Synodality as a way to reconcile different cultural identities? Polish bishops about the Pope's plans

pch24.pl 2 months ago

Synod o synodalności jest szansą na pojednanie różnych tożsamości kulturowych w Kościele, tak, by globalizacja nie doprowadziła do autonomizacji katolicyzmu. Mówili o tym polscy delegaci na Synod na czwartkowej konferencji prasowej.

W czwartek 26 września odbyła się w siedzibie KAI w Warszawie konferencja KEP na temat synodalności. Pod kierunkiem ks. Leszka Gęsiaka SJ, rzecznika KEP, o Synodzie o Synodalności mówili dwaj delegaci KEP na finalną sesję synodalną w Rzymie, bp Sławomir Oder, ordynariusz diecezji gliwickiej oraz bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praskiej. Ponadto obecny był prof. Aleskander Bańka, który jest delegatem europejskim na synod, zatwierdzonym przez KEP.

W konferencji zasadniczo powinien wziąć udział jeszcze abp Józef Górzyński, metropolita warmiński; nie mógł jednak przyjechać ze względu na obowiązki w archidiecezji.

Jak wyjaśnił ks. Leszek Gęsiak SJ, oprócz wymienionych na finalnej sesji Synodu o Synodalności w Rzymie będą jeszcze inni Polacy: wybrany do tego przez papieża kard. Grzegorz Ryś oraz kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik, prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia. Będą także Polacy reprezentujący inne episkopaty.

Podczas konferencji prasowej red. Paweł Chmielewski zapytał prof. Aleksandra Bańkę o perspektywę utworzenia Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego. O takiej organizacji mówi się od kilku lat, prą do tego zwłaszcza przedstawiciele Kościoła w Niemczech i Austrii. Na niedawnym spotkaniu synodalnym w Linzu w Austrii, w którym uczestniczył prof. Aleksander Bańka, za powołaniem Zgromadzenia orędował m.in. przedstawiciel struktur Kościoła niemieckiego, prof. Thomas Söding. W niektórych dokumentach synodalnych pojawia się też perspektywa powołania takiego kontynentalnego gremium, które miałoby zostać zakotwiczone w prawie kanonicznym i otrzymać jakiegoś rodzaju odpowiedzialność za Kościół.

Prof. Alesander Bańka wskazał, iż w Europie jako całości nie ma w tym momencie zgody na powołanie Europejskiego Zgromadzenia Kościelnego i należy rozumieć tę ideę jako koncept środowisk niemieckich i austriackich. Powiedział jednak, iż istnieje pewnego rodzaju zgoda, choćby entuzjastyczna, w sprawie wspólnej europejskiej formacji. Zwrócił uwagę na przykład seminarium w samym Linzu, gdzie kształcą się bynajmniej nie kandydaci z Niemiec czy Austrii, ale na przykład z Afryki.

Red. Paweł Chmielewski zapytał też biskupów o ich ocenę idei „jedności w różnorodności” (ang. Unity in diversity), która jest promowana na różnych spotkaniach synodalnych; była wyrażana między innymi na spotkaniu synodalnym Europejczyków w Pradze w 2024 roku. Red. Chmielewski pytał, czy biskupi nie obawiają się, iż ta jedność będzie w istocie wzmacniać podziały między katolikami, między innymi dotyczące kwestii doktrynalnych i moralnych, tak jak stało się to w kontekście „Amoris laetitia” (Komunia św. dla rozwodników) czy „Fiducia supplicans” (błogosławienie par LGBT).

Bp Jacek Grzybowski wskazał na swoje doświadczenie z Ameryki Łacińskiej; uczestniczył niedawno w kongresie eucharystycznym w Quito, stolicy Ekwadoru; i biskup wskazywał, iż nie odczuwał tam żadnego dysonansu między katolicyzmem w Polsce a katolicyzmem w Ameryce Łacińskiej; przyznał, iż w większej mierze skonfrontuje się jednak z globalną rzeczywistością synodalności dopiero w Rzymie.

Biskup zaznaczył też, iż rozumie proces synodalny jako próbę pojednania wewnątrz Kościoła różnych tożsamości i wrażliwości kulturowych; podkreślił, iż papież Franciszek wykonuje tu ogromną pracę, na przykład pomimo zaawansowanego wieku podróżując po całym świecie – właśnie po to, by nie doprowadzić do zerwania. Bp Jacek Grzybowski wskazał, iż istnieje zawsze pokusa najłatwiejszego rozwiązania, to znaczy budowania lokalnej autonomii; synodalność miałaby być w jego ocenie narzędziem, aby to przezwyciężyć.

Finalna sesja Synod o Synodalności rozpoczyna się w Rzymie 2 października, zakończy się uroczystą Mszą świętą 27 października. Dzień wcześniej zostanie przyjęty dokument finalny synodu.

Portal PCh24.pl będzie dla Państwa w Rzymie, by w ostatnim, kluczowym tygodniu Synodu relacjonować przebieg prac.

Pach

Read Entire Article