Chiński lotniskowiec Fujian przepłynął we wtorek przez Cieśninę Tajwańską – poinformowało ministerstwo obrony narodowej w Tajpej. Tajwańskie siły zbrojne wykorzystały metody wywiadu i nadzoru, by ściśle monitorować okręt. Był to co najmniej drugi rejs tej jednostki przez cieśninę od czasu wprowadzenia jej do służby w ub.r.
W zdawkowym komunikacie resortu oświadczono, iż użyto „połączonych metod wywiadu, nadzoru i rozpoznania”. Ministerstwo przekazało również wykonane z góry czarno-białe zdjęcie okrętu, jednak nie sprecyzowano, gdzie i kiedy dokładnie wykonano fotografię.
Strona chińska dotychczas nie poinformowała o tym rejsie.
W pierwszych komentarzach tajwańskie media podkreślają, iż jednostka „znów” pojawiła się na tych wodach. Poprzednim razem lotniskowiec przepłynął przez wąską cieśninę oddzielającą wyspę od Chin kontynentalnych w grudniu ub.r.
Fujian to trzeci, najnowszy i najnowocześniejszy lotniskowiec we flocie Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, który oficjalnie wszedł do służby w listopadzie 2025 r. Jednostka o długości 316 m i wyporności rzędu 80 tys. ton posiada system katapult elektromagnetycznych. W ostatnich miesiącach rządowe media szeroko informowały o jego kolejnych rejsach i testach morskich, które mają pomóc w osiągnięciu przez okręt pełnej gotowości bojowej, określając je mianem przełomu w postępującej modernizacji marynarki,
APW, PAP














