubiegając się o stanowisku lidera Konferencji Senatu Republikanów, którym jest w tej chwili Mitch McConnel, a także o stanowisko przywódcy większości w Senacie, które piastuje dziś Chuck Schumer.

„Duży John to mocny rywal. Republikanin starej szkoły, wywodzący się prosto z w tej chwili w dużej mierze nieistniejącego już skrzydła Busha w GOP w Teksasie, reprezentuje oczywisty wybór, jeżeli Konferencja Republikanów Senatu będzie szukać zastępstwa McConnella jeden do jednego. Zarówno pod względem stylu, jak i polityki Cornyn i McConnell są prawie nie do odróżnienia. Awans Teksańczyka na stanowisko przywódcze prawdopodobnie podważyłby mandat Trumpa i Vance’a dotyczący populistyczno-nacjonalistycznych reform” – ocenia publicysta „The American Conservative”.

Przypomina, iż „centralnym punktem programu Trump-Vance jest przekształcenie amerykańskiej polityki zagranicznej”. Amerykanie mają dość angażowania się w wojny zagranicą i oczekują zmniejszenia zobowiązań Waszyngtonu względem Ukrainy czy Bliskiego Wschodu. By to osiągnąć, konieczne będą reformy Pentagonu i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. A do tego trzeba zgody kongresmenów. W ocenie Pruetta, Cornyn „może okazać się znaczącą przeszkodą”.

Jest on bowiem „zagorzałym neokonserwatystą”, który „konsekwentnie wspiera amerykańskie interwencje wojskowe na całym świecie, w tym między innymi w Iraku, Afganistanie, Syrii, Libii, Jemenie i na Ukrainie”. Jego „wojowniczość” z czasów Busha „nie ustępuje, co czyni go jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Senacie”.

To on odpowiada w dużej mierze za przygotowanie projektu ustawy o pożyczce dla Ukrainy i obronie demokracji z 2022 r., która umożliwiła przekazanie kolosalnej pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej o wartości prawie 90 miliardów dolarów Kijowowi, pomimo obaw związanych z korupcją i niewłaściwym wykorzystaniem funduszy. To Cornym wprowadził także projekt ustawy Stop Russian GOLD, nakładającą wtórne sankcje na podmioty dokonujące transakcji z udziałem rosyjskiego złota banku centralnego.

Teksańczyk nie obawiał się również eskalacji napięcia z Rosjanami i odrzucał twierdzenia Kremla, uzasadniającego agresję na Ukrainę wcześniejszymi prowokacjami ze strony NATO w postaci rozszerzenia sojuszu. Cornyn odpowiadał, iż „Stany Zjednoczone nie odegrały żadnej roli w wywołaniu tego kryzysu”, ale „mają obowiązek wspierać naród ukraiński w walce w obronie swojej suwerenności”.

Publicysta „The American Conservative” spodziewa się poważnych przeszkód ze strony neokonserwatywnego senatora w sprawie ewentualnych negocjacji ekipy Trumpa z rosyjskim przywódcą i oporu, „jeśli nie wręcz sabotażu, w razie negocjacji pokojowych ekipy Trumpa.

Ma on być też przeciwnikiem nakładania wysokich ceł na towary z innych państw. Cornyn przez całe życie był zwolennikiem wolnego handlu, wspierał porozumienia o wolnym handlu takie, jak CAFTA z 2005 r. Skrytykował ostro Trumpa za jego pierwszej kadencji, gdy ten zaproponował obłożenie cłami towarów z Meksyku. Porównał cła do „trzymania pistoletu przy własnej głowie”. W czasie kampanii Trumpa mówił o jego „problematycznej polityce handlowej”. Tymczasem główne umowy handlowe wymagają akceptacji Senatu i w przypadku programu protekcjonistycznego Trumpa, w razie przewodzenia przez Cornyna Senatowi, należy spodziewać się obstrukcji z jego strony.

Neokonserwatysta nie jest także zwolennikiem rygorystycznej polityki migracyjnej. Chociaż sam wprowadził ustawy o bezpieczeństwie granic i czasami sprzeciwiał się amnestii, popierał bardziej ukierunkowane środki, pozwalające na amnestię. W 2016 r. Cornyn odrzucił propozycję Trumpa dotyczącą budowy muru granicznego, uznając ją za „naiwną”. A w 2021 r. wsparł ustawę DREAM, współpracując z koalicją interesów biznesowych związanych z handlem ludźmi.

Przeciwko kandydaturze Cornyna na szefa większości republikańskiej w Senacie wystąpili jego koledzy z teksańskiego kierownictwa partii. Partia Republikańska hrabstwa Tarrant, reprezentująca największe hrabstwo republikańskie w Ameryce, wraz z GOP hrabstwa Dallas, wydała wspólne oświadczenie. Napisano w nim: „Biorąc pod uwagę, iż za głównego kandydata na to stanowisko uważa się Johna Cornyna, który wielokrotnie występował przeciwko republikanom i stawał po stronie demokratów, forsując ustawy zbiorcze nieprzynoszące korzyści Amerykanom, Partia Republikańska hrabstwa Tarrant odrzuca Johna Cornyna jako potencjalnego przywódcę większości w Senacie Stanów Zjednoczonych i zachęca republikańskich senatorów USA do wybrania przywódcy większości, który reprezentuje prezydenta Trumpa i Agendę America First, takiego jak Rick Scott czy John Kennedy”.

Źródło: theamaericanconservative.com

AS

Read Entire Article